وبلاگ

استفاده از چسب چوب برای پیوند

چسب پیوند

در این بخش قصد داریم به شما آموزش دهیم که آیا استفاده از چسب چوب برای پیوند گیاهان مناسب است یا خیر. به طور کلی چسبی که در عمل پیوند زنی مورد استفاده قرار می گیرد باید خصوصیات خاصی داشته باشد. این چسب باید در برابر گرما و تابش مستقیم نور خورشید مقاوم باشد. بدین صورت جوانه هایی که در زیر چسب رشد می کنند با تابش نور خورشید از بین نمی روند.

این چسب ها در هنگام قلمه زدن و پیوند زدن گیاه از بافت و سلول درخت مراقبت می کنند. همچنین از این چسب ها بعد از هرس نمودن درخت ها استفاده می شود. استفاده از چسب پیوند باعث می شود عوامل بیماری زا مانند میکروب ها، ویروس ها و حشرات نتوانند به داخل گیاه نفوذ یابند. لایه ای که بعد از چسب زدن به گیاه تشکیل می شود خاصیت ارتجاعی داشته و در برابر برف و باران و نور خورشید مقاوم است. استفاده از چسب چوب برای پیوند تا زمانی که چسب های مناسب در بازار عرضه می شود توصیه نمی شود.

ویژگی‌های چسب پیوند

چسب پیوند مناسب باید در برابر تغییرات دما مقاوم بوده و ترک نخورد. این چسب باید به گونه‌ای باشد که بتوان آن را به راحتی نرم نمود و روی شکاف های درختان را با آن پوشاند. استفاده از چسب پیوند به این دلیل انجام می‌شود که این چسب ها مواد شیمیایی مضری برای گیاهان ندارند. بیشتر اوقات باغبانان چسب مورد نیاز خود را از ترکیبات صمغ، روغن، پارافین و غیره تهیه می کنند. بعضی از این چسب ها احتیاج به گرم کردن داشته و بعضی دیگر باید در هنگام مصرف با مقداری الکل ترکیب شوند تا قابل استفاده گردند.

چسب دستساز باغبانی

چسب دستساز باغبانی

روش استفاده از چسب های پیوند

بعد از هرس درختان برای جلوگیری از ورود بیماری به درون گیاه از چسب برای پوشاندن قسمتهای باز استفاده می‌شود. توصیه می‌شود برای مراقبت از قسمت های آسیب دیده آن‌ها را با چسب بپوشانیم. همچنین در هنگام قلمه زدن بهتر است قسمتی که از خاک بیرون می‌ماند با چسب پوشیده شود.
شرکت های مختلفی چسب پیوند را تولید و عرضه می کنند. قیمت چسب پیوند نسبت به وزن، نوع بسته‌بندی و شرکت تولید کننده آن متفاوت می باشد. به طور کلی قیمت این چسب ها مقرون به صرفه است و شما می توانید آن را از فروشگاه اینترنتی چسب سنتر و باغبانی ها خریداری نمایید.
در ساختار اکثر این چسب ها از هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است. همچنین می‌توان چسب پیوند را با حشره کش ها و همین‌طور قارچ کش ها ترکیب نمود. بهتر است چسب پیوند را در محیطی دور از تابش آفتاب نگهداری نمایید و از یخ زدگی محافظت کنید.

چسب چوب شمال

چسب چوب شمال

روش مصرف چسب پیوند به این صورت است که مقدار لازم از این چسب را بدون هیچ افزودنی بر روی قسمت هرس شده گیاه یا قسمت‌های آسیب‌دیده درختان می‌مالیم. در صورتی که چسب احتیاج به رقیق شدن داشته باشد با آب مخلوط می شود. باید توجه داشته باشید موادی که در ساخت چسب به کار رفته است برای سلامتی گیاه مضر نباشد. امروزه چسب های استاندارد در بازار وجود دارد که به همراه آن ها ضدعفونی کننده نیز عرضه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *