وبلاگ

سنگ قبر

سنگ قبر - چسب سنتر

آزمانی که یک عزیزی فوت می‌شود، برای گرامی داشتن یاد و خاطره آن یک قبر برای او در نظر می‌گیرند که با سنگ قبر تزئین می‌شود. روی این سنگ‌ها نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و فوت نوشته می‌شود. همچنین اکثر سنگ‌های ایرانی دارای یک شعر متناسب با فرد متوفی هستند. سنگ‌های قبر دارای تنوع بالایی‌اند و می‌توان آن‌ها را با رنگ بندی‌های مختلفی سفارش داد. انتخاب بهترین مدل سنگ قبر بسیار روی طول عمر آن حائز اهمیت است. اما علاوه بر این موضوع در صورت شکستن یا مات و کدر شدن سنگ مزار می‌توان از روش‌های مختلفی کمک گرفت و مراحل ترمیم را انجام داد. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی انواع سنگ مناسب قبر، به شما توضیح دهیم که برای ترمیم سنگ‌های قبر کدر شده یا شکسته می‌توانید چه کاری انجام دهید.

آشنایی با انواع سنگ مزار-چسب سنتر

آشنایی با انواع سنگ مزار-چسب سنتر

انواع سنگ قبر

سنگ قبر یکی از ملزوماتی است که باید حتما پس از فوت کردن یک عزیز تهیه شود. روی این سنگ‌ها با خط بسیار زیبا نام، نام خانوادگی و تاریخ تولد و مرگ نوشته می‌شود. در گذشته سنگ‌های قبر محدود به سنگ‌های طوسی رنگ بودند و نوشته‌های روی این سنگ‌ها با خط کتابی نوشته می‌شد. اما کم کم هم سنگ‌های قبر جدیدی روی کار آمدند، هم اینکه خوشنویسی روی این سنگ‌ها بسیار خاص و جذاب است.
برای انتخاب انواع سنگ قبر در ابتدا باید بدانید که این سنگ‌ها دارای چه انواعی هستند. هر کدام از سنگ‌ها چه ویژگی‌هایی دارند و کدام گزینه با توجه به بودجه شما انتخاب بهتری محسوب می‌شود. از این رو در ادامه مقاله قصد داریم شما را با انواع سنگ‌هایی که برای قبر مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنا کنیم.

سنگ قبر مرمر

یکی از لوکس‌ترین و گران قیمت‌ترین انواع سنگ قبر موجود در بازار، سنگ‌قبر مرمر است که افراد بسیار زیادی را جذب خود کرده و دارای تنوع رنگ بسیار زیادی است. اما در حال حاضر محبوب‌ترین سنگ‌های مرمر قبر دارای رنگ سفید هستند که زیبایی فوق العاده و دوام بسیار زیادی دارند. با این حال می‌توان این سنگ‌ها را در رنگ‌های خاکستری، قرمز و سبز نیز سفارش داد.
سنگ‌های قبر مرمر دارای انواع مختلفی هستند که در حال حاضر بهترین نوع این سنگ‌ها، سنگ‌قبر هرات می‌باشد. این سنگ که بیشتر در رنگ سفید در بازار موجود است، دارای رگه‌هایی از رنگ سبز نیز بوده که زیبایی فوق العاده‌ای به سنگ داده است. این سنگ‌ها را می‌توان در ضخامت 3 الی 20 سانتی متر سفارش داد. این سنگ‌ها مقاومت بالایی دارند و می‌توانند تا چندین سال بدون اینکه کدر یا شکسته شوند، مورد استفاده قرار گیرند.
هزینه خرید سنگ قبر با جنس مرمر وابسته به رگه‌ها و درزهایی است که روی این سنگ‌های قبر وجود دارد. در صورتی که رگه‌های موجود در سنگ‌قبر از زیبایی آن کاهش دهند، هزینه خرید این سنگ‌ها پایین می‌آید. اما برعکس اگر رگه‌های موجود در این سنگ‌ها زیبایی آن‌ها را چندین برابر کنند، هزینه بالاتری خواهند داشت.

سنگ مزار گرانیت

سنگ‌های گرانیتی یکی از پرفروش‌ترین سنگ‌های موجود در بازار هستند که رنگ اصلی آن‌ها معمولا مشکی بوده و می‌توان این سنگ‌ها را در دو نمونه ایرانی و خارجی در بازار مورد استفاده قرار داد. سنگ‌های قبر خارجی گرانیتی در بازار با نام سنگ قبر برزیلی شناخته می‌شوند و سنگ‌های ایرانی با نام نظنز، سیمین و… موجود هستند. سنگ مزار گرانیت دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی است و می‌تواند تا چندین سال بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار گیرد.
یکی از جذاب‌ترین انواع سنگ مزار گرانیت، سنگی است که با رنگ سبز تهیه شده باشد. در میان سنگ‌های ایرانی گرانیتی، سنگ سیمین یکی از باکیفیت‌ترین و بهترین نمونه سنگ‌های قبر می‌باشد که مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارد. این سنگ‌قبر دارای رنگ مشکی و رنگدانه‌های سفید است که هر کدام زیبایی فوق العاده‌ای به این قبر داده‌اند. هزینه سنگ قبر گرانیت بسته به نوع آن مشخص می‌شود و بدیهی است که هر چقدر این سنگ‌ها بتوانند خاص و زیبا باشند، قیمت بالاتری نیز دارند.

سنگ قبر مصنوعی

از باقی مانده سنگ‌های طبیعی موجود در بازار، می‌توان اقدام به تولید سنگ‌قبر مصنوعی کرد. این سنگ با کمک تکنولوژی‌های نوین تولید می‌شوند و می‌توانند کیفیت بسیار بالایی داشته باشند. از طرفی به دلیل دست ساز بودن این سنگ‌ها، می‌توان آن‌ها را با رنگ بندی و مدل‌های مختلفی سفارش داد. مزیت سنگ مزار مصنوعی این است که می‌تواند در هر شرایط آب و هوایی از خود مقاومت بالایی نشان دهد.
سنگ‌های قبر مصنوعی دارای مقاومت بالایی در برابر گرما و سرما هستند. ضخامت این سنگ‌ها محدود است و وزن آن‌ها نیز نسبت به کیفیتی که دارند، بسیار بالا است. برش پذیری سنگ‌های مصنوعی از مشخصه‌های خوب آن‌ها محسوب می‌شود. همچنین این سنگ‌ها آب گریز و رنگ ثابت هستند.

سنگ مزار مرمریت

سنگ مزار مرمریت یکی از انواع سنگ‌های قبر موجود در بازار است که از خانواده سنگ‌های رسوبی بوده و کاربردهای بسیار زیادی دارد. این سنگ‌ها در رنگ بندی‌های متنوعی در بازار موجود هستند و می‌توانند به عنوان پوشش قبر و مزار مورد استفاده قرار گیرند. مزیت این سنگ‌ها این است که شباهت زیادی به سنگ‌های مرمر دارند و ظاهری لوکس به قبر می‌دهند.
کیفیت سنگ قبر مرمریت بسیار بالاست. استحکام عالی، مقاومت در برابر ضربه، امکان سفارشی سازی در رنگ‌های مختلف و… از جمله ویژگی‌های این سنگ محسوب می‌شوند. علاوه بر این موضوعات، این سنگ قبر دارای قیمت ارزان تری نسبت به سنگ‌های مرمر می‌باشد

سنگ‌قبر نانو

یکی از جدیدترین مدل‌های سنگ قبر موجود در بازار، سنگ قبر نانو است. این سنگ‌ها نمونه زیبایی از سنگ‌های مصنوعی هستند که می‌توانند از باقی مانده سنگ‌های طبیعی به دست بیایند. به طور مثال می‌توان از مخلوط کردن سنگ‌های طبیعی همچون سنگ مرمر، سنگ گرانیت و رزین و سیمان، این سنگ‌ها را بدست آورد.
وزن سنگ‌های قبر نانو بسیار پایین بوده و این موضوع جابجایی این سنگ ‌ها را ساده تر می‌کند. از طرفی با وجود اینکه این سنگ‌ها دارای وزن سبکی هستند، اما مقاومت بالای نیز دارند و رنگ آن‌ها ثابت است. آب نیز نمی‌تواند به درون این سنگ‌ها وارد شود. ضخامت سنگ‌های نانو در حدود 3 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود و امکان پیدا کردن ضخامت‌های متفاوتی از این سنگ قبر وجود ندارد.

بهترین زمان برای نصب سنگ‌قبر

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام نصب سنگ قبر به آن توجه شود، زمان نصب این سنگ‌ها است. برخی از افراد نزدیک به فرد متوفی ترجیح می‌دهند که سنگ‌های قبر را در کوتاه‌ترین زمان ممکن روی قبر نصب کنند و احساس می‌کنند که با این کار به فرد متوفی احترام گذاشته‌اند. اما واقعیت این است که اگر سنگ مزار خیلی زود روی آن نصب شود، احتمال اینکه شکسته شود وجود دارد.
در واقع باید خاک زیر سنگ قبر کمی نشست کند و هموار شود، سپس مراحل نصب سنگ مزار انجام شود. در این صورت سنگ مزار روی خاک با شرایط مناسب قرار می‌گیرد و استحکام خود را حفظ خواهد کرد. بنابراین برای اینکه متوجه شوید بهترین زمان برای نصب سنگ مزار چه زمانی است، می‌توانید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را به شما بدهند.

بهترین زمان برای نصب سنگ‌ مزار- چسب سنتر

بهترین زمان برای نصب سنگ مزار- چسب سنتر

نحوه نصب سنگ‌قبر چگونه است؟

برای نصب سنگ قبر معمولا آداب خاصی وجود دارد و افراد باید با خواندن قرآن و حفظ آرامش مراحل نصب این سنگ را روی قبر انجام دهند. در اکثر مواقع در هنگام نصب سنگ روی قبر، خانواده فرد حضور ندارند و افراد متخصص این کار را به تنهایی انجام می‌دهند. قبل از اینکه سنگ به محل ارسال شود، لازم است که مراحل آماده سازی آن صورت گیرد که برای این کار حتما باید در هنگام ثبت سفارش سنگ مزار ابعاد سنگ و جزئیات آن به طور دقیق مشخص شود.
سپس فرد متخصص با روش خاصی مراحل نصب سنگ قبر را انجام می‌دهد. برخی از سنگ‌های قبر دارای ارتفاع هستند و برای نصب آن‌ها باید اقدامات بیشتری را انجام داد. در هر صورت بهتر است که کار نصب این سنگ‌ها را همچون کار ساختشان به افراد متخصص بسپارید.

چرا سنگ نصب شده روی قبر می‌شکند؟

شکستن سنگ روی قبر می‌تواند دغدغه بسیاری از افراد باشد. اگرچه خرافات زیادی وجود دارد که شکستن سنگ مزار می‌تواند نشان دهنده موضوعات مختلفی باشد. اما به طور کلی شکستن سنگ‌قبر نشانه مورد خاصی نیست و می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. اگر سنگ مزار زودتر از موعد روی قبر نصب شود، کیفیت خود را از دست می‌دهد و ممکن است دچار شکستگی شود. به همین خاطر توصیه می‌شود که این سنگ در زمان مراسم چهلم روی قبر قرار بگیرد.
به غیر از این موضوع، در صورتی که سنگ‌قبر در معرض سرما و گرما قرار بگیرد و اختلاف دمای زیادی را تجربه کند، احتمال شکستن آن وجود دارد. در برخی از موارد نیز ضربه خوردن سنگ‌های قبر می‌توانند دلیلی برای بروز آن باشند.

ترمیم سنگ قبر شکسته

واقعیت این است که تعویض قبر مزار شکسته می‌تواند برای عزیزان آن فرد متوفی بسیار هزینه بر باشد. از طرفی گفته می‌شود که تعویض سنگ قبر مکروه بوده و بهتر است که انجام نشود. به همین خاطر توصیه می‌شود که سنگ‌های قبر شکسته ترمیم شوند. برای ترمیم سنگ‌های قبر شکسته و ترک خورده باید از چسب‌های مناسب سنگ استفاده کنید. چسب سنگ جلاسنج 1 کیلوگرمی دو جزیی stone adhesive jalasanj یکی از بهترین چسب‌هایی است که می‌تواند برای ترمیم سنگ قبر شکسته مورد استفاده قرار گیرد.

می‌توانید مطابق با دستورالعمل ذکر شده برای این چسب در نماینده انحصاری فروش چسب سنگ، از این چسب برای چسباندن قطعات شکسته قبر استفاده کنید. دقت داشته باشید که حتما باید قبل از چسباندن تکه‌های شکسته سنگ، سطح را تمیز کنید که هیچ گونه آلودگی روی سطح باقی نمانده باشد و سپس مراحل چسباندن سنگ‌قبر را انجام دهید. دقت کنید که هر قطعه از سنگ‌قبر باید در جای مناسب قرار بگیرد. استفاده بیش از حد از چسب برای چسباندن این قطعات، باعث برآمده شدن آن‌ها شده و مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد. بنابراین، حتما توجه کنید که نباید میزان زیادی چسب را برای چسباندن قطعات شکسته سنگ‌قبر مورد استفاده قرار دهید.

سنگ‌قبر مات و کدر شده را چگونه ترمیم کنیم؟

این سوال بسیاری از مردم در مورد ترمیم سنگ قبر است. شستشوی منظم و اصولی سنگ‌های قبر از مات و کدر شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. به ویژه اگر سنگ‌های قبر در محیط‌های پر از گرد و خاک و آلودگی نصب شده‌اند، باید به مات و کدر شدن آن‌ها توجه زیادی داشته باشد. هر وقت زودتر به داد مشکل کدر شدن سنگ‌های قبر برسید، خیالتان از بابت زیبایی این سنگ‌ها راحت‌تر خواهد بود.
برای رفع مشکل کدر و مات شدن سنگ‌های قبر، نیاز به متریال‌های جلادهنده سنگ داریم. واکس سنگ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جلا دادن به سنگ‌های قبر مات و کدر شده است که در انواع مختلفی در بازار موجود بوده و هر یک از افراد می‌توانند بر اساس نوع سنگ قبر این واکس‌ها را سفارش دهند.
واکس سنگ صیقل دهنده و آبگریز کننده پاراواکس شفاف PARRAWAX 75gr یکی از واکس‌های مناسب سنگ بوده که با رنگ کرمی در بازار موجود است. علاوه بر این می‌توانید از واکس سنگ صیقل دهنده و آبگریز کننده پاراوکس بلک PARRAWAX black 75gr که رنگ مشکی دارد نیز استفاده کنید. برای استفاده از همه این واکس‌ها کافیست که ابتدا سطح سنگ  قبر را به طور کامل تمیز کنید و سپس مقداری واکس را روی سطح سنگ خشک بریزید و پخش کنید.
با کمک ابزارهای مناسب واکس را روی سطح سنگ‌قبر بکشید و اجازه دهید تا سنگ براق شود. این واکس‌ها ممکن است برای برخی از سنگ‌های قبر کارایی فوق العاده‌ای داشته باشند و روی برخی از سنگ‌ها تاثیری نگذارند. با این حال باید آن‌ها را امتحان کنید تا اثربخشی این واکس‌های سنگ را روی سنگ مزار متوجه شوید.

نکات تکمیلی برای نگهداری از سنگ قبر

با بالا رفتن قیمت خرید سنگ‌قبر بسیاری از مردم به دنبال این هستند تا زیبایی این سنگ‌ها را افزایش دهند و باعث افزایش طول عمر آن‌ها شوند. برای نگهداری از سنگ مزار با هر جنسی دستورالعمل‌های متفاوتی وجود دارد و باید افراد نزدیک به فرد متوفی که هر بار به قبر فرد سر می‌زنند، این نکات را مد نظر داشته باشند و در صورت امکان به صورت صحیح از سنگ  قبر محافظت کنند. در ادامه به برخی از نکات مهم برای نگهداری از سنگ‌های قبر اشاره می‌کنیم.

  • در صورتی که می‌خواهید سنگ‌قبر را بشویید، هرگز از مواد اسیدی قوی استفاده نکنید. چون این کار باعث کمرنگ شدن سنگ‌قبر می‌شود.
  • برای جلوگیری از شوره زدن و کدر شدن سنگ قبر، سنگ‌ها را با آب تصفیه بشویید و از شستشوی سنگ با آب شور خودداری کنید.
  • در صورت شوره زدن سنگ مزار می‌توانید از مقداری جوهر نمک رقیق شده با آب استفاده کنید و سنگ مزار را بشویید.
  • در صورتی که جلای سنگ قبر از بین رفته است، می‌توانید با کفسابی زیبایی سنگ‌های قبر را چندین برابر کنید.
  • سعی کنید که پس از شستشوی سنگ‌قبر آن را خشک کنید. به ویژه در هوای سرد که احتمال یخ زدگی آب روی این سنگ‌ها وجود دارد.
ترمیم کننده‌های سنگ‌قبر مناسب-چسب سنتر

ترمیم کننده‌های سنگ‌قبر مناسب-چسب سنتر

نکته آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع روش‌های ترمیم سنگ قبر آشنا کنیم. واکس سنگ و چسب‌های سنگ دو محصولی هستند که می‌توانند برای ترمیم و تعمیر سنگ مزار مورد استفاده قرار گیرند که البته هم باید کیفیت بالایی داشته باشند، هم می‌بایست با قیمت مناسب تهیه شوند. فرقی نمی‌کند که شما قصد دارید فقط سنگ قبر عزیز خودتان را ترمیم کنید یا در این حوزه یک شغل برای خود ایجاد کرده‌اید. در هر صورت می‌توانید انواع محصولات ترمیم کننده سنگ مزار را از طریق فروشگاه اینترنتی چسب سنتر خریداری کنید و این سنگ‌های قبر را به بهترین شکل ممکن ترمیم نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *