وبلاگ

دوام چسب هبلکس بیشتر است یا ملات های ماسه و سیمان؟

دوام چسب هبلکس و مقاومت آن - چسب سنتر

به نظر می رسد بیشتر کارفرمایان دوام و کیفیت چسب هبلکس را در برابر ملات ماسه و سیمان کمتر می دانند. از نظر این گونه افراد چسب هبلکس به دلیل نداشتن دانه بندی، از استقامت قابل ملاحضه ای برخوردار نمی باشد. حال آن که تصمیم داریم به جای بررسی شرایط مقاومتی آنها موضوع را طور دیگری طرح نماییم. پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

مقایسه ملات با چسب هبلکس

همان طور که می دانیم صنعت ساختمان هر بار با محصولات جدید وارد بازار می گردد. عمده محصولات در جهت کاهش میزان  هزینه های  اجرایی و نیز افزایش سرعت اجرا می باشد. یکی از دلایل عمده استفاده از چسب هبلکس به دلیل همین رویکرد محاسباتی است. به این معنی که چسب بلوک هبلکس یک محصول اماده و بچینگ  شده می باشد.

از این رو در طول اجرای پروژه بر خلاف ملات ماسه و سیمان آیتمی برای تهیه ملات وجود ندارد. با این اوصاف زمان و هزینه های صرف شده برای خرید ماسه و سیمان و همچنین انتقال آن ها به طبقات و تهیه ملات و… به نوعی با کاهش فراوانی همراه خواهد بود. این اتفاق در چسب هبلکس به مراتب دو چندان شد.

علت آن نیز به واسطه هم چسب هبلکس و هم ابعاد بزرگ و سبک و به نوعی دقیق بلوک  هبلکس می باشد. بر خلاف موارد اشاره شده، ابعاد و وزن و کیفیت نهایی آجر های فشاری به مراتب با ایراداتی همراه بود. که اولا وزن قابل توجه دیوار آجری در مقایسه با ابعاد حجمی آجر بالا بود. در ثانی دقت اجرایی موجود در بلوک های هبلکس در آجر های فشاری وجود ندارد.

آجر به دلیل ساختار وزن خود نیاز به ملات با مقاومت فشاری بالا دارد. این ماده به کمک ملات ماسه و سیمان  حاصل می گردد. در حالی که  بلوک هبلکس عاری از این شرایط اجرا می گردد. بنابراین چسب هبلکس نیاز به جنبه مقاومتی ندارد و در واقع قیاس کردن چسب هبلکس با ملات ماسه و سیمان نوعی تبعیض به شمار می رود تا مقایسه.

مقاومت چسب بلوک هبلکس - چسب سنتر

مقاومت چسب بلوک هبلکس – چسب سنتر

مقاومت چسب هبلکس

از سوی دیگر در چسب هبلکس و خود بلوک نوعی سازگاری وجود دارد. از این رو محصول نهایی حاصل، یک سطح کاملا منسجم تولید خواهد شد. این درحالی است که ملات ماسه و سیمان باید به کمک بالابردن مقاومت خود انسجام لازم را ایجاد نمایند. از طرفی چسب های هبلکس با یک  مقاومت مشخص در سازه اجرا می گردد.

ولی ملات های ماسه و سیمان به واسطه این که در شرایط کارگاهی و سنتی تولید می شود، میزان تلورانس مقاومتی آن بسیار متفاوت خواهد بود. در واقع ممکن است مقدار این مقاومت، به واسطه شرایط محیطی شدیدا دچار نوسان گردد. این در حالی است که چسب هبلکس به عنوان یک عامل چسباننده نیاز به چنین شرایطی نخواهد داشت.

در کل اگر چسب هبلکس را یک عامل برای اتصال دو بلوک در نظر بگیریم، کارایی لازمه را از خود داراست. این قاعده برای ملات ماسه و سیمان نیز صدق می کند. با این تفاوت که جنبه مقاومتی ملات ماسه و سیمان نیز باید در سازه لحاظ گردد.

مقاومت چسب هبلکس در برابر نم و رطوبت

از طرفی چسب هبلکس نه تنها از لحاظ مکانیکی بلکه مقاومت خوبی نیز در برابر نم و رطوبت از خود نشان می دهد. این درحالی است که با توجه به دانه بندی  شن و ماسه مقاومت نم و رطوبت ملات ماسه و سیمان  شدیدا تحت تاثیر قراردارد. همچنین در چسب هبلکس نا خالصی به عنوان عامل کاهش مقاومت وجود ندارد. بنابراین مقدار چسبندگی موجود در چسب هبلکس برای مقاومت آن نیز کفایت می نماید. این در حالی ایست که شن و ماسه ملات ممکن است دارای گل و ناخالصی های اجرایی دیگر باشد.

که میزان مقاومت را در طول اجرای کار  تغییر می دهد. بنابراین اگر به صورت اسمی مقاومت ملات ماسه و سیمان را به ملات چسب بلوک هبلکس  مقایسه کنیم عملا ملات ماسه و سیمان مقاومت بهتری به چسب هبلکس نشان خواهد داد اما در صورت بررسی ها از نظر کارایی می توان عکس آن باشد. به این معنی که چسب هبلکس با توجه به کیفیت ساخت دارای چسبندگی خوبی است که شرایط اجرایی کمترین میزان تاثیر را در مقایسه با ملات ماسه و سیمان در آن خواهد داشت.

سخن آخر

در پایان می توان گفت چسب هبلکس مقاومت بهتری نسبت به ملات ماسه و سیمان دارد. همچنین برای مشاوره تخصصی و کسب اطلاعات بیشتر  می توانید با مجموعه فروشگاهی چسب سنتر در ارتباط باشید. مجموعه فروشگاهی چسب سنتر، با کادری فنی آماده ارایه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد.

2 دیدگاه در “دوام چسب هبلکس بیشتر است یا ملات های ماسه و سیمان؟

  1. ماشالله گفت:

    دوام چسب هبلکس خیلی بیشتره من همیشه از چسب سنتر خرید می کنم راضیم خدا خیرتون بده

    1. خوشحالیم که تجربه خوبی داشتید و ممنون که رضایتتونو اعلام کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *