وبلاگ

آموزش نصب آجر نما با چسب

نصب آجر نما با چسب - چسب سنتر

آجر نما یکی از زیباترین مصالحی است که برای نماسازی در ساختمان‌های تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آجرهای نما دارای تنوع زیادی از نظر رنگ بندی و ظاهر هستند و می‌توان آن‌ها را برای ساختمان‌های مدرن و کلاسیک مورد استفاده قرار داد. در گذشته نصب آجر نما با کمک سیمان انجام می‌شد که دردسرهای زیادی را از جمله کثیف کاری در محیط به همراه داشت، اما در حال حاضر امکان نصب آجر نما با چسب نیز فراهم شده است. چسب‌ها می‌توانند گیرایی بهتری برای آجرهای نما داشته باشند و استفاده از آن‌ها مزایای بیشتری را به همراه دارد. اگر قصد نصب آجر نما با کمک چسب را دارید، این مقاله را از دست ندهید.

نصب آجر نما با چسب- چسب سنتر

نصب آجر نما با چسب- چسب سنتر

آیا امکان نصب آجر نما با چسب وجود دارد؟

آجرهای نما از جمله مصالح باکیفیتی هستند که می‌توانند برای نماسازی ساختمان‌ها با ظاهر جذاب مورد استفاده قرار گیرند. این آجرها دارای تنوع بالایی هستند؛ اما در حال حاضر جدیدترین آن‌ها به صورت نسوز تولید شده‌اند و مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی و حرارت بالا دارند. درصد تخلخل این آجرها پایین است و این موضوع می‌تواند مقاومت آن‌ها را برای نصب در محیط‌های بیرونی بالا ببرد.

برای نصب آجر نما روی دیوار، می‌توان از دو روش استفاده کرد. اولین روش استفاده از ملات سیمانی است که هیچ تضمینی برای کیفیت نهایی کار پس از استفاده از این ملات وجود ندارد. دومین روش هم استفاده از چسب است که جایگزین بسیار عالی برای ملات سیمانی می‌باشد. چسب‌ها می‌توانند به خوبی آجرهای نما را در محل مناسب نصب کنند، بدون اینکه نیازی به ملات کشی و کثیف کاری‌های رایج این کار باشد. از این رو با وجود امکان نصب آجر نما با کمک چسب‌های مخصوص، پیشنهاد می‌شود که دیگر از ملات‌های سیمانی برای این کار استفاده نکنید و اقدام به خرید چسب مناسب آجر نما نمایید.

مزایای چسباندن آجر نما با چسب‌های مخصوص

چسباندن آجر نما با چسب‌های مخصوص می‌تواند مزایای بسیار زیادی را نسبت به زمانی که از ملات سیمانی برای این کار استفاده می‌کنید، داشته باشد. از این رو روش پیشنهادی برای نصب آجرهای نما، استفاده از همین چسب‌ها است. از جمله مزایای چسباندن آجر نما با چسب‌های مخصوص عبارتند از:

  • مقاومت بالای چسب آجر در برابر یخ زدگی
  • مقاومت چسب آجر نما در برابر نفوذ آب
  • مقاوم در برابر حرارت و دماهای بالا
  • قدرت چسبندگی فوق العاده به آجر و دیوار
  • آماده سازی ساده و سریع‌تر
  • بالا بردن سرعت اجرای آجر روی دیوار
  • کاهش هزینه‌های اجرای پروژه با توجه به مناسب بودن قیمت چسب آجر

چسب مناسب برای نصب آجر نما

سوال رایجی که از سوی افراد جهت نصب آجر نما با چسب پرسیده می‌شود، این است که چسب مناسب برای نصب این آجرها چیست؟ به طور کلی، می‌توان از چسب‌های متفاوتی استفاده کرد که هر کدام ساختار خاص خودشان را دارند. اما در هر صورت چسب‌های پایه سیمانی، بهترین چسب برای نصب آجر نما محسوب می‌شوند که در دو نوع پودری و خمیری در بازار موجود هستند.

چسب‌های خمیری چسب‌های آماده‌ای هستند که برای استفاده از آن‌ها نیازی به اضافه کردن آب به چسب نبوده و می‌توان به راحتی این چسب‌ها را برای چسباندن آجر نما مورد استفاده قرار داد. ولی چسب‌های پودری مانند چسب کاشی پودری پارسیکا Parsica، باید با اضافه کردن آب آماده سازی شوند. با این حال به دلیل تجربه متخصصان این حوزه، پیشنهاد می‌شود که از چسب کاشی و نیمه آماده برای چسباندن آجر نما استفاده کنید. چسب‌های خمیری گزینه مناسبی برای چسباندن آجر نما روی دیوار ساختمان نیستند.

آموزش چسباندن آجر نما با چسب- چسب سنتر

آموزش چسباندن آجر نما با چسب- چسب سنتر

نحوه نصب آجر نما با چسب

برای نصب آجر نما با چسب، در ابتدا می‌بایست چسب پودری تهیه شده خودتان را آماده کنید. برای این کار می‌بایست کم کم به پودر چسب آب اضافه کنید تا چسب سفت شود. دقت داشته باشید که نسبت پودر چسب و آب باید بر اساس نوع چسب انتخاب شوند. معمولا در بسته بندی چسب‌های پودری این موضوع به طور کامل توضیح داده شده است. در نهایت می‌توانید با همزمن برقی و مکانیکی، چسب پودری خودتان را با آب مخلوط کرده و آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید.

سپس باید سطح مورد نظر را برای نصب آجر نما آماده کنید. دقت داشته باشید که سطح باید عاری از هر گونه آلودگی، گرد و خاک و ذرات سیمان و گچ و… باشد. اگر روی سطح کار کثیف است، می‌توانید با یک دستمال مرطوب، سطح را تمیز کنید. در غیر این صورت چسب گیرایی خوبی روی دیوار نخواهد داشت.

سپس به پشت آجرهای نما چسب بزنید. این کار را با کمک یک ماله انجام دهید و تا جای ممکن چسب را روی سطح آجر فشار دهید. در این صورت تخلخل و سوراخ‌هایی که روی آجر وجود دارند نیز پر می‌شوند. حداکثر ضخامت چسب استفاده شده در چسب آجر نما، باید 1 سانتی متر باشد. اگر بیش از این مقدار از چسب استفاده کنید، چسب شره می‌کند و سطح کار کثیف خواهد شد.

آجرها را به صورت جداگانه روی دیوار قرار دهید و آن‌ها را در محل نصب فشار دهید. با فشار دادن آجر، بخشی از چسب به سمت اطراف آجر هدایت می‌شود که کاملا طبیعی و البته ضروری است. با این حال نباید آنقدر به آجرها فشار وارد کنید که فضایی برای بندکشی مناسب وجود نداشته باشد. دقت کنید که آجرهای نما را در جای مناسب قرار دهید. فاصله میان هر آجر نباید بیش از 12 میلی متر باشد.

پس از گذشت 1 روز کامل، می‌توان بندکشی آجرهای نما را انجام داد. این کار باید به صورت حرفه‌ای انجام شود تا از نفوذ آب به زیر آجر جلوگیری گردد. بنابراین، مقاومت نهایی آجرهای نما بستگی به نحوه بندکشی آن‌ها نیز دارد.

نکته مهم برای نصب آجر نما با چسب

در صورتی که قصد استفاده از چسب برای چسباندن آجر نما را دارید، بهتر است که این کار را در فصول گرم سال انجام دهید تا از یخ زدگی آجرها جلوگیری کنید. در صورت نیاز به اجرای آجر نما در روزهای سرد سال، حتما از نایلون برای گرم نگه داشتن آجرهای اجرا شده استفاده کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله شما را با نحوه نصب آجر نما با چسب آشنا کردیم. طبق مراحل توضیح داده شده می‌توان این کار را به صورت تخصصی و بدون اینکه نگران افتادن و یا شل شدن آجرهای نما بود، انجام داد. در صورت نیاز به خرید چسب پودری برای نصب آجر نما، می‌توانید به سایت چسب سنتر مراجعه کرده و یا با شماره 01342244635 تماس گرفته و این چسب‌ها را سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *