وبلاگ

نحوه استفاده از چسب ورق طلا

ورق طلا بر روی شیشه

در این بخش میخواهیم در مورد نحوه استفاده از چسب ورق طلا به شما آموزش دهیم. برای استفاده از چسب ورق طلا ابتدا باید سطحی که می خواهید بر روی آن ورق طلا را بچسبانید کاملا تمیز شود. سطح مورد نظر باد باید فاقد هرگونه گرد و غبار و کثیفی باشد. می توانید از یک قلمو برای تمیز کردن سطح استفاده کنید تا اگر شیاری بر روی سطح وجود دارد به طور کامل تمیز شود. تمیز کردن سطح را میتوانید با دست یا یک پارچه نمدار هم انجام دهید. بعد از این کار باید صبر کنید تا سطح به طور کامل خشک شود.

مراحل استفاده از چسب ورق طلا بر روی سطوح

سپس چسب ورق طلا را  با استفاده از یک قلمو بر روی سطح مورد نظر به صورت یکدست پخش نمایید. دقت داشته باشید که چسب باید در کل سطح به خوبی پخش شود و اگر در یک نقطه جمع شود برآمدگی هایی در سطح کار ایجاد می کند و زیبایی کار را از بین می برد. برای اینکه چسب به صورت یکنواخت بر روی سطح قرار گیرد بهتر است بعد از چسب زدن کمی صبر کنید و به آن فرصت دهید. لازم نیست ورق طلا را بلا فاصله پس از چسب کاری بر روی سطح بچسبانید. بهتر است قبل از استفاده از چسب مورد نظر دستورالعمل آن را مطالعه نمایید. برخی چسب ها به یک تا سه ساعت زمان استراحت نیاز دارند و برخی دیگر ممکن است حتی تا ۲۴ ساعت زمان لازم داشته باشند.

استفاده از چسب ورق طلا

استفاده از چسب ورق طلا

حمل نمودن و جایگذاری ورق طلا بر روی سطح

بهتر است ورق طلا را متناسب با سطحی که میخواهید روی آن بچسبانید برش دهید. البته باید در نظر داشته باشید که ورق طلا کمی از سطح بزرگتر باشد تا به صورت یکنواخت به سطح شما بچسبد. برای برش دادن ورق طلا از یک وسیله نرم مانند پشت چاقو استفاده کنید. از آنجایی که ورق طلا بسیار نازک و شکننده است برای حمل نمودن آن می توانید از یک موچین و یا تکه ای چوب استفاده کنید. اگر قصد دارید آن را با دست بلند کنید دقت داشته باشید که ورق طلای شما پاره یا چروک نشود.

ورق طلا روی چوب

ورق طلا روی چوب

چسباندن ورق طلا و جداسازی اضافات آن

پس از استراحت نمودن چسب، ورق طلا را به آرامی بر روی چسب قرار دهید. با یک قلم موی نرم ضربه‌های آرامی بر روی آن بزنید تا ورق طلا کاملاً به سطح بچسبد و اضافه های آن جدا شود. پس از انجام این کار سطح را به دقت بررسی نمایید تا اگر قسمتی از آن با ورق طلا پوشانده نشده است تکه کوچک دیگری از ورق طلا را برداشته و روی آن قسمت بچسبانید. بعد از انجام این کار از اسپری هایی مانند کیلر یا وارنیش برای تثبیت نمودن ورق طلا بر روی سطح استفاده نمایید. اگر بر روی سطح اسپری نزنید ممکن است پس از مدتی ورقه های طلا از روی کار بلند شود و یا در مجاورت با هوا رنگ آن تغییر کند.

جدا کردن اضافات ورق طلا با قلمو

جدا کردن اضافات ورق طلا با قلمو

نکات مهم در نحوه استفاده از چسب ورق طلا

یکی از نکاتی که در هنگام کار با ورق طلا باید رعایت نمایید این است که اگر  دست شما به چسب آغشته شده است قبل از دست زدن به ورق طلا آن را به خوبی بشویید و خشک کنید. سعی کنید ورق طلا را به آرامی و با احتیاط جا به جا کنید تا خرد نشود. برای چسباندن ورق طلا بر روی هر سطح از بهترین مارک چسب ورق طلا استفاده نمایید.

2 دیدگاه در “نحوه استفاده از چسب ورق طلا

  1. پیر رسول زاده گفت:

    سلام بر شما. چسب ورق طلا ی چروکیده و پاره میتونه دوباره استفاده بشه ؟

    1. عمدتا در این وضعیت دیگه قابل بازسازی برگشت نیست و نمای خوبی نمیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *