وبلاگ

پاک کردن چسب از روی فرش

تمیز کردن چسب

پاک کردن چسب از روی فرش کارآسانی نیست. چسب ها به دلیل خاصیت چسبندگی زیادی که دارند به سختی از روی فرش پاک می شوند. به همین دلیل این کار باید با دقت زیادی انجام گیرد. بهتر است چسب ریخته شده بر روی فرش به سرعت پاک شود زیرا ممکن است به مرور زمان رنگ الیاف فرش را تغییر دهد. بهتر است ابتدا با استفاده از آب گرم لکه را به دقت پاک کرده و اگر مقداری از آن بر روی فرش باقی ماند با یک جسم تیز مانند تیغ آن را بتراشید.

پاک کردن چسب از روی فرش با کمک اتو

بهتر است لکه ی چسب را به یکباره از روی فرش بردارید و سعی کنید آن را تکه تکه نکنید. لایه لایه برداشتن چسب از روی فرش باعث می شود آسیب کمتری به بافت فرش وارد شود. یکی از راه های پاک کردن لکه ی چسب از روی فرش استفاده از اتو می باشد. در این حالت باید ابتدا پارچه ای نخی را بر روی لکه پهن نموده و سپس با کمک اتو به آرامی آن را گرم نمایید تا همه ی چسب جدا شود. توجه داشته باشید حتما از پارچه ی نخی برای این کار استفاده کنید. زیرا پارچه ای که از الیاف پلاستیکی تشکیل شده باشد ممکن است لکه را بدتر کند.

پاک کردن چسب از روی فرش

پاک کردن چسب از روی فرش

استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی نیز می تواند به پاک کردن چسب از روی فرش کمک کند. در این روش باید آب و مایع ظرفشویی را با یکدیگر ترکیب نموده و به کمک یه پارچه آن را روی لکه قرار دهید تا چسب از روی فرش پاک شود. بهتر است استفاده از این محلول را چند بار تکرار نمایید. برای چسب هایی مانند چسب 123 و یا چسب دوقلو می توانید از استون استفاده نمایید. برای این کار ابتدا استون را روی قسمتی از فرش که خارج از دید می‌باشد، تست نمایید تا مطمئن شوید این محلول به بافت یا رنگ فرش شما آسیبی نمی‌رساند. سپس با استفاده از یک قطره چکان استون را بر روی لکه بریزید و آن را تمیز نمایید.

پاک کردن لکه ی چسب با استفاده از یخ

کمک گرفتن از یخ نیز می تواند به پاک کردن چسب از روی فرش کمک کند. برای این کار لازم است چند تکه یخ را بر روی لکه ی چسب قرار داده و بعد از سفت شدن چسب آن را با یک ابزار که به فرش صدمه ای نزند از روی فرش بردارید. مرطوب کردن لکه با استفاده از سرکه سفید نیز می تواند در پاک کردن لکه موثر باشد. به کار بردن مخلوط آب و سرکه نیز برای پاک کردن چسب از روی فرش تاثیر گذار است.

پاک کردن چسب

پاک کردن چسب

زدودن لکه های قدیمی چسب

اگر لکه ی چسب  بر روی فرش خشک شده باشد یا قدیمی باشد ابتدا باید آن را مرطوب کرده و سپس اقدام به پاک کردن لکه نمایید. با کمک یک پارچه که به آب گرم آغشته شده باشد می توانید لکه را مرطوب نموده و سپس با استفاده از یک تیغ یا چاقو آن را تمیز کنید. پس از پاک کردن لکه از روی فرش برای از بین بردن بقایای آن می توانید از محلول شامپو فرش استفاده کنید. اگر چسب صنعتی بر روی فرش شما ریخته است می توانید باکمک حلال چسب آن را پاک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *