وبلاگ

از بین بردن جای چسب روی کاشی

از بین بردن جای چسب روی کاشی

بدون شک ساده ترین راه برای خلاص شدن از شر چسب های اضافی، شستشو با آب و مواد شوینده است. جای چسب بر روی کاشی ها بسیار آزاردهنده است. ممکن است که حتی جای نوار چسب های دوطرفه بر روی کاشی بماند. در این صورت باید اقداماتی انجام دهید. در ادامه به راهکارهای موثر از بین بردن جای چسب روی کاشی می پردازیم.

از بین بردن جای چسب روی کاشی

اگر جای چسب کاشی یا هر نوع چسبی بر روی کاشی ها بماند، باید با طی کردن چند مرحله آن را پاک کنید. سعی کنید با دست یا وسیله ای که بر رویی کای خراش ایجاد نکند، مقداری از چسب را بردارید. برای مثال؛ ماله های ساختمانی برای این کار مناسب هستند. به هنگام بندکشی کاشی و سرامیک، به احتمال زیاد چسب و ملات بر روی کاشی می ریزد. در طول تمیز کردن کاشی، ابزار باید به طور عمود به سطح کاشی نگه داشته شود و حرکت دست باید مورب انجام شود تا پر کردن درزها با مشکل مواجه نشود. چسب حاوی مواد شیمیایی است که ممکن است پوشش لعابی کاشی را خراش دهد.

از بین بردن چسب کاشی

از بین بردن چسب کاشی

پاک کردن جای چسب از روی اجسام

اگر چسب به سختی جدا می شود، باید مقداری آب بر روی آن بریزید تا به اندازه کافی نرم شود. وقتی چسب کاملا خشک شد، آن را با آب گرم با اسفنج بشویید. در مواردی می توان از حلال های چسب استفاده کرد. اگر از نوار چسب درزگیر استفاده شده است، باید دقت که نوار چسب حتما ضد آب باشد. پیشنهاد می کنیم که مطلب نوار چسب درزگیر نسوز ضد آب چیست را مطالعه کنید.

چگونه جای چسب را از بین ببریم؟

راه های مختلفی وجود دارد که می توان آنها را به دو روش شیمیایی و مکانیکی تقسیم کرد. در روش شیمیایی، از محلول های خاصی برای تمیز کردن استفاده می شود. این محصولات غالبا اسیدی هستند و اگر به درستی انتخاب شوند، نتیجه مطلوبی دارند. این مواد می توانند نه تنها بقایای چسب یا دوغاب، بلکه آلودگی های سرسخت تر و همچنین آثار نوار چسب و زنگ زدگی را از بین ببرند. نوار چسب های دوطرفه ای که به عنوان جایگزین چسب کاغذ دیواری هم قابل استفاده است. نوار چسب های دوطرفه برای صنایع مختلفی مثل دکوراسیون داخلی و خارجی مناسب هستند.

نحوه حذف جای چسب با روش های شیمیایی

 1. قبل  از  هر چیز، کاشی ها را از گرد و غبار تمیز کنید. در صورت نیاز، از اسفنج یا اسکاج برای این کار استفاده کنید.
 2. مقداری از محلول شیمیایی مورد نظر مثل سرکه یا محصولات بازاری را بر روی کاشی بریزید و مدت زمانی را صبر کنید تا چسب نرم شود.
 3. نواحی را با آب شستشو دهید و قسمت های باقی مانده را با ماله یا کاردک جدا کنید.

نکات مهم روش شیمیایی پاک کردن جای چسب

 • برای انتخاب بهترین وسیله باید نوع و مارک چسب را بشناسید.
 • روش شیمیایی همیشه نتیجه مطلوب را نمی دهد و کاربرد دائمی ندارد.
 •  روش مکانیکی مناسب، یعنی اعمال نیرو با استفاده از ابزارهای مختلف که در صورت ناکارآمدی روش شیمیایی باید این روش را به کار گرفت.
پاک کردن چسب

پاک کردن چسب

استفاده از بخار و نوشیدنی برای جای چسب

 • یکی از روش‌ های رایج حذف چسب کاشی از روی زمین، بخار است. با کمک دستگاه رطوبت ساز می توانید چسب را حتی در دورافتاده ترین مکان ها پاک کنید.
 • اگر سطوح به اندازه کافی در معرض رطوبت ساز قرار بگیرند، به راحتی می توان چسب را جدا کرد.
 • برای از بین بردن جای چسب روی کاشی، می توانید از نوشیدنی های گاز دار مثل نوشابه هم استفاده کنید.
 • برای این کار، کاشی باید در ظرفی کاملا ددر معرض نوشیدنی قرار بگیرد تا کاملاً در آن غوطه ور شود.
 • بعد از چند ساعت لایه چسب نرم می شود و می توان آن را جدا کرد.
 • برای پاک کردن کاشی ها، احتمالاً این عملیات باید چندین بار تکرار شود.

کلام آخر

پاک کردن چسب های اضافی از روی کاشی، یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد موقع کاشی کاری با آن مواجه می شوند. از بین بردن جای چسب روی کاشی با روش های مکانیکی و شیمیایی موثری قابل انجام است. قبل از استفاده از آب برای پاک کردن حتما بررسی کنید که چسب کاشی به کار رفته شده ضد آب است یا خیر. بهتر است که مقاله آیا چسب کاشی ضد آب است را در این خصوص مطالعه کنید.

2 دیدگاه در “از بین بردن جای چسب روی کاشی

 1. مینا محمدی گفت:

  سلام مقداری چسب روی سرامیک اتاقم ریخته برای ازبین بردن جای چسب از روی سرامیک اتاقم محصولی رو پیشنهاد می کنید؟

  1. لطفا مشخص کند چه چسب هست، عمدتا چسب روی کاشی رو میشه با تیغه کاتر و حلال چسب 123 پاک کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *