وبلاگ

چگونه چسب چوب را رقیق کنیم؟

چگونه چسب چوب را رقیق کنیم؟

برای افرادی که تمایل به کار با چوب و نجاری دارند، اینکه چگونه چسب چوب را رقیق کنیم و از آن برای موقعیت های مختلف استفاده کنیم، مورد توجه قرار می گیرد. چسب چوب دارای ترکیبی است که با قرار گرفتن در مجاورت هوا خشک می شود. تنها برخی از چسب ها هستند که صورت کاملا رقیق تولید شده اند. با توجه به اینکه چسب چوب برای مدت زمان طولانی استفاده نمی شود، به احتمال زیاد خشک می شود.

برای اینکه بتوان مجددا از این محصول برای کارهای مختلفی استفاده کرد، باید چسب به طور کامل رقیق شود. رقیق کردن چسب چوب باید به روشی انجام شود که کیفیت آن را تحت تاثیر قرار ندهد. برای این کار، باید با استفاده از راهکارهای طبیعی چسب چوب را رقیق کنیم. اضافه کردن مواد شیمیایی مخرب تاثیر منفی بر روی کیفیت چسب دارد.

چسب چوب رقیق

متاسفانه در ایران چسب چوب به صورت رقیق تولید نمی شود و هیچ محصولی با نام چسب چوب رقیق موجود نیست. در کشورهای دیگر این نوع از چسب چوب با نام ترمولینا در بازار عرضه می شود و برای مصارف زیادی هم کاربرد دارد. عدم دسترسی به چسب رقیق، افراد را وادار می کند که خودشان این چسب را بسازند. رقیق کردن چسب با استفاده از راهکارهای موثری انجام می شود.

خرید چسب چوب شمال 4 کیلویی

خرید چسب چوب شمال 4 کیلویی

کاربردهای چسب چوب رقیق

 • چسب های بی رنگ رقیق کاربردهای زیادی دارند.
 • چسب چوب رقیق شده دارای خاصیتی است که برای موقعیت های مختلف کاربردی است.
 • ترمولینا برای ضد آب شدن برخی از لوازم مثل کاغذ استفاده می شود.
 • در فرآیند دکوپاژ یا پتینه از چسب های رقیق برای ضدآب شدن کارها استفاده می شود.
 • این محصول برای افزایش ماندگاری صنایع قلاب بافی هم کاربرد دارد.
 • پارچه ها با استفاده از چسب چوب مقاومت بیشتری پیدا می کنند.
 • پیشگیری از خرابی پارچه و از بین رفتن الیاف آن یکی از مهم ترین مصارف چسب چوب رقیق شده است.

ساخت چسب چوب رقیق

برای ساخت چسب چوب به صورت کاملا رقیق باید درصد و میزان ترکیب مواد به درستی اندازه گیری شود. چسب چوب رقیق به صورت آماده در بازار موجود نیست و باید آن را با استفاده از مواد اولیه مناسبی ساخت. مهم ترین علت رقیق شدن چسب چوب، شرایط نگهداری آن است.

چگونه چسب چوب رقیق می شود؟

چگونه چسب چوب رقیق می شود؟

مراحل ساخت چسب چوب رقیق

برای این کار به چسب چوب الکل سفید مقداری آب نیاز است میزان الکل سفید، یک چهارم چسب چوب و یک دوم آب باشد. تمامی مواد باید در یک ظرف ریخته شوند، بهتر است که از قلمو برای ترکیب کردن آن ها استفاده شود. اگر ترکیب مواد به درستی انجام شود، چسب چوب رقیقی به دست می آید‌. در این صورت، می‌توان از آن بر روی سطوح مختلف استفاده کرد.

 • چسب چوب شمال یکی از محصولاتی است که بعد از سفت شدن بر روی کار، کاملاً بی رنگ می شود.
 • اگر چسب چوب بسیار قدیمی است و بسیار غلیظ شده است، باید با کمک روش هایی آن را رقیق تر کرد.
 • بهترین کار در چنین شرایطی، دور انداختن چسب های خراب شده و تهیه چسب چوب با کیفیت است‌ اما می توان چسب چوب قدیمی را هم رقیق کرد.
 • در مواقعی ممکن است که استفاده از چسب چوب غلیظ تنها راه چاره باشد.
 • به طور معمول، بعد از گذشت زمان زیادی از باز شدن درب چسب، محتویات آن کاملا سفت و غلیظ می شوند.

چسب چوب قدیمی را چگونه رقیق کنیم؟

رقیق کردن چسب چوب با استفاده از یک میله فلزی و قطعه چوبی ضخیم امکان پذیر است. چسب را با خوبی هم بزنید تا ترکیبات غلظت یکسانی داشته باشند. اگر چسب غلیظ است، با اضافه کردن مقداری آب می توانید غلظت آن را کاهش دهید‌. اگر چسب چوب سفت باشد، به سختی می توان از آن استفاده کرد. اضافه کردن آب باید به صورت چند مرحله ای انجام شود تا غلظت چسب به میزان دلخواه برسد.

رقیق شدن چسب چوب

اهمیت دقت و تمرکز در استفاده از چسب چوب

چسب چوب رقیق به احتمال بیشتری از برس رنگ بر روی زمین چکه می کند و برای پاک کردن آن هم باید از حلال چسب و پاک کننده چسب استفاده شود. ترکیب رقیق چسب، ممکن است که میز کار و ابزارها را کثیف کند. به همین دلیل، به هنگام استفاده از چسب نیاز به تمرکز بیشتری است. تمیز کردن سطوحی که کارهای ظریفی مثل نجاری بر روی آن انجام می شود، کاملا ضروری است.

 • لوازمی که در نجاری ساخته می شوند، باید تمیز نگه داشته شوند.
 • این کار مستلزم رعایت اصول و نظافت دقیق تری است.

نکات مهم کار با چسب چوب

 • برای پرداختن به کارهای مختلف نجاری، از گیره و وسایل نگهدارنده ای استفاده می شود که منجر به ریخته شدن چسب زیادی بر روی زمین می شوند.
 • با قرار دادن پوشش مناسب بر روی ابزارها و لوازم کار، دیگر زمانی برای تمیز کردن آن ها نیاز نیست.
 • اگر قطره های بسیار ریز چسب چوب در زمان مناسب پاک نشوند، مشکل ساز خواهند شد.
 • همچنین؛ اگر اقدام به پاک کردن آنها نشود، ممکن است که به ابزارها و لوازم آسیب های جدی وارد کنند.
 • اقدامات لازم برای جلوگیری از کثیف شدن میز کار و تمامی ابزارها باید انجام شود.
 • چسب خشک شده ظاهر زشت و نامناسبی برای فضای کار ایجاد می کند.
 • آب زدن به قطره های چسب با کمک اسپری، به سریع تر پاک شدن آن ها کمک می کند.
رقیق شدن چسب چوب

رقیق شدن چسب چوب

بهترین روش های کار با چسب چوب رقیق

کار با چسب چوب رقیق کمی سخت است. در عین حال، بهتر است که قطعات چوبی کاملاً آغشته به چسب چسب شوند اما نه تا حدی که مقدار زیادی چسب به بیرون درز ها بریزد. مالش دادن چوب های به هم باعث می شود که قطعات چوبی با دوام بیشتری به یکدیگر بچسبند‌. با مالیدن چوب ها به هم تمامی درزها و نقاطی که چسب کمتری داشته اند، میزان یکسانی چسب خواهند داشت.

 • بهترین روش پاک کردن چسب چوب، استفاده از حلال چسب یا انواع کاردک است.
 • کاردک پلاستیکی بسیار مقرون به صرفه است و عملکرد آن از نمونه های فلزی بهتر است‌.
 • کاردک باید بسیار آرام و با دقت زیاد بر روی چوب کشیده شود.
 • تجهیزات زیادی برای کار با چسب مورد نیاز هستند که هر کدام به احتمال زیادی چسبی می شوند.
 • انواع کاردک ها، نگهدارنده های چوب روی سطوح و دستگاه های خودکار از وسایل لازم برای کار با چسب چوب هستند.

نتیجه گیری

برای کار با چسب چوب باید بدانیم که چسب چوب چگونه رقیق می شود. به هنگام استفاده از چسب چوب رقیق شده باید نکات مهمی رعایت شود. در نتیجه ترکیب کردن چسب چوب با آب و مقداری الکل سفید، چسب رقیقی بدست می آید‌. علاوه براین؛ نگهداری از چسب چوب در محیط گرم موجب رقیق تر شدن آن می شود‌.

29 دیدگاه در “چگونه چسب چوب را رقیق کنیم؟

 1. شیدا گفت:

  سلام وقت بخیر.از چه چسبی برای ضدآب کردن پارچه استفاده کنن.من کار گلسازی و ساخت کلاه انجام میدم.از چسب چوب به عنوان آهار استفاده میکنم اما مشکل اینجاست که قابل شستشو نیستن چکار کنم و از چه چسب چوبی استفاده کنم که گلهای دستسازم قابل شستشو باشن

  1. اگر از چسب چوب میخواید استفاده کنید باید گرید D3 این چسب رو استفاده کنید. این چسب در مقابل آب مقاوم هست و در شست و شو قطعات از هم جدا نمیشن

 2. نسرین عبداللهی گفت:

  خیلی. راهنمایی تون عالی بود،ممنون

  1. خوشحالیم از این بابت
   ممنون که مقالمونو مطالعه کردید

 3. فرزانه گفت:

  سلام ممنون از آموزش خوبتون.یه سوال این چسب چوب رقیق شده موقع شستشو کار( برای پست کارهای بافتنی میخوام) باقی مبمونه ؟

  1. اگر روی پارچه باشه و لکه قدیمی باشه کمی پاک کردن براتون سخت میشه

 4. شیبانی گفت:

  سلام چطوری در چسب چوب شمال رو باز کنم ؟

  1. سلام دوست من
   اگر درب چسب چوبتون محکم شده و باز نشده بخاطر این هست که وقتی کارتون تموم شد دهانه ظرف رو با پارچه مرطوب تمیز نکردید و الان در چسبیده، طرف چسب چوب رو برعکس بگیرید و زیر شیر آب قرار بدید و یا داخل ظرف آب بذارید. اگر آب گرم باشه بهتر اثر میکنه، بعد از 5 دقیقه به آرامی ظرف رو بلند کنید و برگردونید و یا یک پارچه درب ظرف چسب چوب رو بگیرید و بچرخونید، ممکن هست این مرحله به دستی که کمی زورش زیاد هست نیاز باشه

 5. عباس گفت:

  سلام چسب اکرونال زنده زمستان یخ زده سفت ولی الان که هوا گرم شده سفت است مثل قالب پنیر شده لطفا راهنمایی کنید چگونه رقیق کنم

  1. برای رقیق کردن چسب اکریلیک (اکرونال) می‌توانید از آب استفاده کنید. بهتر است از آب داغ استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث تغییر خواص چسب شود. برای رقیق کردن چسب، می‌توانید یک قطره تا چند قطره آب را با چسب مخلوط کنید و سپس با استفاده از مخلوط حاصل، کار را انجام دهید. قبل از استفاده، مطمئن شوید که چسب به خوبی مخلوط شده است و همچنین تاثیرات رقیق شدن بر روی خواص چسب را در نظر بگیرید. برای مثال، رقیق کردن چسب ممکن است باعث کاهش قدرت چسبندگی آن شود.علاوه بر آب، می‌توانید از مواد دیگری نیز برای رقیق کردن چسب اکریلیک استفاده کنید، اما باید مطمئن باشید که این مواد با خواص چسب تداخل ندارند و باعث تغییر خواص چسب نشوند.

   به عنوان مثال، برخی از موادی که ممکن است برای رقیق کردن چسب اکریلیک استفاده شوند عبارتند از: الکل ایزوپروپیلیک، اسید استئاریک، استون، و متیل استات. با این حال، اگر از این مواد استفاده می‌کنید، حتماً باید ابتدا روی یک قطعه آزمایشی تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که چسب با کیفیت و مطلوبی که به دنبال آن هستید، بدون تاثیر منفی از این مواد رقیق کننده به دست می‌آید. همچنین بهتر است با توجه به نوع کاری که قصد دارید انجام دهید، از تنظیمات و مواد مورد نیاز سازنده چسب استفاده کنید.اگر چسب اکریلیک (اکرونال) شما یخ بزند، بهتر است از آن استفاده نکنید و به جای آن یک محصول تازه تهیه کنید. چسب اکریلیک با یخ زدن خود را از دست می‌دهد و قدرت چسبندگی آن به شدت کاهش می‌یابد.

   در صورتی که چسب اکرونال شما در دمای پایین نگهداری شده و یخ زده است، می‌توانید آن را به داخل یک ظرف گرم که در آب گرم قرار دارد، قرار دهید تا چسب به آرامی گرم شود و به حالت اولیه بازگردد. همچنین می‌توانید از مواد شیمیایی مانند استون یا الکل ایزوپروپیلیک برای حل کردن چسب استفاده کنید، اما در هر صورت باید اطمینان حاصل کنید که این روش‌ها با خواص سطح چسب تداخل ندارد و چسب را تغییر نمی‌دهد. همچنین قبل از استفاده از چسب، حتماً باید مطمئن شوید که به خوبی مخلوط شده است و همچنین کارایی و قدرت چسبندگی آن را بررسی کنید.

 6. احسان گفت:

  رقیق کردن چسب چوب به جز آب با چی ممکنه؟

  1. شما میتونید با چسب بتن هم چسب چوب رو رقیق کنید و به چسبندگیش بیافزایید

  2. فرزانه گفت:

   سلام الکل سفید طبی بابد باشه با صنعتی ؟

   1. فرقی نمیکنه از هر دو ماده میتونید استفاده کنید

 7. حبیبی گفت:

  اگر چسب چوب خشک شود چه کنیم ؟

  1. چسب چوب خشک شده دیگه قابل احیا نیست و نمیشه به حالت قبلی برگردوندش

 8. آرام کیانی گفت:

  لطفا رقیق کننده چسب چوب چوب معرفی کنید

  1. چسب چوب تهیه شده از رزین های پایه آب هست و برای رقیق کردن چسب چوب بهترین گزینه آب هست.

 9. سیروس میکائیلی گفت:

  چسب چوب که خشک شده را چگونه رقیق کنیم ؟

  1. اگر چسب چوب هنوز حالت ماستیکی خودشو داشته باشه، میتونید با ترکسب آب و چسب بتن استحکامی، چسب چوب رو رقیق کنید. ولی اگر کامل خشک شده و حالت کلوخه ای پیدا کرده دیگه قابل استفاده نیست

 10. آرمین گفت:

  چگونه چسب چوب خشک شده را رقیق کنیم?

 11. حسین گفت:

  سلام اگه ب جسب چوب بنزین بزنیم چه اتفاقی می افتد

  1. چرا باید تو چسب چوب بنزین بریزیم؟؟؟ :))
   پایه چسب چوب مواد حل شونده در آب هست و برای رقیق کردن اون باید از آب استفاده کنید و اگر توش بنزین بریزید واکنش مخرب صورت می گیره و ماهیت چسب چوب تغییر میکنه

 12. وحید کسایی گفت:

  سلام و روز بخیر ممنون از مقاله خوبتون من میخوام بدونم چگونه چسب چوب خشک شده را رقیق کنیم ؟

  1. چسب چوبی که خشک میشه دیگه قابل احیا نیست ، ولی چسب چوب سالم رو میتونید با مقداری آب ولرم رقیق کنید

 13. بابک زاد ابرهیمی گفت:

  یه چسب چوبی هم هست بهش میگن مارین، خیلی گرونتره، فقط چون خارجی هست گرونتره یا فرقی داره واقعا با بقیه؟

  1. چسب چوب مارین یا چسب کشتی مخصوص مصارفی هست که در معرض مستقیم با آب هست. قیمتش بخاطر ایرانی یا خارجی بودنس نیست، بخاطر پایه پلی اورتان بودنشه که ذاتا ماده گرون قیمت تری از مواد تشکیل دهنده چسب چوب های معمولی هست

 14. همایون گفت:

  اگر چسب چوب رو رقیق کنیم از میزان چسبندگیش کم میشه ؟

  1. اگر نسبت اختلاط خیلی بالا بره بخاطر اینکه چسب رقیقتر میشه میتونه باعث کاهش چسبندگی بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *