وبلاگ

چسب پلی اورتان چیست؟

کاربرد پلی اورتان

برای شناخت کاربردهای چسب پلی اورتان ابتدا باید بدانیم چسب پلی اورتان چیست. چسب پلی اورتان یا همان PU یک نوع پلیمر است. این چسب کاربردهای مختلفی در صنعت و صنایع دستی دارد. با استفاده از این چسب می توان سطوح صاف یا متخلخل را به یکدیگر چسباند. از چسب پلی اورتان بیشتر جهت آب بندی استفاده می گردد. همچنین برای فضا یا وسیله ای که دارای رطوبت باشد استفاده از این چسب مطلوب است.

کاربردهای چسب پلی اورتان

از این چسب می توان در مکان هایی مانند استخر استفاده نمود.همچنین درزبندی انواع لوله ها با استفاده از چسب پلی اورتان امکان پذیر می باشد. در شبکه های آبرسانی و همینطور تصفیه خانه ها نیز این چسب مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع مهم مانند خودرو سازی یکی دیگر از مکان هایی است که می توان از این چسب استفاده نمود. در تولید برخی وسایل ورزشی نیز از چسب پلی اورتان کمک می گیرند.

چسب پلی اورتان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

این چسب قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارد و می تواند انواع سطوح را به یکدیگر بچسباند. چسب پلی اورتان در برابر نور خورشید و همچنین رطوبت مقاوم می باشد. اگر از این چسب بر روی وسایل یا مبلمان استفاده گردد می توان پس از اتمام کار آن را رنگ نمود. در شرایط و دمای مختلف می توان از این چسب استفاده نمود و هیچ محدودیتی ندارد. کارخانه های خودروسازی از این چسب برای نصب شیشه های اتومبیل استفاده می کنند. این چسب مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی از خود نشان می دهد. چسب پلی اورتان را می توان سنباده کاری نمود. این چسب خاصیت انعطاف پذیری خود را در شرایط مختلف دمایی حفظ می نماید.

موارد استفاده از چسب پلی اورتان چیست

برای درزبندی قطعاتی از جنس بتن یا سیمان می توان از این چسب استفاده نمود. با توجه به اینکه این چسب در برابر اشعه UV خورشید مقاوم می باشد می توان از آن برای فضاهای باز استفاده نمود. آب بندی کفپوش ها و فریم ها در ساختمان با استفاده از چسب پلی اورتان به خوبی انجام می شود. فرش های قابل انعطافی که در پارک ها زیر وسایل بازی کودکان قرار می گیرد از مواد بر پایه پلی اورتان ساخته می شود. دوام بیشتر و کارایی بهتر مصالح با استفاده از این چسب امکان پذیر است. پر کردن ترک ها به سادگی با کمک چسب پلی اورتان انجام می شود.

نکات مهم درباره چسب پلی اورتان

بهتر است بعد از باز کردن بسته ی چسب پلی اورتان آن را تا یک سال استفاده نمایید. این چسب در تماس با دست به سختی پاک می شود پس بهتر است از دستکش در هنگام کار استفاده کنید و ابزار خود را به محلول آب و مایغ ظرف شویی آغشته نمایید، همچنین برای جلوگیری از آغشته شدن چسب پلی اورتا به سایر سطوح می توانید از نوار چسب کاغذی یا چسب بی اثر استفاده نمایید. چسب پلی اورتان در حال حاضر در سه رنگ مشکی، طوسی و سفید تولید می شود. برای استفاده از این چسب سطوح مورد نظر باید عاری از هر گونه گرد و خاک باشند. با توجه به اینکه تمیز کردن آن از روی سطوح به راحتی امکان پذیر نمی باشد بهتر است در استفاده از آن دقت به عمل آید. مدت زمان لازم برای چسبیدن توسط چسب پلی اورتان نه خیلی سریع و نه خیلی آهسته است، این موضوع به افراد کمک می کند تا به بهترین نحو از این چسب استفاده نمایند. توجه داشته باشید مقایسه کردن چسبندگی چسب پلی یورتان با چسب اپوکسی کار درستی نیست، زیرا عملکرد و مصرف آن ها با یکدیگر فرق می کنند. چسب پلی اورتان کاملا انعطاف پذیر است و تغییر فرم می دهد ولی چسب اپوکسی کاملا سلب بوده و قطعه قابل انعطاف و ارتعاش نمی باشد. لذا در مواردی که دو جسم با ضریب انبساط مختلف به یک دیگر متصل می شوند و یا سطوحی مانند سطوح چوبی که احتمال جدا شدن قطعه بصورت لایه ای وجود دارد، استفاده از چسب پلی اورتان پیشنهاد می شود. چسب پلی اورتان در دو بسته بندی کارتریج و سوسیج( سوسیسی) در بازار موجود می باشد که تفاوت آن ها در بسته بندی و جرم و حجمشان می باشد و از لحاظ کیفیت و چسبندگی در یک برند، با هم تفاوتی ندارند.

 

1 دیدگاه در “چسب پلی اورتان چیست؟

  1. عالی بود ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *