وبلاگ

حلال سیمان سفت شده چیست

حلال سیمان سفت شده چیست- چسب سنتر

سیمان یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد در صنعت ساختمانی است. سیمان می‌تواند کاربردهای بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی داشته باشد و قطعا به عنوان یکی از پرفروش‌ترین این مصالح شناخته می‌شود. اگرچه در اکثر موارد خطاهای اجرا با سیمان محدود است، ولی ممکن است بنا به دلایلی افراد نیاز به نرم کردن سیمان سفت شده داشته باشند. در این زمان است که این سوال مطرح می‌شود که حلال سیمان سفت شده چیست؟

به طور کلی، مواد مختلفی وجود دارند که می‌توانند برای نرم کردن سطح سیمان استفاده شوند. البته انتخاب این مواد باید با آزمون و خطا انجام شود. چرا که سیمان‌ها دارای تنوع بالایی‌اند و ممکن است برخی از حلال‌های پیشنهاد شده در این مقاله برای برخی از سیمان‌ها استفاده شوند.

حلال سیمان سفت شده چیست؟

ترکیبات و چسب‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند برای افزایش استحکام ترکیبات سیمانی استفاده شوند. به طور مثال، چسب بتن پارسیکا Parsica LA12 یکی از انواع چسب‌هایی است که می‌تواند برای افزایش استحکام بتن و ملات‌های سیمانی مورد استفاده قرار گیرد، ولی معمولا کمتر در مورد حلال‌های سیمان سفت شده صحبت می‌شود. این در حالی است که در برخی از مواقع استفاده از نرم کننده‌های سیمان برای رفع مشکل سفتی سیمان ضروری است.

گاهی اوقات سیمان خشک شده می‌تواند یک مشکل اصلی در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی باشد. استفاده از کلینکر سیمان، باعث می‌شود که سیمان روی سطح نرم شود و بتوان با حلال‌های سیمان، رد سیمان را از روی سطوح برداشت. بنابراین، آشنایی با حلال سیمان سفت شده می‌تواند برای افرادی که هر روز با این نوع سیمان‌ها سر و کار دارند، اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

انواع حلال سیمان سفت شده

اکثر افرادی که در زمینه سیمان کاری فعالیت می‌کنند، متوجه سفت شدن سیمان روی سطح می‌شوند. این مشکل زمانی می‌تواند یک دغدغه ایجاد کند که نیاز به تمیز کردن سطح مورد نظر باشد. در چنین شرایطی می‌توان از حلال سیمان سفت شده استفاده کرد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما توجه داشته باشید که ممکن است برخی از سیمان با این حلال‌ها حل نشوند. از این رو بهتر است که با آزمون و خطا پیش بروید و انواع حلال‌ها را در صورت عدم تاثیر برخی از حلال‌های دیگر تست کنید. در این صورت می‌توانید یک حلال مناسب را برای سیمان سفت شده در نظر بگیرید.

1. سرکه سفید

سرکه سفید یکی از انواع حلال‌هایی است که می‌تواند برای سیمان سفت و خشک شده مورد استفاده قرار گیرد. به دلیل در دسترس بودن سرکه سفید، بسیاری از مهندسین و کارفرمایان ترجیح می‌دهند که از این حلال برای پاکسازی سیمان سفت شده روی سطوح استفاده کنند. ایمنی سرکه سفید نسبت به مواد و حلال‌هایی که به صورت شیمیایی و صنعتی برای نرم کردن سیمان استفاده می‌شوند، بالاتر است. از این رو می‌توانید با توجه به نیاز خود، از این حلال استفاده کنید.

بسته به میزان سختی و سفت شدن سیمان، ممکن است زمان متفاوتی را برای استفاده از سرکه سفید نیاز داشته باشید. به طور کلی، باید چندین بار از سرکه سفید برای نرم شدن سیمان استفاده کنید و اجازه دهید تا سرکه اثر خود را روی سطح بگذارد.

2. محلول‌های اسیدی

یکی از بهترین ترکیباتی که می‌تواند برای نرم کردن سیمان سفت شده مورد استفاده قرار گیرد، محلول اسیدی است. مواد اسیدی می‌توانند باعث رفع خشکی سیمان شوند و لکه‌های ناشی از سیمان را از روی سطوح مختلف پاک کنند.

ز این رو اگر نیاز به استفاده از یک حلال سیمان سفت شده دارید، می‌توانید مواد اسیدی را برای این کار انتخاب کنید.
سرعت نرم شدن سیمان با کمک مواد اسیدی بیشتر از سایر روش‌ها است. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افرادی که در این زمینه فعال هستند، مواد اسیدی را برای نرم‌تر کردن سیمان و پاک کردن آن استفاده کنند. با این حال یکی از معایب بزرگ مواد اسیدی سمی بودن آن هاست و ممکن است تنفس این مواد باعث آسیب به ریه‌های شما شود. از این رو باید حتما در محیط باز یا با تهویه مطبوع از محلول‌های اسیدی جهت پاک کردن سیمان سفت شده استفاده کرد.

3. مواد ضد بتن

اگر از مواد اسیدی و سرکه سفید برای پاک کردن سیمان سفت شده استفاده کردید، ولی نتیجه‌ای که می‌خواستید حاصل نشد، می‌توانید از مواد ضد بتن استفاده کنید. همانطور که می‌توان از پرایمرهای قدرتمند سیمانی مانند چسب بتن استحکامی تاوکس – لاتکس، برای تقویت سطوح بتنی و سیمانی استفاده کرد، امکان استفاده از مواد ضد بتن نیز وجود دارد.

مواد ضد بتن به طور قابل توجهی باعث کاهش استحکام سیمان سفت شده می‌شوند و آن‌ها را حل و نرم می‌کنند. بنابراین در مواقعی که امکان استفاده از مواد اسیدی مانند سرکه وجود ندارد، مواد ضد بتن می‌توانند حلال بهتری برای استفاده باشند. به طور مثال در مواقعی که لوله‌های فاضلاب دچار گرفتگی می‌شود، امکان استفاده از مواد اسیدی وجود ندارد. در چنین شرایطی می‌توان از ترکیبات ضد بتن برای نرم کردن آن‌ها استفاده نمود.

4. مواد اسیدی غیر سمی

مواد اسیدی غیر سمی یکی از انواع موادی است که می‌تواند برای نرم کردن سیمان سفت شده با ایمنی بالاتر مورد استفاده قرار گیرد. در واقع این مواد برخلاف مواد اسیدی که باعث ایجاد مشکل در سیستم تنفسی می‌شوند، دارای اسیدیته کنترل شده‌ای هستند. به همین خاطر برای مواقعی که سطح سیمان کوچک است و باید در محیط‌های بسته از حلال سیمان استفاده کرد، این مواد اسیدی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای ابزارآلات فلزی بنایی و از بین بردن رد سیمان خشک شده، می‌توانید از این حلال‌ها استفاده کنید.

سخن پایانی

با توجه به اینکه سوال بسیاری از افرادی که با سیمان در ساختمان‌ها کار می‌کنند این است که حلال سیمان سفت شده چیست؟ در این مقاله به طور کامل چند حلال کاربردی را برای سیمان‌های خشک و سفت شده به شما معرفی کردیم. بسته به نیاز خود می‌توانید از هر یک از حلال‌های پیشنهادی استفاده کنید، ولی ایمنی و احتیاط را در هنگام استفاده از این حلال‌ها مد نظر داشته باشید.

اگر در زمینه بتن ریزی و استفاده از سیمان فعالیت می‌کنید، می‌توانید برای خرید چسب بتن از فروشگاه چسب سنتر کمک بگیرید. در فروشگاه اینترنتی چسب سنتر امکان خرید چسب سیمان و بتن برای شما فراهم شده است. می‌توانید بر اساس نیاز خود این چسب‌ها را با شماره تلفن 01342244635 سفارش داده و درب منزل دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *