وبلاگ

طرز تهیه ملات بندکشی کاشی

طرز تهیه ملات بندکشی کاشی

بندکشی یکی از مهم ترین کارهایی است که برای ساخت و سازها باید با دقت بیشتری انجام شود. طرز تهیه ملات بندکشی کاشی، تاثیر مستقیم بر روی کیفیت آن خواهد داشت. از طرف دیگر، بندکشی کاشی به عنوان روشی برای حفظ زیبایی و بناها هم کاربرد دارد. به همین دلیل؛ بندکشی فاکتور مهمی محسوب می شود که برای آن نیاز وسایلی مثل کاردک و مصالحی مانند پودر بندکشی است. با توجه به اینکه بندکشی کاشی و سرامیک یکی از راه های بهبود بخشیدن به کاشی کاری است، باید بیشتر به آن توجه کرد.

تهیه ملات بندکشی کاشی چه اهمیتی دارد؟

در وهله اول؛ باید در نظر داشت که ملات بندکشی برای کاشی و سرامیک دقیقا یکی نیستند. برای هر کدام از آن ها باید ملات جداگانه ای تهیه شود. ترکیب و مصالحی که در این دو ترکیب به کار می روند، کمی متفاوت هستند. رنگ پودر بندکشی باید متناسب و هماهنگ با سرامیک یا کاشی انتخاب شود. اگر انتخاب درستی صورت نگیرد، ظاهر بندها بسیار ناخوشایند خواهد بود. این عملیات هیچوقت در اوایل کار ساختمانی انجام نمی شود، پس می توان با انتخاب دقیق نتیجه بهتری کسب کرد.

نحوه ساخت ملات بندکشی برای کاشی

 1. قبل از هر چیزی، باید پودر بندکشی یا خمیر اماده مناسب برای این کار تهیه کرد.
 2. پودر بندکشی باید مناسب کاشی باشد. آماده سازی ملات کار بسیار راحتی است و زمان زیادی نمی گیرد.
 3. بسته بندی پودر را باز کرده و آن را در ظرف مناسبی بریزید.
 4. ظرف مورد نظر باید دارای مقدار کافی چسب باشد که به استحکام و چسبندگی آن کمک می کند.
 5. به ازای هر بسته 25 کیلویی از پودر بندکشی، باید حداقل 8 لیتر آب به ترکیب اضافه کنید.
 6. این مواد را می توان با کمک ابزاری مثل فرچه، سیخ و غیره کاملا با هم ترکیب کرد.
 7. با مخلوط کردن آن ها ملات کاشی با کیفیتی بدست می آید.
 8. همزدن باید تا جایی ادامه پیدا کند که مخلوط کاملا یکدست شود.
 9. گلوله هایی از پودر کار را خراب می کنند.
 10. خمیر یا ملات کاشی پس از ترکیب، باید به مدت ده دقیقه استراحت کند تا قوام لازم را بگیرد.
 11. پس از آن؛ مجددا ملات را هم بزنید. در این مرحله؛ ترکیب کاملا آماده استفاده است.

چرا طرز تهیه ملات بندکشی مهم است؟

ملات بندکشی تاثیر بسزایی در میزان ماندگاری و چسبندگی کاشی ها دارد. به همین دلیل؛ باید دقت بیشتری در بندکشی به خرج داد. تهیه ملات با کیفیت یکی از مهم ترین اقداماتی است که به هنگام متصل کردن کاشی ها باید به آن توجه کرد. اگر ملات مناسبی برای بندکشی تهیه نشود، کاشی های ظاهر مناسبی نخواهند داشت. با توجه به اینکه بندکشی برای افزایش زیبایی و مقاومت کاشی ها نقش حیاتی ایفا می کنند، به هیچ عنوان نباید مصالح ضعیف را در آن به کار برد. تعمیرات و بازسازی بندکشی ها باید پس از سال های طولانی انجام شود. اگر بندها پس از مدت کوتاهی از بین بروند، نشان دهنده استفاده از متریال ضعیف است.

اقدامات مهم در تهیه ملات بندکشی

فرایندی به نام بندکشی صرفا برای جلوگیری ورود آب و مواد شیمیایی استفاده می شوند. این کار باعث می شود که سرامیک و کاشی تا مدت ها در برابر آسیب ها مقاوم باشد. قبل از تهیه ملات، باید نسبت به تمیز کردن کاشی ها اقدام کرد. مهم ترین نکته در طرز تهیه ملات بندکشی کاشی، مصالح با کیفیت است. انتخاب محصولات استاندارد باعث می شود که مصالح بندکشی انعطاف گذیری و چسبندگی کافی را داشته باشند. لوازمی برای به کار بردن ملات در بین درزها لازم هستند. در برخی موارد از چسب درزگیر برای اتصال کاشی های آشپزخانه به سینک استفاده می شود. این چسب هم مانع از نفوذ رطوبت به کاشی ها می شود.

استفاده از سیمان در بندکشی کاشی

ترکیب کردن پودر سنگ و سیمان سفید، روشی قدیمی و کارآمد برای بندکشی کاشی ها محسوب می شود. در این روش؛ از دوغابی که شامل این ترکیبات به همراه آب است، استفاده می شود. پودر سنگ، سیمان و آب باید به میزان لازم در ترکیب به کار روند. این خمیر بسیار روان تر از ترکیب پودر بندکشی با اب است. با توجه به شرایط می توان از ترکیبات مختلفی برای بندکشی استفاده کرد.

تهیه ملات بندکشی کاشی

تهیه ملات بندکشی کاشی

نتیجه

کاشی ها باید استحکام و ماندگاری کافی در برابر نفوذ آب و عوامل شیمیایی داشته باشند. به همین دلیل؛ طرز تهیه ملات بندکشی کاشی از اهمیت بالایی برخوردار است. این عملیات که برای آشنایی با مایت بندکشی و ضرورت آن، پیشنهاد می کنیم که  مقاله بندکشی چیست را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *