وبلاگ

علت شوره زدن کف ساختمان

شوره زدایی از کف ساختمان

در این بخش قصد داریم علت شوره زدن کف ساختمان را برای شما بیان نموده و در مورد راهکارهای مقابله با آن صحبت کنیم.  اگر کف ساختمان از سیمان پوشیده شده باشد می‌تواند پس از مدتی شوره یا سفیدک بزند. از بین بردن شوره سیمان، کاری دشوار بوده و این شوره ها به دلایل مختلف مانند رطوبت، تراکم و دمای پایین رخ می دهد.

علت شوره زدن ساختمان چیست؟

هنگامی که سیمان با رطوبت واکنش می دهد لکه های سفید در بتن ظاهر می شود. زدودن  شوره از سیمان، کاری پر دردسر بوده و در ساختمان هایی که سن بالاتری دارند دارای ریسک بیشتری می باشد. ابتدا باید موادی که در کف ساختمان یا هر مکان دیگر از آن استفاده شده است را به درستی بررسی نموده و قسمت هایی که آب می تواند به درون آن نفوذ کند را مورد توجه قرار دهید.

شوره کف ساختمان

شوره کف ساختمان

احتمال وقوع شوره در دیوار ها و دودکش ها نیز زیاد است. یکی از راههایی که برای زدودن شوره از سیمان به کار می رود شست و شوی آن می باشد. در این مورد شوره هایی که در شکاف ها وجود دارند نیز از بین میروند. استفاده از سرکه هم میتواند برای زدودن شوره موثر باشد. یکی از مهمترین راههای جلوگیری از شوره زدن ساختمان مقابله با رطوبت است. برای شوره هایی که مدت زمان زیادی بر روی سطح باقی مانده اند استفاده از آب جوابگو نیست. در این موارد استفاده از اسید  با غلظت مناسب می توانند موثر باشد.

تاثیر عوامل محیطی بر شوره زدن ساختمان

به طور کلی شوره زدن در محیط های مرطوب بیشتر اتفاق می‌افتد. در این موارد املاح معدنی و نمک از طریق رطوبت هوا به سطح منتقل می شود. هرچقدر تراکم سنگ هایی که برای سطح مورد استفاده قرار می گیرد کمتر باشد انتقال نمک به سطح آن بیشتر انجام میشود. به همین دلیل برای سنگ های متخلخل میتوان از رزین اپوکسی استفاده نمود و آنها را نفوذ ناپذیر کرد. علت شوره زدن کف ساختمان می‌تواند نفوذپذیری سنگ ها، رطوبت در محیط و وجود نمک در ترکیبات سنگ باشد. یکی از علل ایجاد شوره در سنگ ها مصالح استفاده شده می باشد اگر از شن ماسه و سیمان ای که نمک نداشته باشد برای کار استفاده شود امکان ایجاد شوره کمتر می شود بهتر است در مکان هایی مانند سنگ های نما به جای ملات از پیچ و پلاک استفاده شود امکان شوره زدن را کاهش میدهد.

شوره موزاییک

شوره موزاییک

استفاده از دوغاب سیمان و ایجاد شوره

شوره ها باعث ایجاد  ظاهری نامناسب بر روی سنگها می شوند و همچنین موجب خوردگی سطح سنگ میگردند. بهتر است برای رفع شوره از ساختمان روشی مطمئن را امتحان نموده و از آن استفاده کنید. با از بین بردن شوره ها می توانید زبری سنگ را برطرف نموده و پاکسازی آن را انجام دهید. شوره هایی که در کف ساختمان ایجاد می شوند معمولاً سولفات های قلیایی می باشند که در دوغاب سیمان وجود دارند. این سولفات ها در آب حل شده و بعد از گذشتن از منافذ سنگ یا موزاییک به روی سطح راه می یابند. پس از آن بر اثر تبخیر شدن آبی که در محلول سولفات وجود دارد یک رسوب سفید رنگ بر روی موزاییک یا سنگ ظاهر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *