وبلاگ

رفع پوسیدگی بدنه خودرو با چسب اپوکسی صنعتی

رفع پوسیدگی بدنه خودرو با چسب- چسب سنتر

پوسیدگی بدنه خودرو چالش بزرگی برای رانندگان خودرو به شمار می‌آید. در بسیاری از مواقع، پوسیدگی‌های بدنه خودرو در بخش‌های خاصی از ساختار خودرو ایجاد می‌شوند که با روش‌های رنگ آمیزی و بتونه کاری امکان اصلاح سطح مورد نظر امکان پذیر نمی‌باشد. از این رو برخی از صاحبان خودرو به دنبال راهکارهای جدید و در عین حال ساده و با دوام جهت اصلاح سطح مورد نظر می‌باشند. در این بین استفاده از چسب‌های اپوکسی می‌تواند تاثیر زیادی روی رفع پوسیدگی بدنه خودرو داشته باشد. از این رو اگر می‌خواهید برای رفع پوسیدگی بدنه خودرو با چسب، از چسب اپوکسی استفاده کنید، این مقاله را از دست ندهید.

رفع پوسیدگی بدنه خودرو با چسب- چسب سنتر

رفع پوسیدگی بدنه خودرو با چسب- چسب سنتر

انواع چسب اپوکسی

در کل چسب‌های اپوکسی را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم بندی کرد که فقط یکی از این چسب‌ها مناسب ترمیم پوسیدگی بدنه خودرو است.

  • چسب‌های اپوکسی ساختمانی

این گونه از چسب‌ها را می‌توان در حجم‌های بالا و قیمت پایین‌تر در مقایسه با چسب‌های اپوکسی صنعتی، در بازار پیدا کرد. با این حال به دلیل برخی شرایط فنی استفاده از این چسب‌ها به عنوان یک بتونه مقاوم در برابر سایش و …، بهتر است که در صنعت خودرو از این چسب‌ها استفاده نشود.

  • چسب‌های اپوکسی صنعتی

این طیف از چسب‌های اپوکسی به واسطه داشتن مواد اولیه باکیفیت، قدرت تحمل تنش‌های بالاتری را از خود کرده‌اند. به طوری که دمای بالا را تحمل می‌کنند و هم مقاومت به خورده شدن و هم قابلیت حرارتی بالاتری دارند. عمدتا قیمت چسب‌های اپوکسی صنعتی در مقایسه با چسب‌های اپوکسی ساختمانی بیشتر است. اما کاربرد این گونه چسب‌های اپوکسی رفع پوسیدگی بدنه خودرو با چسب بسیار مناسب و راهگشا خواهند بود.

طریقه استفاده و عمل آوری این چسب‌ها نیز به مراتب دارای سهولت بیشتری در مقایسه با بتونه‌های نقاشی است. یکی از نقاط ضعف استفاده از سایز بتونه‌ها برای رفع پوسیدگی بدنه خودرو، نیاز به لایه رویی برای پرداخت نهایی و ضد آب کردن است. این در حالیست که چسب‌های اپوکسی صنعتی یک محصول ضد آب و کاملا مقاوم در برابر تنش به شمار می‌آیند. از سوی دیگر عمدتا بتونه‌های نقاشی که برای پوسیدگی خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند، جاذب رطوبت و آب می‌باشند.

در واقع قرارگیری بتونه در دراز مدت موجب ایجاد پوسیدگی بیشتر در قسمت‌های فصل مشترک بتونه با بدنه خودرو خواهند شد. این در حالی است که رفع پوسیدگی بدنه خودرو با چسب می‌تواند بدون جذب حتی کمترین میزان رطوبت به عنوان لایه نهایی کار نیز مورد استفاده قرار گیرد.

قابلیت اپوکسی صنعتی بر روی انواع بدنه‌های خودرو‌های فرسوده

چسب‌های اپوکسی صنعتی در طیف‌های وسیعی عرضه می‌شوند. به طوری که برخی از آن‌ها حتی بر روی سطحی همچون فایبر گلاس هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قابلیت موجب شده که تمامی بدنه‌های خودرو که در صنعت خودرو سازی موجود هستند، بتوانند با چسب اپوکسی ترمیم شوند. در برخی از بدنه‌های خودرو که عموما از جنس فولاد هستند به دلیل پوسیدگی بدنه خودرو دچار حجم‌های بزرگی از خرابی شده‌اند.

بتونه‌های معمولی تنها می‌توانند لایه‌های سطحی تخریب شده را پوشش بدهند . از این رو برای پوشش لایه‌های پوسیده شده حتما باید از یک سری بتونه‌های اپوکسی صنعتی برای پوشش این گونه از سطوح استفاده کرد. این کار عمدتا به واسطه توری‌های فلزی و اپوکسی‌های صنعتی امکان پذیر خواهد بود.

سوراخ کاری بر روی بدنه خودرو می‌تواند عامل نفوذ و رطوبت باشد و باعث پوسیدگی بدنه خودرو شود که برای رفع این مشکل نیز می‌توان از چسب‌های اپوکسی کمک گرفت. این گونه از چسب‌های اپوکسی نه تنها قدرت حذف پوسیدگی بدنه خودرو را دارند، بلکه باعث افزایش مقاومت سطح خودرو نیز خواهند شد. از سوی دیگر به واسطه ایجاد پیوند مولکولی قدرت چسبندگی آن‌ها به حدی بالا می‌رود که در صورت تنش‌های احتمالی نیز مقاومت بسیار زیادی خواهند داشت.

نحوه عمل آوری چسب اپوکسی صنعتی جهت رفع پوسیدگی بدنه خودرو

برای رفع پوسیدگی بدنه خودرو با چسب، ابتدا سطح را کاملا با سنباده زبر و تمیز کنید. در صورت وجود تکه‌های معلق حتما آن‌ها را جدا کنید. . پس از سنباده کاری دو بخش چسب اپوکسی را با هم به میزان مساوی ترکیب کرده و سپس روی سطح مورد نظر قرار دهید. توجه کنید که این کار را تا حداکثر 5 دقیقه به اتمام برسانید. در غیر این صورت چسب اپوکسی وارد مرحله گیرش می‌گردد.

برای حصول نتایج بهتر و گیرایی عالی حتما باید چسب اپوکسی را در دمای حتما باید در دمای 25 درجه مورد استفاده قرار دهید. بعد از گذشت 4 ساعت از چسب کاری در دمای اشاره شده می‌توان در صورت نیاز از سنباده جهت رفع برجستگی‌ها استفاده کرد. همچنین توجه داشته باشید که این چسب بهتر است به صورت خالص بر روی سطح اعمال گردد و جهت تغییر رنگ، از خمیر رنگ‌های اپوکسی استفاده نکنید. همچنین رطوبت سطح قبل از اعمال حتما باید از بین برود، در غیر این صورت گیرش چسب اپوکسی دچار مشکل خواهد شد.

خرید انواع چسب اپوکسی برای رفع پوسیدگی بدنه خودرو

در این مقاله شما را با نحوه رفع پوسیدگی بدنه خودرو با چسب آشنا کردیم. با توجه به تخصصی بودن چسب اپوکسی توصیه می‌شود که قبل از مصرف این چسب‌ها، با مشاورین حاضر در مجموعه چسب سنتر به آدرس www.chasbcentre.com ارتباط بگیرید. فروشگاه چسب سنتر، امکان خرید انواع چسب اپوکسی صنعتی را برای مشتریان فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *