وبلاگ

علت شوره زدن سنگ نمای ساختمان

شوره زدن ساختمان

در این بخش قصد داریم علت شوره زدن سنگ نمای ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم. عوامل متعددی باعث شوره زدن نمای ساختمان می شود. این مورد بیشتر در مناطق آب و هوایی مرطوب اتفاق می افتد. شوره زدن نمای ساختمان باعث می شود که به مرور رنگ آجرنماها تغییر کرده و ظاهر نازیبایی پیدا کنند. شاید شما بر روی آجر نماهای داخلی ساختمان و یا کف ساختمان نیز این شوره ها را دیده باشید. اما این موضوع در نمای خارجی و کف پارکینگ ها به مراتب بیشتر است.

علل مهم شوره ی نما

علل مهم شوره ی نما

علل مختلف شوره زدن سنگ نمای ساختمان

به طور کلی اصلی ترین علت شوره زدن سنگ نمای ساختمان مربوط به نمک محلولی است که در برخی سنگ های نما وجود دارد. این نمک ها پس از مدتی با قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی خاص تبدیل به نمک جامد می گردد. رطوبت زیاد نیز می تواند نمک محلول را به سطح آورده و باعث رسوب نمودن آن شود. همچنین منافذی که بر روی سنگ ها و آجر ها وجود دارد باعث می شود این نمک های محلول به سطح راه پیدا نمایند و باعث ایجاد نمای زشتی بر روی آن شوند.

رفع شوره آجر نما

رفع شوره آجر نما

نمک موجود در خاک و تاثیر آن در شوره سنگ نما

اگر زمینی که ساختمان بر روی آن قرار گرفته در خاک خود دارای نمک زیادی باشد این نمک ها به مرور زمان توسط سنگ ها و آجرهای نما جذب شده و بر روی سطح آن رسوب می نماید. برای جلوگیری از شوره یا سفیدک بر روی نمای ساختمان باید از مصالح مرغوبی که میزان نمک محلول آن بسیار کم باشد استفاده نمود. این نکته را باید در نظر داشته باشید که هر چه منافذ موجود بر روی سطح سنگ نما و یا آجر هایی که برای نماکاری استفاده می شود کمتر باشد امکان شوره زدن کمتر است. علاوه بر رطوبت موجود در هوا که احتمال شوره زدن را بیشتر می نماید هر چه ملات مرطوب تر باشد شوره زدن بیشتر اتفاق می افتد.

شوره سنگ نما

شوره سنگ نما

چه سنگی برای نماکاری بهتر است؟

نمک های موجود درآجرهای نما مانند سولفات سدیم، سولفات کلسیم و سولفات منگنز بیشترین علت شوره زدن سنگ نمای ساختمان هستند. نماهای آجری معمولا جذب رطوبت بالایی دارند و رطوبت موجود در ملات سیمان را هم جذب می کنند که می تواند منجر به شوره زدن نمای ساختمان شود. سنگ های رسوبی مانند تراورتن نیز می توانند دچار این مشکل شوند. این سنگ ها نیز رطوبت را به مقدار زیادی جذب می کنند. اگر می خواهید نمای سنگی داشته باشید که کمتر شوره بزند بهتر است از سنگ های گرانیت استفاده کنید. آبی که برای ملات استفاده می شود نیز تاثیر زیادی در شوره زدن سنگ نمای ساختمان دارد. بهتر است از آب چاه یا آبی که دارای نمک باشد برای درست کردن ملات استفاده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *