وبلاگ

استفاده از چسب چوب های تزئینی

چسباندن قطعات کوچک با چسب چوب

در مقاله قصد داریم نحوه استفاده از چسب چوب های تزئینی را به شما آموزش دهیم. چسب چوب یک چسب تک جزئی می باشد که کار با آن بسیار ساده است. این چسب ها حلال ندارند و برای رقیق کردن آن میتوان از آب یا چسب بتن استفاده کرد و در گروه چسب های غیر سمی قرار می گیرند. گاهی اوقات افراد برای چسباندن دو تکه چوب از چسب چوب استفاده می کنند. اما چسب چوب در کارهای تزیینی و ساخت قاب های چوبی و همچنین چسباندن تخته های سه لایه و روکش های چوبی کاربرد دارد.

استفاده از چسب چوب در کارهای تزئینی

استفاده از چسب چوب های تزئینی در کاردستی و کارهای هنری کاربرد دارد. بهتر است بدانید که چسب چوب قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارد و انواعی از آن در برابر رطوبت مقاوم است. این چسب به رنگ سفید می باشد و اگر بر روی دستان شما ریخته شود می توانید به راحتی آن را با آب پاک نمایید  شرایط نگهداری این چسب بدین صورت است که باید دور از سرما نگهداری شود  دمای نگهداری این چسب بهتر است ۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد باشد. استفاده از چسب چوب در کارهای تزیینی مانند پتینه بسیار کاربردی می باشد. با استفاده از موادی مانند اکلیل می توان سطوح مختلف را تزیین نمود. برای این کار از چسب چوب استفاده می کنیم زیرا بعد از استفاده و خشک شدن بی رنگ می شود و نمای زیبایی به کار ما می دهد.

کاردستی

کاردستی

ساختار چسب چوب تزئینی

در ساختار چسب چوب ها از مواد آلی استفاده می‌شود و این چسب برپایه پلیمرها ساخته شده است. خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری این چسب نیز مربوط به همین مواد است. از چسب چوب برای کارهای تزیینی استفاده می شود زیرا این چسب فضای زیادی بین قطعات ایجاد نمی کند. لایه بسیار نازکی از آن به سطح نفوذ کرده و ایجاد چسبندگی می نماید. چسب های چوب معمولاً بو ندارند و یا بوی آنها بسیار کم است. بیشتر چسب چوب ها در دمای خیلی زیاد مقاومت خود را از دست میدهند. این چسب ها به سرعت خشک شده و گرمای زیاد باعث ترک خوردن آن ها میشود.

در کارهای نجاری از چسب چوب به عنوان یک نگهدارنده استفاده می شود. به طوری که ابتدا قطعات با استفاده از چسب در کنار هم قرار می گیرند و سپس با میخ محکم تر می شوند. در جاهایی که نمی خواهیم اثر میخ باقی بماند می توانیم از چسب چوب به تنهایی استفاده نماییم. فریم ها و قاب های چوبی تزیینی را نیز می توان با استفاده از چسب چوب چسباند. روش کار بدین صورت است که مقداری چسب چوب را به پشت تخته چوبی زده و سپس آن را در محل مورد نظر خود می چسبانیم.

چسب چوب در صنعت مبل سازی

همچنین برای اتصال قطعات تزیینی به مبل ها بهترین راه استفاده از چسب چوب می باشد. قیمت مناسب و در دسترس بودن این چسب باعث شده است که از آن در کارهای هنری و صنایع دستی استفاده شود. با کمک این چسب می توان حتی قطعات بسیار ظریف را برای مدت طولانی به یکدیگر چسباند. چسب پلی اورتان یا، اپوکسی و پلی ونیل استات از انواع چسب چوب مقاوم در برابر رطوبت هستند. اگر قطعات چوبی ما در محیط مرطوب قرار می گیرند باید آن را به وسیله یک چسب چوب ضد آب بچسبانیم.

زمان انقضای هر چسب بر روی قوطی آن نوشته شده است که بهتر است در هنگام خرید به آن توجه نمایید. اگر بعد از باز کردن درب چسب مدت زمانی از آن بگذرد غلظت چسب افزایش می یابد و سفت میشود. در این حالت پیشنهاد می شود از چسب دیگری برای چسباندن وسایل خود استفاده کنید. اما اگر این امکان برای شما وجود ندارد می توانید با استفاده از یک میله فلزی و یا چوبی چسب را هم بزنید و مقدار کمی آب به آن اضافه کنید تا از حالت سفتی و خشکی خارج شود.

سیانواکریلات چسب چوب مقاوم

یکی دیگر از انواع چسب چوب چسب چوب سیانو اکریلات می باشد. این چسب سرعت خشک شدن بسیار بالایی دارد و می‌تواند در کارهای نجاری و حتی در منزل مورد استفاده قرار گیرد. از این چسب بیشتر برای چسباندن قطعات کوچک چوبی استفاده می شود. استفاده از اسپری مخصوص در هنگام استفاده از این چسب سرعت چسباندن را بالا میبرد.قطعاتی که با این روش به هم میچسبند به هیچ عنوان از هم کنده نمی شود. حلال این چسب استون یا حلال چسب 123 بوده و یا می توان با استفاده از ضربه زدن با چکش قطعات را از یکدیگر جدا نمود. در کارهای تزیینی مانند منبت، ساخت قاب، مبلمان و وسایل تزیینی میتوان از این چسب استفاده کرد.

 

2 دیدگاه در “استفاده از چسب چوب های تزئینی

  1. آیدا عظیمی گفت:

    استفاده از چسب چوب برای تزیین رو توصیه می‌کنید؟

    1. بینید چسب چوب ساختار آسیب پذیری داره و نباید در مقابل نور مستقیم خورشید و آب و رطوبت قرار بگیره. اگر قول بدید این موارد رعایت بشه. استفاده از چسب چوب برای تزئینات مشکلی نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *