وبلاگ

نصب سنگ روی ایزوگام چگونه است؟

نصب سنگ روی ایزوگام

یکی از مواردی که امروزه بسیار رایج شده است، نصب سنگ روی ایزوگام یا کاشی کاری روی ایزوگام است. باید به این نکته دقت داشت که نصب کاشی یا سنگ روی ایزوگام کار ساده ای نیست و لازم است تا با روش ها و تکنیک های آن آشنایی کامل داشته باشید.

زمانی که شما مکانی مانند پشت بام خود را ایزوگام می کنید ممکن است بخواهید روی آن را با پوششی زیبا از سنگ یا سرامیک بپوشانید. با این کار عمر ایزوگام نیز بیشتر می شود.

در مکان هایی مانند استخر، حوضچه های آب، زهکش ها و … از ایزوگام به عنوان عایق استفاده می شود، اما به دلیل انعطاف پذیری سازه و تماس مداوم با آب، ممکن است روی ایزوگام روکش پایه سیمانی و یا حتی سنگ و سرامیک اعمال شود و با این کار کارایی ایزوگام را افزایش می دهند.

مرحله اجرای پوشش روی ایزوگام بسیار مهم است. زیرا می تواند طول عمر ایزوگام شما را افزایش دهد. می تواند در هزینه ها صرفه جویی کند، اما دارای معایبی است که در این مقاله به طور کلی آنها را توضیح خواهیم داد.

اگر شما هم مایل هستید تا در این باره بیشتر بدانید بهتر است تا پایان مقاله با چسب سنتر همراه باشید.

نکات ایمنی نصب سنگ روی ایزوگام

نکات ایمنی نصب سنگ روی ایزوگام

ایزوگام ها برخلاف کاربردشان سطح حساسی دارند و هرگونه سهل انگاری در هنگام نصب سنگ روی آنها باعث پارگی و سوراخ شدن آنها می شود و در نهایت ممکن است آب به سطح زیری آنها نفوذ کند.

پس یکی از مواردی که در هنگام نصب سنگ روی ایزوگام باید رعایت شود این است که به درزهای آن آسیبی وارد نکنید.

اگر قرار است خودتان کار نصب کاشی را انجام دهید، بهتر است در انتخاب چسب دقت کنید … اولاً چسب شما باید چسب مخصوص باشد که بهترین نوع چسب برای این کار چسب اپوکسی است.

مراقب باشید که بیش از اندازه روی ایزوگام فشار وارد نکنید زیرا این فشار اضافی می تواند باعث از بین رفتن سطح رویی ایزوگام و آسیب رسیدن به آن شود.

مراحل نصب سنگ روی ایزوگام

نکات ایمنی نصب سنگ روی ایزوگام

مطمئناً اگر قصد نصب روی ایزوگام یا کاشی کاری روی ایزوگام و یا به طور کلی روکش روی ایزوگام را دارید، یکی از اهداف شما افزایش عمر ایزوگام است.

اگر در حین اجرا به نکات گفته شده توجه نکنید، نه تنها این لایه باعث افزایش طول عمر ایزوگام شما نمی شود، بلکه در حین اجرا ممکن است ایزوگام آسیب ببیند.

  • اولین قدم این است که سطح ایزوگام را بررسی کنید تا ببینید آیا می تواند سیمان کاری یا کاشی کاری را تحمل کند. آیا اصلا برای نصب کاشی مناسب است؟ اگر سطح ایزوگام برای نصب مناسب نیست، ابتدا باید با پرایمر ایزوگام مقاومت لازم را ایجاد کنید و سپس اقدام به نصب لایه پوششی نمایید.
  • برای شروع اجرای نصب سنگ بر روی ایزوگام، حتما از شبکه های پلیمری استفاده کنید. سیمان این خاصیت را دارد که حتی پس از خشک شدن نیز بر روی ایزوگام حرکت کند، اما با استفاده از مش پلیمری می توان استحکام و پایداری را تا حد زیادی افزایش داد. استفاده از توری مرغی نیز بسیار توصیه می شود.
  • بهتر است بدانید در صورتی که قصد استفاده از چسب کاشی برای نصب سنگ روی ایزوگام را دارید بهتر است قبل از کاشی کاری سطح ایزوگام را با یک لایه نازک سیمان بپوشانید. همچنین بهتر است این لایه ضخیم نباشد. اگر سطح آن کوچک است و نمی توانید از سیمان با ضخامت کم استفاده کنید، از چسب های پلیمری استفاده کنید. چسب های پلیمری معمولا کمتر از یک میلی متر ضخامت دارند.

نکته: برای نصب سنگ روی ایزوگام می توانید از چسب های پودری اسلب و پرسلان استفاده کنید. اما بهترین توصیه این است که ابتدا رابیتس روی ایزوگام نصب شود و سپس کاشی کاری دوغابی انجام دهید.
برای چسبندگی بیشتر نیز می توانید از چسب بتن در ملات خود استفاده کنید.

نکته: برای رفع مشکل چسبیدن کاشی به ایزوگام بهتر است از عایق های پایه سیمانی استفاده کنید.

قیمت نصب سنگ روی ایزوگام

هزینه نصب کاشی و سرامیک روی ایزوگام به موارد مختلفی بستگی دارد. اولین مورد مساحت کار است و طبیعتا هرچه مساحت بیشتر باشد، هزینه کار بالاتر می رود.

همچنین ابعاد کاشی مورد استفاده، محل نصب کاشی و روش نصب آنها روی قیمت اجرای کار تاثیر می گذارد.

کلام آخر

افراد معمولاً برای زیباتر شدن پست بام، استخر، آشپرخانه و … تصمیم می گیرند که روی ایزوگام سنگ یا کاشی نصب کنند. البته علاوه بر زیبایی ظاهری، انجام چنین کاری باعث تقویت طول عمر ایزوگام نیز می شود.

همانطور که در این مقاله توضیح دادیم این کار کار ساده ای نیست و برای انجام آن باید از چسب های با کیفیت و همچنین افراد متخصص کمک بگیرید زیرا یک اشتباه کوچک می تواند به سطح ایزوگام آسیب برساند و آن را سوراخ کند.

2 دیدگاه در “نصب سنگ روی ایزوگام چگونه است؟

  1. میثم راد گفت:

    سلام سقف خانه من تازه ایزوگام شده می خوام سنگ کاری بکنم سقفو
    برای نصب سنگ روی ایزوگام چسب هایی که معرفی کردین خوبه ؟ایزوگامو سوراخ نکنه

    1. متاسفانه استباه کردید، باید از عایق های دو جزئی که پایه سیمانی هستند استفاده میکردید، الان برای اینکار باید اول روی ایزوگام رو سیمانکاری کنین و بعدش با چسب پودری، سنگکاری رو انجام بدید تا بار مرده کمتری روی بام قرار بگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *