وبلاگ

چسب یونولیت چیست؟ کاربرد و مراحل کار

چسب آهو

چسب یونولیت مایعی شفاف می باشد که بیشتر برای چسباندن کاغذ و مقوا و ماکت سازی کاربرد دارد. چسب برای چسباندن یونولیت نیز کاربرد دارد و از آنجایی که یونولیت را نمی توان با چسب های دیگر که پایه آن مواد نفتی ( به اصطلاح پایه حلال) می باشد چسباند باید از چسب مخصوصی استفاده نمود. استفاده از چسب های دیگر بر روی یونولیت باعث خوردگی آن می شود.

ویژگی های چسب یونولیت

چسب یونولیت دارای قدرت چسبندگی بسیار زیادی می باشد . این چسب به سرعت خشک می شود. از این چسب ها می توان برای چسباندن ماکت های ساخته شده از یونولیت و کاردستی ها استفاده نمود. قبل از خرید این چسب به اطلاعات درج شده بر روی آن توجه نمایید‌ بعضی از این چسب ها برای چسباندن قطعات یونولیت به یکدیگر مناسب بوده و برخی دیگر برای چسباندن یونولیت به سطوح دیگر استفاده می شوند.

برای چسباندن یونولیت لازم است ابتدا سطح آن را از هر گونه گرد و غبار یا آلودگی پاک پاک کنیم. سطوح ناهموار یونولیت ممکن است فرآیند چسباندن را با مشکل مواجه نماید پس می توانید قبل از این کار آن را سنباده بزنید.

کاربرد چسب های یونولیت

چسب یونولیت برای کارهای  ساختمانی و چسباندن یونولیت های بسیار قطور کاربرد دارد. با توجه به سبک بودن یونولیت و عایق بودن آن در قسمت های مختلف دکوراسیون داخلی و همچنین ساخت غرفه نمایشگاه می توان از آن استفاده نمود. بهتر است سطح یونولیت به اندازه کافی و نه خیلی زیاد به این چسب آغشته شود. اگر سطحی یک بار چسب خورده است نباید مجددا با چسب پوشیده شود. این چسب ها شفاف بوده و همین ویژگی باعث بالا بردن کیفیت کارهای انجام شده با آن می گردد.

یکی دیگر از کاربردهای چسب یونولیت ایجاد یک پوشش براق بر روی یونولیت می باشد. بعد از ساخت سازه یا هر وسیله با یونولیت می توانید یک لایه از چسب را با قلمو بر روی آن بزنید تا بعد از خشک شدن سطحی براق ایجاد شود. با این کار یک لایه ی شیشه ای بر روی کار ایجاد می شود که از سایش و خراب شدن یونولیت جلوگیری می کند.

مراحل چسباندن دو قطعه با چسب یونولیت

چسب مناسب برای چسباندن یونولیت باید بر پایه آب باشد. برای چسباندن دو قطعه ابتدا آن ها را تمیز نموده و یک لایه چسب بر روی آن میزنیم. سپس یک دقیقه صبر کرده و دو قطعه را به هم میچسبانیم. برای بهتر چسبیدن  قطعات می توانید آنها را زیر یک جسم نسبتا سنگین قرار دهید . توجه داشته باشید که یونولیت شکننده است و نباید فشار زیادی به آن وارد شود. بعد از سه دقیقه قطعات یونولیت شما به خوبی به هم چسبیده است و به هیچ عنوان جدا نمی شود.

عمر مفید چسب های یونولیتی حدودا ۶ ماه می باشد. نوع دیگری از این چسب ها وجود دارد که به شکل پودری سفید رنگ در بازار عرضه میشود. با مخلوط نمودن پودر با آب می توانید چسب دلخواه خود را با غلظتی که از آن انتظار دارید تهیه نمایید

 

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *