وبلاگ

بررسی ویژگی‌ها و دستورالعمل استفاده از چسب پلی اورتان کابینت

چسب پلی اورتان کابینت- چسب سنتر

عموما در اجرای کابینت از چسب‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آنها می‌تواند چسب پلی اورتان کابینت باشد. از آنجایی که قطعات کابینت مخصوصا در ناحیه برش حساس به رطوبت هستند، جهت آب‌بندی آن‌ها از چسب‌های مقاوم به آب استفاده می‌گردد. در بیشتر مواقع چسب استفاده شده در کابینت کاری چسب‌ سیلیکون می‌باشد. زیرا این چسب‌ها دارای قابلیت آنتی باکتریال می‌باشند.

چسب‌های سیلیکونی بر خلاف چسب‌های پلی اورتان فقط دارای رنگ شفاف هستند؛ اما چسب‌های پلی اورتان در 3 رنگ سفید، مشکی و طوسی عرضه می‌شود و چسب‌های شفاف پلی اورتانی در بازار موجود نیستند. در ادامه به انواع چسب‌های مورد استفاده در صنعت کابینت کاری خواهیم پرداخت.

استفاده از چسب پلی اورتان کابینت- فروشگاه اینترنتی چسب سنتر

استفاده از چسب پلی اورتان کابینت- فروشگاه اینترنتی چسب سنتر

ویژگی‌های چسب پلی اورتان کابینت

عموما در ساخت کابینت بیشترین میزان مصرف را چسب‌های سیلیکونی داشته و در مرحله دوم چسب‌های با پایه پلی اورتان کاربرد بالایی در صنعت کابینت سازی دارند. از سوی دیگر در برخی از مراحل اجرایی نیز از چسب‌های با پایه سیلیکونایز استفاده می‌شود. با توجه به اینکه مقاله مورد نظر در ارتباط با چسب‌های پلی اورتان می‌باشد سعی داریم تا به نکات اجرایی چسب‌های پلی اورتان در ساخت کابینت اشاره کنیم.

شور یا درجه سختی پلی اورتان کابینت

شور (درجه سختی) چسب پلی اورتان کابینت برابر 45 تا 50 می‌باشد که در این بین پلی اورتان‌های شرکت سوما، کاپور، لازیو، توالو مورد استفاده قرار می‌گیرند. چسب‌های پلی اورتان از نظر قدرت چسبندگی کیفیت بهتری در مقایسه با چسب‌های سیلیکونی دارند و قدرت آب بندی آن‌ها بیشتر است و بار دینامیکی قابل توجهی را تحمل می‌نماید. چسب‌های با پایه پلی اورتان به راحتی بر روی انواع کابینت‌هایی از جنس MDF‌های گلاس و کرس متصل می‌گردد. حال با توجه به خاصیت نفوذ ناپذیر پنل‌هایMDF مدت زمان خشک شدن آن در مقایسه با سطوح جاذب همچون سنگ و بتن بیشتر است.

قدرت اتصال چسب‌های پلی اورتان

قدرت چسبندگی چسب پلی اورتان به حدی است که می‌تواند وزن پنل‌های کابینت را تحمل کنند.. اما به هیچ وجه صرفا به واسطه چسب پلی اورتان نمی‌توان سازه کابینت را به ایستایی کامل رساند. از این رو باید ترکیبی از چسب‌های پلی اورتان با بسط‌های مکانیکی را ایجاد کرد. چسب پلی اورتان را می‌توان برای سطوحی استفاده کرد که به صورت مخفی نیاز به قدرت چسبندگی بسیار بالا دارند. این چسب در مقابل انواع شوینده‌ها که در آشپزخانه استفاده می‌شوند، مقاوم بوده و احتمال جدا شدن آن از سطح کابینت بسیار محدود است.

رنگ‌های چسب پلی یورتان

عمده چسب‌های پلی اورتان که در ساختار کابینت استفاده می‌شوند، به رنگ سفید هستند. البته این چسب‌ها در رنگ بندی مشکی و طوسی نیز در بازار موجود هستند. یکی از قابلیت‌های بارز چسب‌های پلی اورتان قابلیت پایه آب بودن آن‌ها است که بدون کوچک‌ترین خورندگی و یا تاثیرگذاری منفی، می‌توانند روی انواع سطوح تلفیق شده با کابینت همچون کاشی و سرامیک، قطعات استیل و تایل‌هایی از جنس پی وی سی می‌مورد استفاده قرار گیرند.

سایر مزایای چسب پی یو برای نصب کابینت

چسب پلی اورتان هم قابلیت چسبندگی خوبی را در سطح ایجاد می‌کند و هم قدرت درزگیری بالایی دارد. چسب پلی اورتان کابینت بعد از عمل آوری کاهش حجم پیدا نمی‌کند و قابلیت ارتجاعی آن به حدی است که با تغییر پنل کابینت، دچار دفرمگی نخواهد شد. این چسب قابلیت تحمل انواع تنش‌ها را دارد و بهترین عملکرد را از خود در هنگام تنش‌های ناشی از گرما و سرما نشان می‌دهد.

بسته بندی و نحوه نگهداری از چسب‌های پلی اورتان

چسب‌های پلی اورتان را در فروشگاه‌ها به دو صورت کارتریج و سوسیسی عرضه می‌شوند که هر دو نوع این محصولات دارای قابلیت‌ها و کیفیت مشابهی می‌باشند. بعد از استفاده از چسب‌های پلی اورتان، باید آن‌ها را به صورت صحیح و در فضای به دور از رطوبت نگهداری کنید. زیرا قرار گیری آن‌ها در مجاورت هوا باعث می‌شود که سریعا این چسب‌ها عمل بیایند و پلی اورتان سفت شود. از این رو پیشنهاد می‌کنیم که بسته به میزان مصرف از بسته بندی‌هایی با حجم مناسب استفاده کنید.

نکته‌ای که در ارتباط با چسب‌های پلی اورتان در مناطق سردسیر وجود دارد، این است که امکان قرار دادن این چسب‌ها در دمای کمتر از 10 درجه نمی‌باشد. چرا که این موضوع باعث کاهش قدرت عملکرد چسب شده و می‌تواند باعث شود تا پیوند ایجاد شده روی سطح دچار پوسته پوسته شدن شود. در مناطق گرم به واسطه گرمای شدید ممکن است شاهد تغییر ساختار پلیمری و عدم تشکیل زنجیرهای واکنشی چسب پلی اورتان کابینت باشیم. در این صورت چسب بعد از عمل آوری قدرت مناسب جهت تحمل بار را نخواهد داشت.

همچنین توجه کنید که چسب‌های پلی اورتان به هیچ وجه قابلیت تحمل حرارت مستقیم را ندارند. بنابراین در صورتی که از این چسب در مجاورت اجاق که دارای شعله مستقیم است، استفاده می‌کنید حتما به نکات اشاره شده توجه نمایید. از سوی دیگر همانطور که گفته شد چسب پلی اورتان کابینت برای استحکام و زیر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و پیشنهاد می‌کنیم در فضای بهداشتی در مجاورت تر و خشک شدن‌های متناوب قرار نگیرد.

مدت زمان نگهداری چسب پلی اورتان 12 ماه است که محافظت از آن در برابر تابش مستقیم نور و یا سرمای زیاد جزء اولویت‌های مهم در انبارداری این محصول به شمار می‌رود.

راهنمای خرید پلی اورتان کابینت از چسب سنتر

در این مقاله در مورد چسب پلی اورتان کابینت صحبت کردیم که می‌تواند برای چسباندن پنل‌های کابینت به یکدیگر مورد استفاده قرار گیرد. در فروشگاه چسب سنتر امکان خرید اینترنتی چسب پلی اورتان با بهترین کیفیت فراهم شده است. کاربران محترم می‌توانند در صورت نیاز به مشاوره‌های بیشتر به فروشگاه چسب چسب سنتر مراجعه کنند یا با شماره‌ه 01342244635 ارتباط حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *