وبلاگ

آیا رنگ پلاستیک قابل شستشو است؟

رنگ برای سقف

در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم آیا رنگ پلاستیک قابل شستشو است یا خیر. رنگ پلاستیک یکی از پرکاربردترین رنگ های ساختمانی است. استفاده کردن از رنگ پلاستیک مزایای زیادی دارد. اما عیب اصلی آن تمیز نشدن آن می باشد. امروزه رنگ های پلاستیک قابل شستشو در بازار عرضه می شود که تا میزان ۷۰ درصد قابل شستشو میباشند.

آیا رنگ پلاستیک قابل شستشو است؟ رنگ نیم پلاستیک چیست؟

رنگهای پلاستیک مانند رنگ های روغنی با یک دستمال تمیز نمی‌شوند. اما رنگهای پلاستیک جدید نسبت به نوع معمولی کیفیت بالاتری داشته و می توان بعضی لکه ها را از روی آن پاک نمود. به طور کلی دو نوع رنگ پلاستیک در بازار موجود است. رنگ تمام پلاستیک و رنگ نیم پلاستیک. رنگ تمام پلاستیک در برابر آب مقاوم بوده اما اگر رطوبت به طور دائمی به آن برسد نمی تواند مقاومت کند. این رنگ ها با عنوان رنگ پلاستیک قابل شستشو در بازار عرضه می شوند. رنگ نیم پلاستیک مانند نوع معمولی آن می باشد و در برابر آب و رطوبت مقاوم نیست.

این رنگ در فروشگاه ها به وفور یافت می شود. رنگهای تمام پلاستیک پوشش رنگی بسیار خوبی دارد. این نوع رنگ با آب رقیق می شود. یکی از بهترین انتخاب ها برای مکانهای کم رفت و آمد در ساختمان ها استفاده از رنگ پلاستیک می باشد. محبوبیت رنگ پلاستیک به خاطر سهولت اجرا بیشتر از دیگر رنگ ها است.

رنگ قابل شستشو

رنگ قابل شستشو

مزایای رنگ های روغنی

به طور کلی رنگ های روغنی از رنگ های پلاستیکی گران ترند اما اگر بخواهید رنگ پلاستیک قابل شستشو تهیه کنید تفاوت قیمت زیادی ندارند. هر چه قیمت یک محصول بیشتر باشد کیفیت آن هم بالاتر است. رنگ های روغنی به طور کلی قابل شستشو بوده و برای رنگ کردن سطوح چوبی و فلزی هم مناسبند. با استفاده از مقدار کمی از رنگهای روغنی می توان سطح وسیعی را رنگ آمیزی نمود. رنگ بندی رنگ های روغنی بسیار متنوع است و ماندگاری خوبی روی وسایل و سطوح دارد. اگر می خواهید فضای شما روشن تر شود بهتر است از رنگ های روغنی استفاده نمایید.

رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک

معایب رنگ روغن

در کنار مزایای بسیار زیاده رنگ‌های روغنی این رنگ ها بوی نامطبوع داشته و برای محیط زیست مضر است. زیرا در ترکیبات آنها از مواد شیمیایی استفاده شده است. در رنگ آمیزی با رنگ های روغنی باید زمان بیشتری صرف شود. سطح زیرین شما باید بسیار صاف و هموار باشد تا بتوانید از رنگ روغنی بر روی آن استفاده کنید.

 

رنگهای پلاستیک قابل شستشو پوشش دهی بسیار بالایی دارند. اگر زمان کمی برای رنگ آمیزی ساختمان دارید بهتر است از رنگهای پلاستیکی استفاده کنید. این رنگ ها را به راحتی می‌توان با آب رقیق نمود و احتیاج به حلال های نفتی وجود ندارد. در مقایسه با رنگ های روغنی بوی نامطبوعی ندارد و تا حدودی می توان آنها را شستشو داد.

شاید یکی از مهمترین معایب رنگ پلاستیکی قابل شستشو  ماندگاری کمتر آن نسبت به رنگهای روغنی باشد. همچنین برای مکان هایی که در معرض نور خورشید قرار دارند بهتر است از رنگ پلاستیک استفاده نشود.

رنگ آمیزی با غلطک

رنگ آمیزی با غلطک

کاربردهای رنگ پلاستیک

 

از رنگهای تمام پلاستیک میتوان برای طراحی و خطاطی بر روی دیوار ها نیز استفاده نمود. از  این رنگ می‌تواند بر روی سطوح بتنی، آجری، سیمانی و گچی استفاده کرد. رنگ آمیزی با استفاده از این رنگ ها بسیار آسان بوده و چسبندگی بسیار خوبی دارد. سرعت خشک شدن بالای این رنگ ها یکی از مزایای مهم آن می باشد.

مراحل رنگ آمیزی با رنگ پلاستیک

 

برای استفاده از رنگ پلاستیک ابتدا باید سطح خود را از هرگونه گرد و غبار پاک نموده و بعد از رقیق نمودن رنگ پلاستیک با آب با استفاده از یک غلتک، قلم مو یا پیستوله آن را بر روی سطح مورد نظر پخش نمایید. اضافه کردن مقدار آب به رنگ پلاستیک به دمای هوا بستگی دارد. به طور کلی هر رنگ به میزان ۱۵ تا ۲۵ درصد به آب نیاز دارد. مقدار آب باید به اندازه ای اضافه شود که رنگ زیاد رقیق نشود و شره نکند. یا اینکه غلیظ نباشد و موقع استفاده و کار با غلتک به راحتی بر روی کار پخش شود. به طور کلی بسته به ابزار مورد نیاز برای پخش کردن رنگ بر روی سطح مورد نظر میزان آب متفاوت میباشد.

بهتر است بعد از اضافه نمودن آب رنگ را به خوبی هم زده و آن را از یک صافی رد کنید. دقت داشته باشید که بعد از رنگ آمیزی هیچگونه ترک خوردگی بر روی سطح شما وجود نداشته باشد. سطح رنگ شده باید کاملاً صاف و بدون موج باشد. رنگ پخش شده بر روی دیوار باید یکنواخت باشد و اگر سطح زیرین شما در قسمت هایی مشخص باشد باید مجدداً آن قسمت رنگ شود. رنگ های موجود در بازار دارای درجه بندی کیفیت می باشند. که بهتر است از نوع مرغوب آن استفاده نمایید. برای زیبایی کار در استفاده از رنگ پلاستیک بهتر است از یک غلتک استفاده کنید.

بهترین مکان برای استفاده از رنگ پلاستیک قابل شستشو

بهترین پوشش برای سقف خانه ها رنگ پلاستیک می باشد. رنگهای پلاستیک قابل شستشو و پایه رزین امولسیونی تولید می گردد. این رنگ ها پایه سفیدند و برای اینکه رنگ دلخواه خود را به دست بیاورید می توانید آن ها را با رنگهای دیگر ترکیب نمایید. به طور کلی اگر بخواهیم پاسخ این سوال را بدهیم که آیا رنگ پلاستیک قابل شستشو است باید بگوییم خیر این رنگ ها را نمی توان مانند رنگ های روغنی شست و شو داد. اما اگر از رنگهای با کیفیت استفاده نمایید مقداری به رطوبت و آب مقاوم است. اگر فروشنده ای پیشنهاد رنگ پلاستیک قابل شستشو را به شما داد باید بدانید که منظور رنگهای تمام پلاستیک است که نسبت به رنگهای نیم پلاستیک کیفیت بالاتری دارند. از این رنگ ها بیشتر برای سازمان ها و ادارات استفاده می شود. زیرا سرعت اجرای آن کوتاه تر بوده و بعد از اتمام کار نسبت به منزل کمتر کثیف می شوند.

برای تمیز کردن لکه هایی که بر روی دیوار وجود دارد بهتر است از یک اسفنج نرم استفاده نمایید. ایجاد خط و خش بر روی دیوار باعث می‌شود سطح شما نمای نامناسبی پیدا کند. از استفاده ی مواد شیمیایی یا پاک کننده های قوی بر روی دیوار بپرهیزید. سعی کنید دیوار را بیش از هر لایه برداری نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *