وبلاگ

جایگزین چسب کاشی

جایگزین چسب کاشی

چسب کاشی یکی از بروزترین مصالح برای ساخت دکوراسیون است. جایگزین چسب کاشی همان ملات ماسه و سیمان است. این چسب برای قسمت های شیب دار هم مناسب است اما متخصصان ملات سیمانی را برای دیوارها و بخش های در معرض رطوبت پیشنهاد می دهند.  روش آماده سازی چسب کاشی با ملات جایگزین بسیار متفاوت است و در ادامه به این موضوع می پردازیم.

جایگزین چسب کاشی چیست؟

اگر چسب کاشی برای نصب آن ها در دسترس نباشد، باید به دنبال جایگزین چسب کاشی باشید. به عنوان جایگزین چسب می توانید از ملات سنتی کاشی که همان مخلوط سیمان سفید و پودر سنگ است، استفاده کنید. این مخلوط معمولا شامل سیمان، ماسه یا پودر سنگ و آب است. ترکیب جایگزین برای چسب کاشی، مخلوط شن و سیمان و چسب بتن استحکامی است. در این ترکیب باید مصالح را در اندازه های دقیق ترکیب کرد. برای مخلوط جایگزین چسب کاشی، باید به نسبت 5 درصد سیمان، چسب بتن استحکامی را به مخلوط اضافه کرد.

نکات مهم جایگزین چسب کاشی

 • ملات سیمانی نسبت به چسب کاشی از استحکام و ماندگاری کمتری برخوردار است.
 • کیفیت و مرغوبیت مصالح شن و ماسه تاثیر مستقیم بر کیفیت نهایی مخلوط و چسبندگی آن دارد.
 • اگر چسب بتن به اندازه کافی به ترکیب اضافه نشود، کاشی ها به خوبی متصل نمی شوند.
 • چسب بتن استحکامی خواصی مشابه با چسب کاشی دارد که باید به ترکیب اضافه شود.
 • مخلوط چسب کاشی به طور موثری می تواند اتصالات بین کاشی و سرامیک ها را به وجود آورد.
 • اگر ترکیب درستی برای نصب کاشی ها استفاده شود، به هیچ عنوان زیر کاشی ها به هیچ عنوان خالی نخواهد شد.

مقایسه چسب کاشی با ملات سیمان

 1. در ترکیب چسب کاشی نیازی به مصالح دیگر نیست، در صورتی که برای ملات سیمانی باید سیمان، شن یا ماسه را با آب و مقدار کمی چسب بتن استحکامی لاتکس ترکیب کرد.
 2. چسب کاشی محصولی کامل و قوی برای برقراری اتصال بین کاشی ها است.
 3. ملات سیمانی بسیار وقت گیر است اما چسب کاشی به سرعت آماده استفاده می شود.
 4. با کمک چسب کاشی، صرفه جویی در وقت و هزینه صورت می گیرد.
 5. سیمان و ماسه باید با آب ترکیب شوند اما برای چسب کاشی نیاز به این کار نیست.
 6. چسب کاشی برای هر سطحی قابل استفاده است اما ملات سیمانی چنین نیست.
چسب کاشی و جایگزین آن

چسب کاشی و جایگزین آن

چگونه باید کاشی ها را چسباند؟

برای استفاده از ملات جایگزین چسب کاشی، یاید به نکاتی توجه کرد. به هیچ عنوان نباید قبل از شوع کار، کاشی ها خیس شوند. استفاده از وسایلی مثل ماله به پخش شدن یکشان چسب لا به لای کاشی ها کمک می کند. برای اینکه اتصالات کاشی ها دوغاب اضافی نداشته باشد، باید از کاردک و دستمال مرطوب برای پاک کردن آن ها استفاده کرد. چسب یا ملات آماده شده باید به سرعت استفاده شود تا از کیفیت آن کاسته نشود. برای اطمینان حاصل کردن از اتصال صحیح کاشی به سطوح بهتر است که  ابتدا یک کاشی را بچسبانید و سپس؛ ادامه کار را انجام دهید.

کلام آخر

استفاده از چسب کاشی برای چسباندن کاشی ها راحت به نظر می رسد اما زمانی که این محصول در دسترس نیست، می توان این ترکیب سیمانی را با اضافه کردن مقداری چسب بتن امتحان کرد. برای این کار تنها کافی است که دستورالعمل های ذکر شده را انجام دهید. برای اینکه با ویژگی های یک چسب کاشی خوب آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم که مطلب بهترین چسب کاشی چیست را مطالعه کنید. کاشی کاری و ساخت ملات باید توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود زیرا هر گونه کم و کاستی در مواد اولیه موجب عدم اتصال صحیح خواهد شد. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *