وبلاگ

چسب اپوکسی برای ترک دیوار+ مراحل اجرا

چسب اپوکسی برای ترک دیوار- دیجی عطار

ترک روی دیوار می‌تواند ناشی از انقباض و انبساط ایجاد شده در مصالح دیوار و باز شدن دیوار باشد. در اکثر مواقع این ترک دیوار خطرات جدی را به همراه ندارد، ولی در برخی از مواقع نیز ممکن است ترک دیوار رشد کند و به یک ترک عمقی حساس به باد و ارتعاش شود. از این رو پیشنهاد می‌شود که حتما برای ترمیم ترک روی دیوار اقدامات لازم را انجام دهید. چسب اپوکسی برای ترک دیوار استفاده می‌شود و دیوارهای آسیب دیده را به راحتی ترمیم کند. اگر شما نیز در خانه یا پروژه ساختمانی خودتان با ترک‌های روی دیوار مواجه هستید، این مقاله را بخوانید تا با نحوه استفاده از چسب اپوکسی برای ترک دیوار آشنا شوید.

چسب اپوکسی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد نحوه استفاده از چسب اپوکسی برای ترک دیوار صحبت کنیم، باید بدانیم که این چسب چیست و چه کارایی دارد؟ چسب‌های اپوکسی در واقع چسب‌های تولید شده بر پایه رزین اپوکسی هستند. این چسب‌ها قدرت چسبندگی بسیار عالی دارند و می‌توانند در صنایع ساختمان سازی و بسیاری از صنایع فلزی برای چسباندن بتن به بتن و فلز به فلز استفاده شوند.

چسب‌های اپوکسی در اکثر مواقع به صورت دو جزئی تولید می‌شوند. به طوری که با ترکیب این دو جزء می‌توان شاهد حداکثر گیرایی این چسب‌ها بود. چسب اپوکسی 69 شفاف مگاپوکسی MEGAPOXY 69 21kg، یکی از انواع چسب‌های اپوکسی دو جزئی است. با این حال در فروشگاه‌های مختلف چسب‌های اپوکسی یک جزئی نیز وجود دارند که البته کاربردهای خاص خودشان را خواهند داشت.

ویژگی‌های چسب اپوکسی

چسب پایه رزین اپوکسی به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی خاص، می‌تواند کاربردهای بسیار متنوعی نیز در صنایع مختلف داشته باشد. البته دلیل محبوبیت این چسب، ویژگی‌های فوق العاده آن است. به طوری که می‌توان آن‌ها را برای چسباندن متریال‌های مختلف به یکدیگر با گیرایی فوق العاده مورد استفاده قرار داد. همین ویژگی‌ها هستند که چسب اپوکسی را به گزینه‌ای عالی برای ترمیم ترک‌های دیوار تبدیل کرده‌اند. از جمله ویژگی‌های چسب‌های رزین اپوکسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. خاصیت ترموست (عدم ذوب شوندگی در دمای بالا)
 2. مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 3. مقاومت در برابر شرایط محیطی
 4. چسبندگی عالی در بتن
 5. امکان مخلوط کردن با ترکیبات دیگر
 6. خاصیت ضد خورندگی
 7. سفت شدن چسب اپوکسی بدون انقباض
 8. امکان اجرا بدون نیاز به پرایمر
 9. مقاومت بالا در برابر مایعات و آب
 10. مقاومت عالی در برابر سایش

آیا امکان استفاده از چسب اپوکسی برای ترک دیوار وجود دارد؟

چسب اپوکسی به عنوان یکی از بهترین چسب‌های ساختمانی شناخته می‌شود که در مدل‌ها و برندهای مختلفی در بازار کشور ایران موجود است. اکثر چسب‌های اپوکسی موجود در بازار مانند چسب اپوکسی دوجزیی مگاپوکس غفاری MEGAPOX FIX FAST45 GHAFFARI به صورت دو جزئی و با حجم بالا تولید می‌شوند. از این رو می‌توان به عنوان مصالح ساختمانی از آن‌ها استفاده کرد.

چسب اپوکسی گیرش خوبی در بتن دارد و می‌تواند به خوبی دو سطح بتن را به یکدیگر بپوشاند. همچنین این چسب‌ها به دلیل داشتن ترکیبات خاص می‌توانند به خوبی مصالح ساختمانی دیگر از جمله گچ، سیمان و… را به یکدیگر بچسبانند. خشک شدن این چسب‌ها بدون انقباض است و هیچ حجم اضافه‌ای را در دیوار ایجاد نمی‌کنند. همه خصوصیات چسب رزین اپوکسی باعث شده تا بتوانیم آن را به عنوان بهترین چسب برای ترک دیوار معرفی کنیم.

چرا ترک روی دیوار ایجاد می‌شود؟

اگرچه چسب اپوکسی برای ترک دیوار قابل استفاده است و تا حد زیادی می‌تواند ترک‌های ایجاد شده روی دیوار را بپوشاند، ولی مهم است که بدانید چرا روی دیوار ترک ایجاد می‌شود. عوامل بسیار متنوعی باعث بروز این مشکل می‌شوند که بیشتر آن‌ها مربوط به ساخت دیوارهای بی کیفیت است. در ادامه به عواملی که باعث بروز این مشکل می‌شوند، اشاره می‌کنیم:

 • متناسب نبودن درصد وزن آب نسبت به گچ روی دیوار
 • باقی ماندن بخار در لایه‌های گچی دیوار
 • گچکاری در هوای سرد
 • نشست ساختمان
 • جمع شدگی سیمان روی دیوار
 • حرارت بخاری و لوله‌های آن
 • ضعیف بودن بخشی از دیوارهای گچی
 • ارتعاشات و لرزش سنگین روی دیوار
 • نشت آب در ساختمان

نحوه استفاده از چسب اپوکسی برای ترک دیوار

برای اینکه بتوانید از چسب اپوکسی برای ترک دیوار استفاده کنید، ابتدا باید سطح مورد نظر را به طور کامل تمیز کنید. اگر تکه‌های جدا شده، سیمان، گرد و خاک و… روی دیوار وجود دارند، به طور کامل آن‌ها را تمیز کنید. در صورتی صاف و صیقلی بودن دیوار، می‌توانید مقداری زبری روی آن ایجاد کنید تا گیرش چسب شما بهبود پیدا کند. بنابراین، اولین قدم برای استفاده از این چسب‌ها، آماده سازی سطح است.

پس از آن می‌بایست گان مخصوص چسب اپوکسی را به آن متصل کنید. در صورتی که این چسب‌ها دارای گان یا قیف سرخود می‌باشند، می‌توانید به راحتی آن‌ها را روی چسب نصب کنید تا بتوانید چسب را در محل مورد نظرتان تزریق نمایید. سپس قیف یا دهانه گان را در انتهای ترک دیوار قرار دهید و چسب را فشار دهید تا خارج شود.

تمامی ترک دیوار را با چسب بپوشانید. این چسب‌ها بدون انقباض یا انبساط هستند. یعنی افزایش حجم نخواهند داشت. پس با خیالی راحت از چسب‌های اپوکسی استفاده کنید. تراکم چسب اپوکسی استفاده شده در داخل ترک دیوار، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تلاش کنید که چسب با فشار و به عمق ترک وارد شود. بسته به نوع این چسب و ترکیبات شیمیایی آن، مدت زمان گیرش نهایی آن‌ها متفاوت است. از این رو تا زمانی که چسب به طور کامل سفت و محکم نشده است، روی سطح دیوار آب پاشی نکنید.

بهترین دما برای گیرش نهایی چسب اپوکسی برای ترک دیوار

گیرش نهایی چسب اپوکسی برای ترک دیوار می‌تواند بسته به ترکیبات چسب و دمای محل متفاوت باشد. به طور کلی، این چسب‌ها در دماهای پایین خیلی دیرتر به گیرش نهایی خودشان می‌رسند. حداقل دما برای گیرش نهایی این چسب‌ها، 7 تا 10 درجه سانتی گراد است. از این رو حتما این چسب‌ها را در دمای مناسب استفاده کنید تا بهترین عملکرد را از آن‌ها ببینید.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد نحوه استفاده از چسب اپوکسی برای ترک دیوار صحبت کردیم. خوشبختانه این چسب‌های دو جزئی می‌توانند به خوبی ترک‌های دیوار را بپوشانند و باعث حفظ ایمنی ساختمان‌ها نیز شوند. شما می‌توانید بهترین انواع چسب‌های اپوکسی را از سایت چسب سنتر خریداری کنید. در این سایت تنوع بالایی از چسب‌های اپوکسی وجود دارند و می‌توان بر اساس نیاز هر یک از حجم‌های این چسب‌ها را با تماس با شماره 01342244635 سفارش داد.

2 دیدگاه در “چسب اپوکسی برای ترک دیوار+ مراحل اجرا

 1. مریم گفت:

  این چسب ها چه رنگی هستند ؟

  1. رنگ اصلی این چسب های اپوکسی عمدتا کرم رنگ یا استخوانی یا بعضا طوسی خیلی روشن هست، میتونید برای رنگی کردنشون از پیگمنت های مخصوص اپوکسی استفاده کنید، بعضی از اپوکسی ها هم مثل اپوکسی مگاتایت سی megatite c شفاف هستند و نور ازش عبور میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *