وبلاگ

از بین بردن شوره ساختمان

استفاده از واتر جت برای از بین بردن شوره

برای از بین بردن شوره ساختمان راه های زیادی وجود دارد. رفع شوره باعث می شود که زیبایی نما بازگردد. از بین بردن شوره از سنگ با از بین بردن آن از آجر متفاوت است. سنگ ها برای نما سازی ساختمان بسیار مناسب می باشند و نمای زیبایی به آن می دهند. اگر آجر ها و سنگ ها درگیر شوره و یا سفیدک شوند می توان با روش هایی آنها را از بین برد. در صورتی که زیبایی بصری نمای ساختمان از بین برود جذابیتی ندارد. همچنین وجود شوره به شکل طولانی مدت بر روی نمای ساختمان باعث خوردگی سطح نما میشود.

از بین بردن شوره ساختمان چگونه انجام می شود؟

رفع شوره از روی آجر بدین صورت است که شوره های سفید رنگی بر روی آجر ها دیده می شود و موجب کدر شدن سطح آن می شود. اگر شوره ها کم باشد می‌توان آن را با جارو از بین برد. در صورتی که شوره ها بیشتر باشد می توانیم آن را با آب و جارو بشوییم. اگر شوره ها مدت زمان زیادی بر روی نمای آجری مانده باشند و با شستن برطرف نشوند باید با استفاده از یک اسید رقیق و برس سیمی این شوره ها را تمیز کنیم.

شوره زدایی

شوره زدایی

قبل از از هرگونه اقدام برای رفع شوره باید اطلاعات کاملی از جنس نما و نوع شوره بدست آوریم و بهترین روش را برای از بین بردن شوره ساختمان برگزینیم. گاهی اوقات با از بین بردن علت شوره زدن و تمیز کردن شوره ها میتوانیم به طور دائمی از شر آن ها راحت شویم. بعضی وقت ها سرریز شدن آب باران بر روی نما می تواند علت شوره زدن ساختمان باشد. بهتر است از نفوذ آب به دیوارها در طولانی مدت خودداری شود. استفاده از سایه بان هایی بر روی دیوار هایی که نمای سنگی دارد می تواند از نفوذ آب بر روی دیوار ها جلوگیری نموده احتمال شوره را کاهش دهد.

محلول اسیدی برای از بین بردن شوره

برخی مواد شیمیایی می تواند برای حذف شوره ها موثر باشد.  بعد از استفاده از محلول های شیمیایی که برای رفع شوره به کار می روند باید دیوار یا سطح مورد نظر با آب شسته شود. محلولهایی که برای پاک کردن شوره به کار می‌روند معمولاً ترکیبی از آب و اسید کلریدریک می باشند.  این محلول ها معمولاً با نسبت دوازده به یک مخلوط می شوند. البته در برخی شوره ها از اسید فسفریک استفاده می شود که آن را با نسبت یک به 9 با آب مخلوط می کنند.

برطرف نمودن شوره

برطرف نمودن شوره

بعد از از بین بردن شوره ساختمان ممکن است باز هم شاهد شوره بر روی سطوح باشیم. این موضوع به دلیل استفاده از آب برای شستن شوره ها و یا شستن مواد شیمیایی از روی سطوح می باشد. برای جلوگیری از شوره مجدد میتوانید سطوح را با استفاده از مواد ضد شوره آب بندی نمایید. استفاده از تکنولوژی نانو بر روی سطوح می تواند مانع از شوره زدن مجدد گردد.

شوره زدایی از نما

شوره زدایی از نما

روش شوره زدایی از سنگ

توجه داشته باشید که اگر شوره به وجود آمده بر روی سنگ یا آجر به سرعت برطرف نشود موجب آسیب رساندن به سطح می گردد. شور زدایی از روی سنگ ها با روش های مختلفی مانند ساییدن سطح سنگ، استفاده از واترجت، به کار بردن مواد ضد شوره سنگ، استفاده از شوینده ها و به کار بردن تکنولوژی نانو می باشد. روش کار با استفاده از محلول شوره زدا بدین شکل است که محلول را بر روی سنگ اسپری نموده و سپس سطح آن را می ساییم. از مواد نانو و شوینده ها نیز می توان به همین روش استفاده نمود.

2 دیدگاه در “از بین بردن شوره ساختمان

 1. سایه گفت:

  سلام ببخشید از بین بردن شوره ساختمان کار راحتیه؟میتونم خودم انجامش بدم

  1. بله، برای از بین بردن شوره ساختمان میتونید خودتون اقدام کنید. با این حال، قبل از شروع به کار، باید اطمینان حاصل کنید که از ابزار و تجهیزات مناسبی برای انجام این کار استفاده می‌کنید.

   برای از بین بردن شوره ساختمان، معمولاً از دو روش پاکسازی مکانیکی و پاکسازی شیمیایی استفاده میشه
   در روش پاکسازی مکانیکی از یک دستگاه ساب زنی با سطح چرخش بالا استفاده می‌شه. این دستگاه باید به یک مکش قدرتمند متصل بشه تا گرد و غبار تولید شده را از سطح ساختمان جمع آوری کنه و به جایگاه مناسبی منتقل کند.

   قبل از شروع به کار، باید اطمینان حاصل کنید که از لباس‌های محافظ مانند کاپشن، لوازم حفاظتی برای چشم و صورت و دستکش استفاده کرده‌اید چون باید موقع کار از گرد و غبار و پرتاب ذرات در امان باشید.
   همچنین، باید اطمینان حاصل کنید که سطح ساختمان قبل از شروع به کار کاملاً خشک و سالم است و هیچ زمینه‌ی پراکندگی شوره وجود نداره. در ضمن، در صورتی که شوره سطح ساختمان بسیار زیاد باشد و یا در محلی قرار دارد که دسترسی به آن سخت است، بهتره که این کار را به یک شرکت تخصصی واگذار کنین.

   بنابراین، در نهایت بسته به شرایط و امکانات موجود، شما می‌تونید این کارو خودتون یا با کمک یک تیم تخصصی انجام بدین.
   در روش شیمیایی، همه چیز فرق می کنه. برای از بین بردن شوره ساختمان، می‌تونید از مواد شیمیایی نیز استفاده کنین. اما باید توجه داشته باشین که استفاده از مواد شیمیایی برای این منظور، نیاز به دقت و توجه بیشتری داره.

   استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن شوره ساختمان، معمولاً شامل استفاده از محلول‌های اسیدی مانند هیدروکلریک اسید، محلول‌های آلکالی مانند آمونیاک، یا محلول‌های خاصی مانند محلول‌های اولتراسونیک هست.

   قبل از استفاده از هر یک از این مواد شیمیایی، باید به دقت دستورالعمل تولید کننده رو مطالعه کنین و تمام مراحل را به‌دقت انجام بدین. همچنین، باید از لباس‌های محافظ، با استفاده از لوازم حفاظتی و پوشیدن دستکش‌های مناسب برای جلوگیری از برخورد مستقیم با مواد شیمیایی استفاده کنین.

   در نهایت، توصیه می‌شوه که قبل از استفاده از مواد شیمیایی، با یک متخصص در این زمینه مشورت کنین تا بهترین روش رو برای از بین بردن شوره ساختمان در شرایط خاصی که شما با اون مواجه هستین، بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *