وبلاگ

فرمول چسب کاغذ دیواری

طرز تهیه چسب کاغذ دیواری

در این بخش قصد داریم در مورد فرمول چسب کاغذ دیواری صحبت کنیم. امروزه در بیشتر ساختمان ها از کاغذ دیواری استفاده می شود. کاغذ ها دارای طرح و نقش های متنوع می باشند و استفاده از آن ها زیبایی ساختمان را دو چندان میکند. کاغذهای دیواری جایگزین خوبی برای رنگ ها هستند و مزایای زیادی دارند. یکی از مزیتهای کاغذ دیواری اجرای سریع آن می باشد. برای نصب کاغذ دیواری ها باید از چسب مخصوص کاغذ دیواری استفاده شود.

امروز چسب های کاغذ دیواری بر پایه ی آب تهیه می شوند و اگر به درستی ترکیب شوند نیازی به مخلوط کردن آنها با چسب چوب وجود ندارد. کاغذ دیواری به صورت پودری بوده و باید با درصد مشخصی از آب مخلوط گردد .مقدار آبی که باید به پودر چسب کاغذ دیواری اضافه شود به فرمول چسب کاغذ دیواری بستگی دارد.

فرمولاسیون چسب کاغذ دیواری

برای تهیه چسب کاغذ دیواری به هیدروکسی پروپیل یا همان اچ پی ام سی نیاز داریم. همچنین نمک خوراکی با مش 400 برای این کار مورد نیاز می باشد. توجه داشته باشید که  از اچ پی ام سی گرید ۲۰۰  نیز برای ایجاد چسبندگی در چسب کاغذ دیواری استفاده می شود. این ماده در آب حل می شود. برای تهیه چسب ابتدا اچ پی ام سی و نمک خوراکی را به شکل خشک و با نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط نموده و سپس این ماده را در بسته بندی های مناسب عرضه می کنیم. این چسب پس از خرید توسط افراد با مقدار معینی آب مخلوط شده و برای چسباندن کاغذهای دیواری مورد استفاده قرار میگیرد.

مزایای استفاده از چسب کاغذ دیواری

از مزایای استفاده از چسب کاغذ دیواری مقاوم بودن در برابر رطوبت، جلوگیری از ایجاد لکه بر روی دیوار، سازگار بودن با گچ و سیمان، بدون بو بودن چسب و تغییر نکردن حالت چسب بعد از استفاده میباشد. چسب کاغذ دیواری بر پایه متیل سلولز و نشاسته تهیه شده است که می توان آن را با قدرت چسبندگی بالا تهیه نمود. با این روش چسب قوام بالایی داشته و به سرعت می توان کاغذ دیواری ها را به دیوار چسباند. چسب های کاغذ دیواری معمولاً بی رنگ بوده و در بسته بندی های جعبه ای و یا کیسه‌ای در بازار عرضه می شوند. این چسب ها به صورت پودری و مایع در بازار وجود دارند. چسب های پودری را باید با مقدار مشخصی از آب مخلوط نمود اما چسب های مایع نیاز به مخلوط نمودن با آب ندارند.

استفاده از چسب کاغذ دیواری همه منظوره که به شکل پودری است بسیار ساده می باشد. این چسب باید با آب ترکیب شود. چسب های همه منظوره از کپک زدن دیوار جلوگیری می کنند. حتی اگر دیوار شما مرطوب باشد می توانید از این چسب استفاده کنید.

نصب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری

میزان آب مورد نیاز برای چسباندن هر نوع کاغذ دیواری

در هر چسب باید بر اساس فرمول چسب کاغذ دیواری چسب با آب مخلوط شود و زمان لازم سپری شود  تا چسب عمل آید. برای تهیه چسب مخصوص باید چسب کاغذ دیواری مورد نظر را با مقداری آب و چسب دیگر مخلوط نموده و آن را به مدت ۳۰ ثانیه با سرعت زیاد هم بزنید. برای بالا بردن کیفیت چسب می توانید از دریل با مته میکسر برای هم زدن استفاده نمایید. بعد از گذشت 3 یا 4 دقیقه یک مایع غلیظ ژلاتینی به دست می آید.

با کمک این اقدامات می‌توانید بعد از گذشت مدت کوتاهی چسب مخصوص خود را بر روی کاغذ دیواری قرار دهید. برای کاغذ های مختلف مقدار آب مصرفی به ازای ۱۰۰ گرم پودر چسب متفاوت می باشد. مثلا در کاغذ دیواری های نرمال سه و نیم لیتر آب لازم است. در حالیکه در کاغذ دیواری های وینیل باید چسب کاغذ دیواری را با3 لیتر آب مخلوط نمود. این عدد برای کاغذ دیواری های برجسته و یا پلی استر نیز متفاوت می باشد و حدود دو و نیم لیتر است.

فرمول چسب کاغذ

فرمول چسب کاغذ

نصب کاغذ دیواری

برای نصب نمودن کاغذ دیواری میتوان از چسب مخصوص کاغذ دیواری، چسب چوب و یا ابزار دیگر استفاده کرد. غلظت مناسب چسب به جنس و ضخامت کاغذ بستگی دارد .اگر غلظت مناسب برای چسب انتخاب نشود کاغذ دیواری به صورت صاف بر روی دیوار قرار نمی گیرد و ظاهر زیبایی ایجاد نمی کند. نصب کاغذ دیواری نیز بسیار مهم است و باید توسط یک فرد متخصص و ماهر انجام شود زیرا خطاهای کوچک ممکن است باعث از بین رفتن زیبایی کاغذ دیواری شود.

4 دیدگاه در “فرمول چسب کاغذ دیواری

  1. محمددددد گفت:

    من توی کارگاهم از فرمول چسب کاغذ دیواری شما استفاده کردم وخیلی خوشم اومد ممنون

    1. خوشحالیم که مود پسندتون بود و استفاده کردید

  2. سینا سید ایمانی گفت:

    کدوم برند چسب کاغذ دیواری بهتری داره؟

    1. چسب کاغذ دیواری متیلان یکی از محصولات خیلی خوب فروشگاه چسب سنتر هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *