وبلاگ

استفاده از چسب 123

کاربرد چسب 123

در این بخش می‌خواهیم طرز استفاده از چسب 123 را به شما آموزش دهیم. این چسب قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارد و برای انجام کارهای حساس از آن استفاده می‌شود. چسب 123 در زمان بسیار کوتاه خشک می‌شود. به همین علت بعد از باز کردن درب چسب ظرف مدت یک ماه باید آن را مصرف کنید. اما اگر پلمپ چسب را باز نکنید می‌توانید آن را تا ۱۲ ماه نگهداری کنید.

موارد استفاده از چسب 123

چسب ۱۲۳ انواع مختلفی دارد که برای چسباندن سطوح مختلف از آن استفاده می‌شود. بعضی از این چسب‌ها برای چسباندن پلاستیک، سرامیک و چوب مناسب هستند و برخی دیگر را می‌توان برای اتصال کاشی، فلز و فایبرگلاس مصرف نمود. سطوحی مانند کائوچو و نئوپان را نیز می‌توان به وسیله چسب یک دو سه چسباند.

افرادی که به طور معمول استفاده از چسب 123 را در برنامه روزانه خود قرار داده‌اند از کاربرد چسب بسیار رضایت دارند. چسب های ۱۲۳ عمدتا بر پایه سیانواکریلات  هستند و به دلیل وجود همین ماده شیمیایی قدرت چسبندگی بسیار بالا و زمان خشک شدن بسیار کوتاهی دارند. بهتر است در هنگام استفاده از چسب یک دو سه از دستکش استفاده نمایید تا این چسب با پوست شما تماس نداشته باشد. اما در صورتی که چسب بر روی دستان شما ریخت می‌توانید با روش‌های گوناگون آن را پاک نمایید. استفاده از موادی همچون روغن، الکل، استون و آب لیمو می‌تواند در پاک کردن چسب از روی دست و یا اجسام شما تاثیر گذار باشد. همچنین می‌توانید از حلال های چسب ۱۲۳ مانند استون، نیترو متان، دی کلرو متان، زایلین، تلوئن و غیره استفاده نمایید.

چسب های 123 عمدا به شکر دو جزئی، جزء مایع م اسپری فعال کننده، شناخته می شوند، ولی نوع دیگری از چسب های 123 وجود دارند که به سوپر گلو معروف هستند، این چسب های در تمای با اجسام شروع به واکنش کرده و سریع اتصال صورت می گیرد. از این چسب های در صنایع ساختمانی، ام دی اف، لکترونیک، و حتی در صنعت کاشت ناخن و طلا سازی هم استفاده می شود.

چگونه سطوح را با استفاده از چسب 123 بچسبانیم؟

روش استفاده از چسب۱۲۳ بدین صورت است که ابتدا سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کرده تا هیچ گونه گرد و غبار و یا رطوبت بر روی آن باقی نماند. سپس اسپری را به یکی از سطوح زده و کمی صبر کنید تا خشک شود. در این مرحله سطح دیگر را به چسب آغشته نمایید. سطوح مورد نظر را روی هم قرار داده و چند ثانیه در کنار هم نگه دارید. زمان لازم برای خشک شدن چسب ۱۲۳ حدوداً ۱۵ ثانیه می‌باشد.

اسپری همراه چسب ۱۲۳ کمک می‌کند چسب زودتر خشک شود و همچنین استحکام بیشتری به آن می‌دهد. بهتر است از تنفس نمودن گاز متصاعد شده از اسپری خودداری نمایید. توصیه می‌شود از چسب ۱۲۳ در فضاهای دارای تهویه مناسب استفاده شود. این چسب نباید در دمای بالا و یا در معرض نور خورشید نگهداری شود. از آنجایی که چسب یک دو سه حساس به حرارت است، می‌توانید برای سرعت بخشیدن به خشک شدن آن از کمی حرارت ملایم استفاده نمایید.

عملکرد چسب 123

به طور کلی استفاده از چسب ۱۲۳ در مواردی که می‌خواهیم اتصال قطعات به خوبی انجام شود بسیار مناسب است. شرایط چسبندگی این چسب با دیگر چسب‌های موجود در بازار متفاوت است. یک واکنش شیمیایی باعث می شود که چسب ۱۲۳ سطوح را به یکدیگر متصل نماید. زمان خشک شدن این چسب به جنس قطعاتی که به یکدیگر متصل می‌شود بستگی دارد. بالا رفتن حرارت باعث می شود که مولکول‌های این چسب حرکت بیشتری داشته باشند و اتصال با سرعت بیشتری انجام شود. چسب ۱۲۳ بسیار مقرون به صرفه بوده و با مقدار کمی از آن می‌توان سطحی با مساحت ۲۵ میلی متر را چسباند. سعی کنید از مقدار مناسب چسب استفاده نمایید زیرا مقدار بیش از حد آن می تواند قدرت چسبندگی را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *