وبلاگ

نحوه چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب + معرفی چسب های مناسب

چسب پلی اورتان دیوار- چسب سنتر

پلی اورتان های دیواری از جمله ابزارهای جدید در صنعت دکوراسیون به شمار می‌روند که امروزه مصرف بسیار بالایی دارند. این گونه از ابزارها عموما به صورت خطی و به کمک ابزارهای مکانیکی و چسب‌های خاص به سطح دیوار متصل می‌گردد. پلی اورتان های دیواری به راحتی ترک نمی خورند و جزء ابزارهای کندسوز محسوب می شوند. قابلیت فرم پذیری آن ها نیز بسیار بالاست. برای چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب، می توان از چسب های پلی اورتان استفاده کرد که در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد آن توضیح دهیم.

نحوه چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب- چسب سنتر

نحوه چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب- چسب سنتر

دلیل استفاده از چسب برای نصب ابزارهای پلی اورتان

همان طور که گفته شد ابزارهای با پایه پلی اورتان جایگزینی ایده آل برای ابزارهای پی وی سی و دیگر پلیمرهای پلاستیکی به شمار می‌روند. عمده ایراد بزرگ در قطعات پلاستیکی عدم اتصال این مواد به کمک چسب و رزین می‌باشد. حال چرا باید این قطعات را به کمک چسب به سطح مورد نظر متصل کرد؟ در پاسخ باید گفت که قطعات طولی با عرض کم در صورت میخ کوبی بیش از اندازه نزدیک دچار انحنا و فاصله گیری از سطح زیرین دیگر می‌شود. از این رو برای جلوگیری از این مشکل بهتر است که به جای میخ کاری از چسب استفاده کرد.

بهترین چسب برای نصب ابزارهای پلی اورتان روی دیوار

ابزارهای پلی اورتانی که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند در گذشته‌ای نه چندان دور به کمک چسب‌های سیلیکون نصب می‌شدند. مشکل چسب های سیلیکونی در مقایسه با چسب های پلی اورتان عدم چسبندگی مناسب آن ها روی سطوح مختلف بود. همچنین ماندگاری چسب های سیلیکونی نسبت به چسب های پلی اورتان پایین‌تر است. دمای هوا و نیز رطوبت فضا نیز می توانستند روی میزان اتصال چسب های سیلیکونی تاثیرگذار باشند.

با تغییر سبک و متریال‌های دکوراسیون داخلی نیاز به مصرف چسب های پلی اورتان دو چندان گردید. از همین رو می توان گفت که چسب پلی اورتان جزء جدایی ناشدنی در صنعت دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود.این چسب علاوه بر قدرت بالای چسبندگی دارای قابلیت انعطاف پذیری بهتری نیز می‌باشد. همچنین در صورت تماس با محیط مرطوب دچار کپک زدگی و یا تغییر رفتار نمی‌شود. از سوی دیگر قدرت تحمل قطعات در معرض خمش در ساختار چسب پلی اورتان بالاست و این خود به عنوان یک ویژگی بارز به شمار می‌آید.

چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب پایه حلال

چسب‌های پلی اورتان هم از نظر پایه‌ای می‌تواند متفاوت باشد و هم از لحاظ ابعادی دارای تنوع می‌باشد. تقریبا عمده محصولات چسب پلی اورتان موجود در داخل کشور از کشور ترکیه تامین می شوند. این در حالی است که برخی از شرکت‌های داخلی نیز محصولات بسیار باکیفیتی تولید نموده‌اند که نه تنها قابل رقابت با نمونه‌های خارجی هستند، بلکه کیفیت آنها راحتی با نمونه‌های اروپایی نیز می‌توان قیاس کرد.

عموما چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب بسیار مقاوم بوده و با پایه حلال دچار تغییر نمی‌گردند و این مشکل را در برخی پروژه‌ها به واسطه استفاده از سیلیکون‌های پایه اسیدی رویت کرده‌ایم. با این حال چسب‌های پلی اورتان پایه آب و پایه حلال هر دو می‌توانند چه به صورت بسته‌های کارتریج و یا چه به صورت بسته‌های سوسیسی برای چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب استفاده شوند.

نحوه چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب

همان طور که اشاره شد عموما قطعات پلی اورتانی به صورت نوارهایی باریک و طولی هستند. از این رو بنا بر تجربه توصیه می‌گردد که این گونه قطعات در امتداد کامل چسب کاری شوند. حال اگر این نوار چسب کاری به صورت زیگزاگ و یا به صورت امتداد ماری باشد، از نظر مکانیزم رفتاری بهترین حالت را در بردارد و برای قطعات یا پانل های ابعادی به صورت دکه ای در فواصل 15 تا 30 سانتی متر (بسته به وزن و ابعاد قطعه مورد نظر) باید استفاده شود.

اتصال مکانیکی جزء جدا ناشدنی در استفاده از قطعات پلی اورتان به شمار می‌رود. این نکته حائز اهمیت است که اتصال حتما به کمک چسب و میخ انجام شود. به این معنی که نگهداری قطعه طولی در گذر زمان باید به کمک بست‌های مکانیکی انجام پذیرد.

نکات مهم برای استفاده از چسب های پلی اورتان

  • عموما تاریخ مصرف این چسب تا 12 ماه می‌باشد که بسته به میزان غلظت در گروه‌های 40، 45، 50، 60 الی 80 در بازار موجود است.
  • میزان ‌عمومیت چسب‌های پلی اورتان در طیف 45 تا 50 می‌باشد. این شور از چسب پلی اورتان به عنوان شور ساختمانی معرفی می‌گردد که در قسمت‌های مختلف ساختمان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
  • چسب پلی اورتان نباید پیش از استفاده در محیط بسیار سرد قرار گیرد. زیرا در این صورت میزان شور آن افزایش می‌یابد و در هنگام قرار گیری در نازل به سختی خارج می‌گردد. البته در صورت بروز چنین مشکلی پیشنهاد می‌کنیم حتما از دستگاه اون و یا حتی قرار گیری در یک محیط گرم میزان شور آن را کاهش داده و به راحتی از نازل خارج می‌گردد.
  • طیف رنگی چسب پلی اورتان سفید، مشکی و طوسی می‌باشد. در صورتی که پس از خشک شدن چسب، با دست زدن به آن شاهد رنگ گرفتن پوست بودید؛ احتمالا کیفیت چسب پایین است. از این رو حتما قبل از خرید و یا قبل از استفاده به این نکته توجه داشته باشید.
  • چسب های پلی اورتان دارای پرایمر به عنوان زیرسازی قبل از استفاده از پلی اورتان هستند. با این حال در صنعت ساختمان سازی کمتر از این عامل مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرایمر چسب پلی اورتان می‌تواند میزان چسبندگی دو سطح را به یکدیگر افزایش دهد. البته این عامل تاثیر چندانی در میزان چسب پلی اورتان ندارد، ولی می‌تواند جزء پارامتر های کاهش مصرف پلی اورتان به شمار آید.

 

عمل آوری چسب پلی یورتان برای ابزارها دکوراتیو

بعد از چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب، باید اجازه دهید تا چسب به مدت 3 الی 4 ساعت به عمل بیاید. دقت کنید که قرار گرفتن چسب در معرض رطوبت و یا هر عامل دیگری می‌تواند میزان کیفیت چسب پلی اورتان را دچار مشکل کند. نور خورشید بر روی چسب پلی اورتان تاثیری ندارد. مگر اینکه عامل نور بر روی خود قطعه پلی اورتان اثر مخرب ایجاد کند و موجب جداشدگی چسب پلی اورتان از خود قطعه پلی اورتانی شود.

قیمت و خرید چسب پلی اورتان برای نصب ابزارهای پلی اورتانی

در این مقاله در مورد چسباندن پلی اورتان دیوار با چسب توضیح دادیم و با توجه به حساسیت کار حتما باید به دنبال خرید بهترین چسب پلی اورتان باشید.در بازار داخلی قیمت‌های متنوعی از چسب‌های پلی اورتان وجود دارد که هرکدام مدعی کیفیت بالا در ساختار آن هستند. نکته مهم در چسب‌های پلی اورتان میزان فیله‌ها و تنوع مواد اولیه در ساختار و ماهیت چسب‌ها به شمار می‌رود. به این معنی که در صورت استفاده از پلی اورتان ضعیف کیفیت نهایی کار می‌تواند دچار مشکل گردد که این مشکل در میزان چسبندگی و یا تغییرات رفتاری و یا حتی جداشدگی چسب از قطعه و یا بستر زیرین کار می‌باشد.

به همین دلیل توصیه می‌گردد به هیچ عنوان به واسطه قیمت برخی چسب‌های پلی اورتان کیفیت نهایی محصول خود را دچار تبعات فنی نمایید. زیرا این کار نه تنها باعث مخدوش شدن قطعه دکوری می‌گردد بلکه هزینه چسب کاری نیز تجدید خواهد شد. تنوع چسب‌های پلی اورتان در بازار به واسطه رقابت شرکت‌های مختلف افزایش پیدا کرده است. از این رو پیش از استفاده و حتی قبل از خرید می‌توانید با کارشناسان فروشگاه تخصصی چسب چسب سنتر از طریق فروشگاه چسب چسب سنتر و یا تماس با شماره 03142244635 ارتباط حاصل نمایید. کارشناسان مجموعه آماده ارائه مشاوره رایگان جهت انتخاب درست چسب های پلی اورتان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *