وبلاگ

مقایسه چسب اپوکسی با آکریلیک | انتخاب مناسب ترین چسب صنعتی

مقایسه چسب اپوکسی با اکریلیک

برای انتخاب بهترین چسب صنعتی، امروز تصمیم داریم تا در این مقاله به مقایسه چسب اپوکسی با آکریلیک بپردازیم. مقایسه فقط به این نیست که کدام چسب برای چه فعالیتی بهتر است بلکه باید مزایا و عایب هریک را بدانیم تا انتخابی آگاهانه داشته باشیم.

با این همه متغییری که وحود دارد چگونه باید تصمیم گرفت که چه نوع چسبی مناسب‌تر است؟ با اینکه چسب آکریلیک و اپوکسی از رایج‌ترین چسب ها در صنعت هستند، اما گاهی اوقات یکی از دیگری بهتر عمل میکند.

پس درک تفاوت‌های این دو چسب یکی از اولین قدم‌هاییست که می‌توانید برای انتخاب چسب مناسب خود بردارید.

مقایسه چسب اپوکسی با آکریلیک

در این قسمت مزایای هریک از چسب ها را بیان و سپس تعیین میکنیم که کدام یک، براساس این ویژگی‌ها چسب مناسب‌تری است.

چسب آکریلیک

چسب های آکریلیک نوعی زرین گرماسخت و محلول در آب هستند. واکنسی که این چسب ها با آب و هوا می‌دهند به صورتی است که نهایتاً پس از چند دقیقه باعث پلیمریزه شدن آنها و تبدیلشان به توده‌ای جامد می‌شود.

چسب های اکریلیک مخصوصا در ساخت کاردستی و صنایع دستی، رایج هستند، اما مصارف صنعتی نیز دارند. در حقیقت این نوع چسب ها زمانی استفاده می‌شوند که لازم است چسب در برابر دمای بالا مقاومت داشته باشد.

آنها دارای دمای انتقال شیشه ای بالایی هستند، به این معنی که زمان زیادی طول می‌کشد تا به نقطه ذوب خود برسند و می‌توانند در حالی که گرم هستند، استحکام خود را نیز حفظ کنند. این نوع چسب مواقعی که بقیه چسب ها خیلی مناسب نیستند، یا چسباندن چیزی کمی سخت است استفاده میشوند.

انعطاف پذیری بالای آنها و مقاومتشان در برابر دما باعث شده تا اغلب به جای سیمان (سیمان در دمای بالا آسیب می‌بیند) استفاده شود.

چسب اپوکسی

در مقایسه چسب اپوکسی با آکریلیک حالا نوبت به بیان ویژگی‌های چسب اپوکسی رسیده است.

این چسب ها نیز ترکیبی از رزین و سخت کننده یا همان هاردنر هستند. رزین گرماسخت با سخت کننده واکنش می‌دهد و یک پیوند جامد به وجود می‌آورد. چسب های اپوکسی معمولاً کاربردهای صنعتی زیادی دارند و در این مورد بهتر از چسب آکریلیک عمل می‌کنند، البته خوب است بدانید که این چسب گاهی مصرف خانگی نیز دارد.

چسب اپوکسی در مواقعی کاربرد دارد که باید یه اتصال قوی و سریع ایجاد شود. پس زمانی که شما نیاز به تعمیر سنگ های خانه، سپر ماشین، دسته‌های شکسته وسایل وابزار یا تعمیر بخشی از دکوراسیون منزل خود را دارید بهتر است از چسب اپوکسی استفاده کنید.

اگرچه اپوکسی زمان زیادی برای گیرایی کامل نیاز دارد، اما به محض شروع فرآیند گیرایی، آن اتصال قوی که نیاز دارید را ایجاد می‌کند.

چسب آکریلیک در مقابل اپوکسی

مقایسه چسب اپوکسی با اکریلیک

مناسب‌ترین چسب برای مصارف صنعتی کدام چسب است؟

آکریلیک و اپوکسی هردو چسب هایی برپایه رزین گرماسخت هستند اما نکته اصلی اینجاست که هرکدام واکنش‌های شیمیایی متفاوتی برای رسیدن به ایجاد یک اتصال سخت دارند. چسب اپوکسی از طریق واکنش افزودن، این اتصال را ایجاد می‌کند و چسب آکریلیک از طریق واکنش حذف.

به همین دلیل است که این دونوع چسب با اینکه تقریباً مشابه هستند، موارد کاربرد مختلف و مزایا و معایبی متفاوت دارند.

چسب های اپوکسی از طریق واکنش افزودن، با متریال خود ترکیب می‌شود و موجب ایجاد پیوندی قوی می‌شود و چسب اکریلیک نیز از طریق واکنش حذف، با تجزیه یا همان خورده شدن متریال، اتصال را ایجاد می‌کند.

مزایای استفاده از چسب اکریلیک

 • چسب های اکریلیک یکی از چسب هایی هستند که سریع خشک می‌شوند و از همین جهت برای تعمیرات سریع گزینه مناسب و ایده آلی به شمار می‌آیند.
 • این چسب ها نسبت به دمای بالا مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند، بنابراین استفاده از آنها یک انتخاب عالی برای کارهایی است که انجام آنها در دما یا فشار زیاد انجام می‌گیرد.
 • در مقایسه چسب اپوکسی با آکریلیک باید گفت این نوع چسب به صورت مایع و ژل نیز در دسترس است، یعنی شما می‌توانید این چسب را در هر انواع روش‌های کاربردی استفاده کنید.
 • از آنجایی که این نوع چسب به صورت مایع نیز قابل استفاده است، می‌توان در ظریف کاری‌ها از آن بهره برد. (مانند چسباندن پارچه‌های ظریف، چسباندن تکه‌های کاغذ یا حتی پرهای پرندگان)

مزایای استفاده از چسب اپوکسی

 • چسب های اپوکسی چسب هایی با دوام بسیار بالا  هستند که بسیار سریع خشک می‌شوند اما اصلاً مناسب ظریف کاری نیستند، بلکه برعکس در کارهای صنعتی سنگین گزینه ایده آلی به شمار می‌آیند.

  پیوندی که توسط این نوع چسب ایجاد شده به اندازه‌ای قوی است که گویی دو جسم چسبانده شده بهم، از اول یکی بوده‌اند!

 • این چسب را می‌توان در مواقعی استفاده کرد که نیاز به خشک شدن سریع دارید. مانند چسباندن سریع قطعات خودرو یا چسباندن شیشه‌های شکسته!
 • از آنجایی که اتصال این نوع چسب بسیار قوی است، در شرایطی که باید مطمئن شوید مواد به صورت مادام العمر به یکدیگر چسبیده می‌مانند، استفاده از اپوکسی انتخاب معقولانه‌ای است!

معایب چسب اکریلیک

در مقایسه چسب اپوکسی با آکریلیک ویژگی ها و مزایای هریک را بررسی کردیم، پس حالا دیگر نوبت به بررسی معایب آنها می‌رسد. درست است که این دو نوع چسب مزایای بسیار زیادی دارند، ولی با دقت به معایبشان است که می‌توانید تصمیمی مناسب‌تر بگیرید.

 • استفاده از چسب آکریلیک برای مواد متخلل یا موادی که تمایل به جابجایی دارند اصلاً توصیه نمی‌شود؛ زیرا این چسب ها به سرعت خشک می‌شوند.
 • اگر برای چسباندن دو جسم، نیاز به بافتی مشابه و هم تراز دارید، پس از استفاده از چسب اکریلیک باید مطمئن شوید که دوماده به درستی تراز شده‌اند زیرا چسب اکریلیک سریع خشک میشود و فرصت زیادی برای بررسی این مورد ندارید.
 • چسب اپوکسی به زمان بیشتری برای گیرایی نسبت به چسب اکریلیک نیاز دارد، به همین منظور استفاده از چسب اکریلیک در تعمیرات سریع پیشنهاد می‌شود اما در تعمیراتی با دوام بالا خیر!

معایب استفاده از چسب اپوکسی

 • زمانی که برای اتصال عجله دارید، چسب اپوکسی نمی‌تواند به شما کمک کند زیرا برای رسیدن به استحکام نهایی نیاز به زمان زیادی دارد.
 • در دماهای خیلی سرد یا خیلی گرم، زمان واکنش و استحکام چسب اپوکسی تغییر میکند و کندتر یا سریع‌تر میشود.

سخن آخر

ما با مقایسه چسب اپوکسی با آکریلیک دریافتیم که این دو چسب قابل تعویض نیستند و هرکدام شرایط استفاده مخصوص به خود را دارند. چسب اکریلیک سریعتر و متنوع‌تر است در حالیکه استحکام چسب اپوکسی چندین برابر بیشتر از چسب اکریلیک است.

با اینحال هرکدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارد. چسب سنتر ارائه دهنده انواع چسب های آکریلیک و اپوکسی است. در وبسایت ما می‌توانید چسب مورد نظر خود را انتخاب، قیمت و ویژگی‌های آنها را با یکدیگر مقایسه و مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید.

2 دیدگاه در “مقایسه چسب اپوکسی با آکریلیک | انتخاب مناسب ترین چسب صنعتی

 1. شیوایی راز گفت:

  سلام مقاله مقایسه چسب اپوکسی با چسب آکریلیک بسیار مفید بود یه سوال داشتم برای چسباندن چوب پلاستیک چسب آکریلیک خوبه یا اپوکسی

  1. هیچکدام، اتصال چسب به پلاستیک خیلی تخصصی هست و توی بعضی موارد چسب حرارتی کارساز هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *