وبلاگ

آیا چسب چوب سرطان زاست؟

سرطان و چسب چوب

در این مقاله قصد داریم در مورد این مطلب صحبت کنیم که آیا چسب چوب سرطان زاست یا خیر. ابتدا باید به ساختار کلی چسب چوب نگاهی بیندازیم. چسب چوب ماده ای است که در صنایع چوبی مورد استفاده قرار میگیرد. با استفاده از این چسب می توان دو قطعه چوب را به یکدیگر متصل نمود. اگر از چسب چوب به شکل صحیح استفاده شود می تواند دوام بسیار بالایی داشته باشد.

موارد استفاده از چسب چوب

از چسب چوب در زمان های گذشته برای کشتی سازی استفاده می شد. کارکرد چسب چوب بدین شکل است که داخل حفره های چوب نفوذ کرده و باعث ایجاد نیروی چسبندگی قوی بین دو قطعه چوب می شود. ساختار اصلی چسب چوب هموپلیمر پلی وینیل استات می باشد. این چسب بوی خاصی نداشته و می توان آن را با آب یا رنگ های پلاستیک مخلوط نمود.  چسب چوب با کیفیت سفید بوده و غلظت آن به شکل عسل است. برای استفاده از چسب چوب به منظور چسباندن چوب احتیاجی به رقیق کردن آن با آب وجود ندارد.

استفاده از چسب چوب

استفاده از چسب چوب

در مورد این نکته که چسب چوب سرطان زاست باید بگوییم که چسب چوب ماده ای شیمیایی است و باید در هنگام کار کردن با آن نکات مهمی را رعایت نمایید. سعی کنید از تماس چسب چوب با پوست جلوگیری نمایید. ممکن است پوست شما در تماس با چسب دچار مشکل شده و واکنش نشان دهد. استفاده از لباس های دارای آستین و یا دستکش در هنگام کار با چسب می تواند به شماکمک کند. اگر در هنگام کار با چسب چوب پوست شما با آن درگیر شد بهتر است سرعت آن را با آب بشویید. چسب چوب به راحتی با آب از  روی پوست شما پاک می شود. در صورت تماس چسب چوب با چشم بهتر است آن را با آب فراوان شسته و برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

چسب چوب پلی اورتان چیست و چه کاربردی دارد؟

چسب چوب پلی اورتان نوعی از چسب چوب می باشد که در برابر رطوبت بسیار مقاوم است. این چسب ها رنگی مایل به زرد دارند. چسب پلی اورتان در برابر اشعه ی ماورا بنفش مقاوم بوده و بهتر است در فضای باز از آن استفاده نمایید. این چسب ها دارای حلال نیستند و بعد از استفاده نیر دچار تغییر شکل و یا ترک خوردگی نمی شوند. از چسب پلی اورتان بیشتر برای چسباندن سازه های چوبی استفاده می گردد.

با اینکه این نوع چسب ضد آب بوده و در برابر رطوبت نیز مقاوم است اما نمی توان از آن برای جسمی که دائما در آب قرار گرفته استفاده نمود. فضایی که از چسب پلی اورتان استفاده می کنید باید مقدار کمی مرطوب باشد تا چسب بهتر عمل نماید. چسب پلی اورتان سرطان زا بوده و باید در هنگام استفاده از آن حتما از دستکش استفاده نمایید تا با پوست شما برخورد ننماید.

چسب چوب

چسب چوب

آیا چسب چوب معایبی دارد؟

بهتر است برای چسباندن دو قطعه چوبی و فلزی از چسب چوب استفاده ننمایید. چسب چوب خاصیت رنگ پذیری نداشته و برای سطوحی که می خواهید رنگ کنید مناسب نیست.از این چسب در دمای زیر صفر استفاده ننمایید. چسب چوب باید از تابش مستقیم نور خورشید حفظ شود. این چسب قابل اشتعال نیست. چسب چوب باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود زیرا ممکن است باعث خطرات جدی گردد. سرمای زیاد می تواند باعث از بین رفتن پلیمر موجود در چسب گردد و حالت چسبندگی و کشسانی چسب را از بین ببرد. اگر چسب چسبانده شده با چسب چوب در سرما قرار بگیرد به مرور اتصالات آن از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *