وبلاگ

بهترین چسب برای چسباندن فلز به فلز کدام است؟

چسباندن فلز به فلز

اگر به صورت روزانه با فلزات مختلفی سروکار دارید و کار شما تعمیر وسایل فلزی یا ساخت وسایل خاصی است، قطعا اسم چسب آهن به گوشتان خورده. چسب آهن یکی از بهترین چسب هایی است که می‌تواند نیاز افراد در زمینه‌های مختلف و چسباندن فلز به فلز را برطرف کند.

ممکن است شما چسب آهن را با اسم چسب فلز بشناسید. در حقیقت اسم اصلی این چسب هم همین است ولی به دلیل اینکه بیشترین مصرف آن برای چسباندن قطعات آهنی بوده، به چسب آهن نیز شهرت یافته.

از آنجایی که سطوح فلزی مقاومت بالایی در برابر اکثر چسب‌های خانگی دارند، بهترین روش چسباندن قطعات انها، استفاده از چسب های تخصصی است که به همین منظور طراحی و تهیه شده‌اند.

اگر پس از شکستن وسایل فلزی، اولین راهی که برای تعمیر آنها به ذهنتان می‌رسد روش‌های سخت و تخصصی مانند جوشکاری است، باید بگویم که سخت در اشتباهید! خوشبختانه باپیشرفت علم، برای انجام اکثر فعالیت‌ها، روش‌های ساده و غیرتخصصی قابل قبولی توسعه یافته است.

بهترین چسب ها برای چسباندن فلز به فلز

چسب آهن از دو قسمت رزین و هاردنر (سخت کننده) ساخته شده که می‌تواند به خوبی سفت شود و دو قطعه فلزی را برای مدت طولانی کنارهم متصل نگه دارد. اما خوب است بدانید که چسب آهن یا همان چسب فلز انواع مختلفی دارد که بسته به نیاز و بودجه‌ای که دارید می‌توانید آنها را انتخاب کنید:

چسب‌های سوپر گلو

این نوع چسب ها که ممکن است شما آن را با نام چسب قطره‌ای نیز بشناسید برای چسباندن سطوح مختلفی از جمله شیشه، پلاستیک و فلز مناسب است. نکته مثبت این چسب ها بی رنگ بودن آنهاست؛ زیرا پس از خشک شدن و چسباندن فلز به فلز هیچ اثری از خود برجای نمی‌گذارند.

چسب اپوکسی پایه فلزی

معروف‌ترین و محبوب‌ترین چسب در بسیاری از زمینه‌ها همین چسب اپوکسی می‌باشد. چسب اپوکسی به شدت مقاوم بوده و حتی مواد شیمیایی نیز نمی‌توانند تاثیری روی قدرت اتصال آن داشته باشند.

چسب اپوکسی، یک چسب آهن ضدزنگ است که هم نوع شفاف و هم رنگی دارد. اگر وسیله فلزی دارید که دچار آسیب شده، پیشنهاد اول ما استفاده از چسب آهن اپوکسی می‌باشد.

چسب پلی اورتان

دومین چسب محبوب بین افرادی که با چسب های زیادی سروکار دارند، چسب پلی اورتان است. چسب آهن پلی اورتان بسیار قوی بوده و می‌تواند هم در مصارف خانگی مانند شکستن وسایل تزئینی فلزی و هم در مصارف صنعتی به شما کمک کند.

مانند تمامی چسب های پلی اورتان دیگر، این چسب نیز وقتی در معرض رطوبت قرار بگیرد فعال می‌شود و سپس به سرعت خشک شده و ضد آب می‌شود!

اگر در هنگام استفاده از این چسب، مقداری چسب اضافه به سطح کار ریخت، بهتر است از استون برای پاک کردن آن استفاده کنید.

دلیل استفاده از چسب آهن چیست؟

دلیل استفاده از چسب آهن چیست؟

برای اینکه بتوانید بهترین و مناسب‌ترین چسب آهن را برای چسباندن فلز به فلز انتخاب کنید باید با ویژگی‌ها و کاربردشان آشنا باشیدو همانطور که دیدید چسب آهن به سه دسته سوپر چسب، پلی اورتان و اپوکسی تقسیم می‌شود.

چسب آهن برای مصارف زیادی از جمله چسباندن پایه میز، ترمیم نرده‌های خانه، ترمیم دستگیره در و … نیز استفاده می‌شود.

از ویژگی‌های چسب های پلی اورتان می‌توان به ضدآّ بودن آنها، مقاومت در برابر اشعه فرابنفش و سرعت خشک شدنشان اشاره کرد. چسب های اپوکسی تنوع بیشتری نسبت به پلی اورتان ها دارند، هم در نوع شفاف هستند هم رنگی، در برابر مواد شیمیایی و تغییرات دمایی مقاوم هستند و نسبت به پلی اورتان ها دیرتر خشک می‌شوند. هردوی این چسب ها پس از خشک شدن قابلیت سنباده کشیدن دارند و قابلیت رنگ پذیری نیز دارند.

همچنین این چسب ها به صورت دوجزئی موجود بودهستند: یک قسمت سخت کننده و یک قسمت رزین!

چسب های سوپر گلو از طرفی کارایی تقریبا بالایی دارند و بیشتر برای تعمیرات خانگی مورد استفاده‌اند. این چسب ها به خوبی روی سطوح مختلف از قبیل پارچه، فلز، شیشه و … قابل استفاده هستند

پس می‌توان گفت دلیل استفاده از چسب آهن کیفیت بالای این چسب ها در برقراری اتصال بین دو قطعه فلزی بوده، همچنین این چسب ها باید دارای ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت در برابر رطوبت، تغییرات دما و مواد شیمیایی داشته باشند.

مزایای چسب آهن چیست؟

 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 • مقاومت دربرابر حرارت و تغییرات دما
 • استفاده ساده و سریع
 • کاربرد خانگی و صنعتی
 • قدرت اتصال بالا
 • مقاومت در برابر مواد روغنی
 • ضد زنگ
 • قابل استفاده در محیط های باز

موارد استفاده از چسب آهن

موارد استفاده از چسب آهن

چسب آهن کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 • برای چرم استفاده می‌شود،
 • به جای لحیم کاری در صنایع الکترونیک استفاده می‌شود،
 • برای چسباندن روکش های پلاستیکی و پارچه ای و روکش های تزئینی کاربرد دارد،
 • در صنعت کفاشی استفاده می‌شود،
 • اتصال فلزاتی مانند آلومینیوم، تیتانیوم، مس، برنج و … به سطوح مختلف را انجام می‌دهد،
 • چسباندن انواع فوم، الیاف، نمد، چوب، شیشه و فلز با چسب آهن انجام می‌شود،
 • پر کردن سوراخ ها و ترک های روی فلزات و
 • تعمیر انواع چرم طبیعی و مصنوعی، آستر پلاستیکی و پارچه‌ای، فوم، الیاف، نمد، چوب، شیشه و فلز با استفاده از چسب آهن صورت می‌گیرد.

نحوه استفاده از چسب آهن چگونه است؟

برای چسباندن فلز به فلز باید نحوه استفاده از چسب آهن را بدانید. در این قسمت شما را با این موارد آشنا می‌کنیم:

 1. آماده سازی سطح: برای کار با هرچسبی ابتدا باید محیط مناسبی را برای انجام چسب کاری انتخاب کنید. این کار باید در فضایی انجام شود که تهویه مناسب و فضای کافی برای انجام کار را داشته باشد.
 2. سطح فلز را تمیز کنید: فلزاتی که قرار است به یکدیگر بچسبند باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و چربی باشند. بهتر است تمامی قسمت سطح را تمیز کردع و کمی آن را با یک سنباده، ناهموار و زبر کنید!
 3. استفاده از چسب: در این مرحله طبق دستورالعمل روی جعبه چسب، چسب را آماده کرده و آن را روی سطح فلزی که از قبل آماده کرده بودید بریزید. برای چسباندن فلز به فلز باید مقدار مناسبی از چسب را روی دو قسمت مورد نظر بریزید.
  اگر از چسب اپوکسی استفاده می‌کنید بهتر است قبل از شروع، مقدار لازم از هاردنر و رزین را ترکیب کنید.
 4. چسباندن قطعات: در این مرحله دو قطعه را با دقت و به آرامی روی یکدیگر فشار دهید و مطمئن شوید که به درستی روی هم قرار گرفته‌اند. سپس آنها را بدون حرکت با فشار ثابتی کنار بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود.

بسته به چسبی که استفاده کرده‌اید، مدت زمان خشک شدن متفاوت است، طولانی‌ترین زمان گیرش چسب برای چسب اپوکسی است، بعد چسب پلی اورتان و کمترین زمان نیز مختص چسب سوپرگلو می‌باشد.

اما برای اطمینان بیشتر، از هر چسبی که استفاده می‌کنید تا 24 ساعت به قطعات دست نزنید!

2 دیدگاه در “بهترین چسب برای چسباندن فلز به فلز کدام است؟

 1. تاها گفت:

  وقت خوش مقاوم ترین و بهترین چسب برای چسباندن فلز به فلز چسب سنگ مگاتایت زودگیره راضیم ازشش

  1. ممنون از ابنکه تجربتونو به اشتراک گذاشتید، پیشنهاد میشه برای چسبوندن فلزات مختلف از اپوکسی های پایه همون فلز اسفاده کنید. قلم تعمیراتی چدنی، چسب اپوکسی آلمینیوم، اپوکسی تیتان و… از جمله چسب های پایه فلزی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *