وبلاگ

نحوه نصب سنگ مصنوعی با چسب چگونه است؟

نحوه نصب سنگ مصنوعی با چسب

سنگ های مصنوعی یکی از پرطرفدارترین عناصر طراحی دکوراسیون مدرن هستند. این سنگ های مصنوعی برای تزیین آشپرخانه، سالن پذیرایی و سرویس بهداشتی استفاده میشود. یکی از مواردی که در استفاده از سنگ های مصنوعی مورد سوال قرار می‌گیرد این است که نحوه نصب سنگ مصنوعی با چسب چگونه است؟

همانطور که می‌دانید چسب کاشی یکی از محبوب‌ترین سنگ ها برای چسباندن سنگ ها مصنوعی و طبیعی است. یکی دیگر از چسب هایی که برای چسباندن سنگ بسیار طرفدار دارد چسب اپوکسی است.

در این مقاله از وبسایت چسب سنتر به نحوه چسباندن سنگ مصنوعی با استفاده از چسب کاشی و اپوکسی و معرفی بهترین نوع این چسب ها خواهیم پرداخت.

سنگ مصنوعی چه سنگی است؟

سنگ مصنوعی یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که امروزه خرید و فروش آن به تجارتی بزرگ تبدیل شده است.

سنگ مصنوعی از ترکیب سنگ های طبیعی با مواد دیگر به دست می‌آید این ترکیب عبارتند از: خاک رس، سیمان، خاک های سبک و سنگهای ضایعاتی. این سنگ ها معمولاً وزن کمی دارند و در نتیجه نصب آنها ساده‌تر است. چیزی که باعث تعیین رنگ این سنگ ها میشود رنگدانه های اکسید آهن هستند.

 

کیفیت سنگ مصنوعی به موادی که نیروی انسانی برای تولید آن به کار میبرند، بستگی دارد.

درنهایت این سنگ ها در قالب هایی که کاملاً شبیه سنگ طبیعی هستند ریخته می‌شوند و سنگ مصنوعی با ظاهری شبیه سنگ های طبیعی ساخته میشود.

ازلحاظ قیمت، سنگ مصنوعی به دلیل سختی کار کمتر برای ساختش و حمل و نقل آسان و وزن و ضخامت کمی که دارد، نسبت به سنگ طبیعی ارزانتر است.

البته سبک بودن این سنگ به معنی مقاومت و استحکام کم نیست، بلکه برعکس استحکام این سنگ در سازه‌های ساختمانی بسیار بالاست.

نحوه نصب سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی به سه روش قابل نصب است. این روش‌ها عبارتند از:

نصب سنگ مصنوعی

 1. استفاده از پیچ رول و پلاک: در این روش که بیشتر برای مناطق خشک و کویری استفاده میشود، سنگ مصنوعی به وسیه صفحات فلزی که در پست سنگ محکم شده‌اند و پیچ و پلاک به دیوار یا سطح موردنظر متصل میشوند. در این روش سنگ به سرعت و به صورت بادوامی به محل مورد نظر وصل شده و هیچگونه کثیف کاری هم نداری.
 2. روش دوم استفاده از دوغاب: دوغاب یکی از قدیمی‌ترین روش‌های نصب سنگ در دنیاست. در این روش ابتدا سنگ و سطح موردنظر را تمیز کنید، سپس پشت سنگ را با ملات یا همان بتن آغشته کنید و به سطح موردنظر متصل کنید. این روش در مناطق مرطوب بسیار پرکاربرد است.
  اگر بین درزهای سنگ فواصلی وجود دارد یا حس می‌کنید کار تمیز نیست، بهتر است از خمیرهای بندکشی استفاده کنید تا سطحی یکدست و تمیز داشته باشید.
 3. روش آخر استفاده از چسب: امروزه استفاده از چسب کاشی یا چسب های اپوکسی برای اتصال سنگ به سطوح مختلف مخصوصاً چسباندن سنگ آنتیک کاربرد زیادی دارد. دلیل این کاربرد هم دوام و کیفیت اینگونه چسب ها و ساده و سریع بودن مراحل انجام کار است.
  ابتدا سطح مورد نظر و سنگ را تمیز و خشک کنید، سپس اگر سطح تراز نبود آن را به وسیله سیمان تراز کنید. حالا پشت سنگ و محل را به چسب آغشته و آنها را به یکدیگر متصل کنید.
  بسته به نوع چسبی که استفاده کرده‌اید بین نیم ساعت تا یکساعت زمان میبرد تا خشک شود. پس برای جایجایی سنگ نهایتاً نیمساعت فرصت دارید.
  این روش بیشتر مناسب مناطق کویری یا کم باران است.

مراحل نصب سنگ مصنوعی با چسب

آموزش مراحل نصب سنگ مصنوعی با چسب- چسب سنتر

آموزش مراحل نصب سنگ مصنوعی با چسب- چسب سنتر

حالا که با بهترین چسب‌های مناسب برای نصب سنگ مصنوعی با چسب آشنا شدید، نوبت به آن رسیده که در مورد مراحل این کار نیز اطلاعات کسب کنید. به طور کلی، برای نصب این سنگ‌ها باید ابتدا چسب مورد نظر خودتان را آماده کنید. اگر از چسب‌های پودری استفاده می‌کنید، باید مطابق با درصد اختلاط این چسب‌ها با آب آن‌ها را به حالت خمیری درآورده و روی سطح مورد نظر استفاده کنید. برای نصب این سنگ‌های مصنوعی می‌توانید مطابق با مراحل زیر پیش بروید.

 • تمیزکاری سطح

یکی از مراحل نصب سنگ مصنوعی با چسب، تمیزکاری سطح است. می‌بایست حتما سطح مورد نظر عاری از گرد و خاک و ذرات آلودگی باشد. در غیر این صورت کیفیت کار بسیار پایین آمده و نمی‌توان شاهد عملکرد خوب چسب روی سطح بود.

 • آغشته کردن سطح و پشت سنگ مصنوعی به چسب

پس از تمیز کردن سطح مورد نظر، باید ابتدا روی سطح را با کمک ماله و ابزارهای مخصوص یک لایه چسب قرار دهید. از صاف بودن سطح چسب روی دیوار اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز اضافه چسب را از روی دیوار بردارید. سپس مقداری از همان چسب را به پشت سنگ مصنوعی نیز بزنید. می‌توانید با ایجاد شیار روی چسب، گیرش آن را بیشتر کنید.

 • چسباندن سنگ مصنوعی روی دیوار

حالا سنگ‌های مصنوعی را یکی یکی روی دیوار نصب کنید. دقت داشته باشید که معمولا جابجایی این سنگ‌ها پس از آغشته شدن به چسب، به راحتی امکان پذیر نیست. به همین خاطر باید دقت کافی در هنگام نصب سنگ مصنوعی روی دیوار را داشته باشید. فاصله میان سنگ‌های مصنوعی را برای بندکشی رعایت کنید و تا جای ممکن، کار چسباندن سنگ‌های مصنوعی را تمیز انجام دهید. نکته مهم اینکه نباید فشار زیادی روی سنگ مصنوعی در هنگام قرار دادن روی دیوار وارد کنید. چون این کار باعث خارج شدن چسب از اطراف سنگ به بیرون شده و سطح کار را کثیف می‌کند.

 • اجازه دادن برای خشک شدن و گیرش نهایی

برای اینکه سنگ مصنوعی به راحتی خشک شود و به گیرش نهایی برسد، می‌بایست مدت زمان مشخصی را به این چسب‌ها استراحت بدهید. بسته به نوع چسب و ترکیبات موجود در آن، زمان خشک شدن آن‌ها متفاوت است. بنابراین، حتما به توضیحات چسب‌ها دقت داشته باشید و قبل از خشک شدن نهایی این چسب‌ها، مراحل بندکشی را انجام ندهید.

نصب سنگ مصنوعی با کدام چسب بهتر است؟

احتمالاً برای شما هم سوال شده که برای نصب سنگ مصنوعی با چسب، بهتر است از چه نوع چسبی استفاده کنیم؟ همانطور که می‌دانید چسب سنگ های متنوعی برای چسباندن سنگ ها، ترمیم سنگ، چسباندن سنگ به صفحات فلزی و … ساخته شده است.

چسب کاشی یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین چسب ها برای چسباندن سنگ مصنوعی به شمار می‌آید. چسب کاشی دارای دونوع خمیری و پودری است.

 • چسب کاشی خمیری: چسب کاشی خمیری یکی از انواع چسب کاشی است که برای مصارفی مانند چسباندن کاشی و سرامیک، سنگ آنتیک، سنگ مصنوعی، نصب قرنیز، نصب کاشی روی کاشی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب دربرابر نفوذ آب مقاوم و مناسب استفاده در محیط های مرطوب است. همچنین این چسب انعطاف پذیری بالایی دارد و در برابر کشش و فشار نیز مقاوم است.

 • چسب کاشی پودری:این نوع چسب قدرت چسبندگی کمتری نسبت به قبلی دارد و بهتر است برای چسباندن سنگ روی دیوارهای گچی از همان چسب خمیری استفاده کنید. درعین حال استحکام بالای آن به دلیل ترکیباتش بسیار بالاست. انواع چسب کاشی پودری عبارتند از:

 • چسب اپوکسی: یکی از بهترین انواع چسب برای چسباندن سنگ مصنوعی چسب اپوکسی است. چسب اپوکسی نسبت به رطوبت، تغییرات دما و فشار مقاوم است. استحکام بسیار بالایی دارد و می‌تواند به صورت مادام العمر سنگ ها را به محل موردنظر متصل نگهدارد.
  این چسب نسبت به موادشیمیایی مقاوم است و با اتصال یک پیوند قوی به مرور زمان دچار تغییر نمیشود. از بهترین انواع چسب اپوکسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

در این مقاله سعی بر این شد که شما را باانواع چسب مناسب برای چسباندن سنگ مصنوعی آشنا و بهترین آنها را به شما معرفی کنیم. برای تهیه هرکدام از چسب سنگ های موردنظر خود می‌توانید از طریق فروشگاه چسب سنتر اقدام کنید.

هرگونه سوال یا ابهامی در خصوص چسباندن سنگ مصنوعی با چسب داشتید، از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید تا پاسخ خود را دریافت کنید.

2 دیدگاه در “نحوه نصب سنگ مصنوعی با چسب چگونه است؟

 1. سجاد بیزار گفت:

  برای نصب سنگ مصنوعی چسب خمیری بیشتر توصیه می کنید یا چسب پودری. بین این دوتا قوی ترینشون برای محیط بیرون و فضای باز کدومه میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. برای فضای بیرون و محیطی که در معرض آب و رطوبت هست فقط چسب پودری پیشنهاد میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *