وبلاگ

همه چیز درباره پلی اورتان در ساختمان

پلی اورتان در ساختمان- چسب سنتر

آیا ساختمان شما طوری است که سر و صدای طبقه بالایی، پایینی و یا حتی همسایه های دیوار به دیوار شما اذیت کننده است؟ آیا در فصل تابستان ساختمان شما بیش از حد گرم می‌شود؟ و یا در فصل سرما به راحتی نمی‌توانید آپارتمان و منزل خود را گرم نگه دارید؟ سرویس های بهداشتی و حمام شما رطوبت می‌دهد؟

باید گفت که جواب همه مشکلات فوق یک راه حل بیشتر ندارد و آن استفاده از محصولی به نام چسب پلی اورتان است که این روزها در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد.

 

منظور از پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان (Polyurethane) نوعی ماده پلیمری است که از واحدهای آلی تشکیل شده‌ است. حال این واحدهای آلی توسط پیوندهای کاربامات یا همان اورتان به یکدیگر متصل شده‌اند.

آنها از طیف وسیعی از مواد اولیه (مواد شیمیایی) تولید می‌شوند. همین امر باعث تنوع ساختار های شیمیایی می‌شود که منجر به کاربردهای مختلف از آن ها می‌گردد.

انواع پلی اورتان در ساختمان

بنابر ساختار شیمیایی و افزونه های آن ها زیاد است. در زیر به چند نمونه از انواع پلی اورتان اشاره خواهیم کرد.

اسپری فوم پلی اورتان:

فوم ها از پرکاربردترین انواع پلی اورتان ها هستند. اسپری فوم چند بار مصرف یکی از انواع اسپری است که اغلب برای درزگیری پنجره، عایق بندی صدا و حرارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید اسپری فوم پلی اورتان چندبار مصرف سودال 750 میلی لیتری - SOUDAL GENIUS GUN Polyurethane Foam-چسب سنتر

خرید اسپری فوم پلی اورتان چندبار مصرف سودال 750 میلی لیتری – SOUDAL GENIUS GUN Polyurethane Foam-چسب سنتر

چسب پلی اورتان سوسیسی:

این نوع چسب که جزء پلی اورتان در ساختمان کاربرد دارد، به چسب کالباسی نیز شهرت دارد. این محصول تک جزیی و بر پایه پلی اورتان است. از این نوع چسب جهت عایق بندی درزها، سرویس های بهداشتی و… استفاده می‌شود. برای خرید و اخذ اطلاعات بیشتر از چسب پلی اورتان سوسیسی بر روی لینک زیر تصویر کلیک نمایید.

چسب چمن مصنوعی:

این چسب نیز که از زیر دسته های پلی اورتان در ساختمان است، دوجزیی و بر پایه پلی اورتان است. چسب چمن مصنوعی برای چسباندن چمن های مصنوعی تزیینی، مانند چمن مصنوعی در تراس و یا روف گاردن به کار می‌رود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد این محصول و به ویژه خرید آن به لینک زیر تصویر رجوع کنید.

خرید چسب چمن مصنوعی- چسب سنتر

خرید چسب چمن مصنوعی- چسب سنتر

پلی اورتان در ساخت و ساز ساختمان چه کاربردهایی دارد؟

امروزه با پیشرفت صنعت ساختمان سازی در دنیا، ساخت و ساز به سمت مدرن شدن و استفاده از موادی پیش می‌رود که ضمن سبک وزن بودن، مقاوم و مستحکم بودن به انواع فشار و وضعیت جوی را نیز دارا باشد. از این رو استفاده از مواد شیمیایی مانند پلی اورتان ها در صنعت ساختمان سازی بیش از پیش رو به پیشرفت است.

تجربه نشان داده است که پلی اورتان ها در ساخت و ساز سازه ها عملکرد خوبی دارند و به نوعی می‌توان گفت که پلی اورتان ها همه کاره صنعت ساختمان هستند.

کاربرد عمده پلی اورتان در ساختمان چیست؟

 • عایق بندی ساختمان ها: عایق بندی پلی اورتان شامل عایق بندی صوتی و حرارتی است.
 • زیباسازی دکوراسیون داخلی: برای ساخت و اجرای دکوراسیون های مختلف در ساختمان ها از پلی اورتان بهره می‌گیرند.</li>
 • ساخت سقف های گنبدی: سقف های گنبدی شکل به وجود پلی اورتان به راحتی صورت می‌پذیرد.
 • پوشش: پوشش توسط پلی اورتان می‌تواند به صورت پوشش کفپوش، دیوار و سقف ساختمان باشد.

مزایا و اهمیت کاربرد پلی اورتان در ساختمان

<p>کاربرد پلی اورتان در ساخت و ساز موارد زیر را برای یک ساختمان به ارمغان می‌آورد.

 1. استحکام بالا
 2. طراحی زیبای ساختمان
 3. عایق بندی شده
 4. آب
 5. بندی شده
 6. دوام و ماندگاری بالا

ویژگی های پلی اورتان

ویژگی شیمیایی پلی اورتان به گونه ای است که در قسمت های مختلف یک ساختمان امکان استفاده را دارد. بنابراین استفاده از پلی اورتان در ساخت و سازها سبب:

 • کم وزن بودن پلی اورتان
 • مقاوم در برابر فشارهای وارده
 • تطبیق پذیری بالای پلی اورتان
 • سفارشی تهیه کردن پلی اورتان

نحوه اجرای پلی اورتان

با توجه به این که پلی اورتان ها انواع زیادی دارد، پس نحوه اجرای پلی اورتان ها نیز کمی متفاوت از هم خواهد بود. اما به صورت کلی برای اجرای پلی اورتان می‌توان مراحل زیر را به کار برد.

 1. آماده سازی سطح مورد نظر
 2. جداسازی مقدار مناسب از چسب
 3. ریختن مقدار چسب جدا شده در گان مخصوص
 4. اجرای چسب
 5. پاکسازی چسب های اضافه
 6. زمان دهی لازم برای خشک شدن چسب

سوال مهم: چرا پلی اورتان محبوب دل ها است؟

چون انواع مختلف و زیادی دارد که هر یک می‌تواند کاربرد ویژه خود را داشته باشد. پلی اورتان نه تنها در ساختمان سازی کاربرد دارد بلکه در بیشتر صنایع نظیر کشتی سازی، خودرو سازی و… کاربردهای فراوانی دارد.

راهنمای خرید

پلی اورتان به دلیل تنوع در سبک،قدرت چسبندگی بالا و منعطف بودن پرطرفدار است. این محصول به دلیل عایق بندی در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد.برای خرید انواع چسب به خصوص از نوع پلی اورتان می توانید به سایت چسب سنتر مراجعه فرمایید.همکاران ما در چسب سنتر آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره انواع چسب می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *