وبلاگ

نحوه رفع ترک آلومینیوم با چسب اپوکسی

ترک آلومینیوم- چسب سنتر

فلز آلومینیوم یکی از پر مصرف‌ترین نوع فلزات به شمار می‌آید. آلومینیوم را در طیف وسیعی از صنایع همچون صنایع نظامی، هوایی، لوازم خانگی، پزشکی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌دهند .آلومینیوم به عنوان یک فلز شناخته می‌شود که قابلیت جوش پذیری و اتصال به کمک چسب‌های اپوکسی را دارد. عموما اتصال ساده و سریع قطعات فلزی را می‌توان در زمان کوتاه به کمک چسب‌های اپوکسی انجام داد. از این رو در صورت نیاز به رفع ترک آلومینیوم، می‌توان از چسب اپوکسی استفاده نمود.

چسب اپوکسی آلومینیوم

این چسب یک محصول با کیفیت است که به واسطه قدرت چسبندگی بالا و نیز قابلیت آب‌بندی می‌تواند برای چسباندن ترک آلومینیوم مورد استفاده قرار گیرد. از جمله ویژگی‌های این نوع چسب قدرت تحمل حرارتی بالا است. در حال حاضر، این چسب به عنوان یک نوع اپوکسی که قدرت پیوند مولکولی بالایی دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چسب آلومینیوم به عنوان یک چسب مناسب جهت ترمیم ترک آلومینیوم به شمار می‌آید. به طوری که امروزه بسیاری از ترک‌های سیلندرهای آلومینیومی می‌توانند با کمک این نوع چسب توسط خود مصرف کننده ترمیم شوند.

 

<yoastmark class=

نحوه استفاده از چسب اپوکسی برای رفع ترک آلومینیوم

برای استفاده از چسب اپوکسی آلومینیوم باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید تا این کار به صورت دقیق و با راندمان مناسب انجام شود. در مرحله اول ترک روی سیلندر آلومینیومی نیاز به تمیز کاری دارد که این کار در دو مرحله انجام می‌شود. مرحله اول حذف مکانیکی خود آلودگی است و در مرحله دوم استفاده از انواع حلال‌ها که می‌تواند سطح آلومینیومی را کاملا تمیز نماید. این کار توسط انواع حلال‌های ساده همچون بنزین، تینر، استون و الکل امکان پذیر خواهد بود.

توصیه می‌شود که تمیز کاری با حلال به کمک الکل‌های طبی انجام گیرد. این نوع از الکل‌ها به خوبی سطح چرب را پاک می‌کنند و اثری از چربی بر روی سطح باقی نخواهد گذاشت. بعد از اطمینان از تمیزی سطح بهتر است به کمک سنباده سطح ترک خورده بر روی آلومینیوم با کمک سنباده زبر برداشته شود. این کار تواند چسبندگی دو سطح آلومینیومی را افزایش دهد. توجه کنید که فلز آلومینیوم تحت تاثیر دما، بیش از اندازه سرد یا گرم می‌شود. به عبارت دیگر در صورتی که میزان دمای آلومینیوم بسیار پایین باشد، عمل آوری چسب دچار مشکل خواهد شد.

روش پیش گرمایش آلومینیوم

برای رفع این مشکل بهتر است از روش پیش گرمایش آلومینیوم استفاده گردد و دمای محیط در دمای 25 درجه سانتی گراد حفظ گردد. می‌توان از سشوارهای صنعتی یا خانگی برای این کار استفاده کرد. توجه داشته باشید که دمای سطح آلومینیوم بیش از اندازه نیز نباید بالا رود، زیرا در این صورت کیفیت عمل آوری چسب اپوکسی آلومینیوم دچار مشکل خواهد شد.

بعد از انجام مرحله فوق، لازم است که نمونه چسب اپوکسی را آماده سازی کنید که بهترین روش این کار، آماده سازی چسب به صورت وزنی است. به این معنی که جز A به طور مثال 10 گرم و جز B نیز به اندازه 10 گرم وزن شوند و در مرحله بعد دو حجم وزن شده از چسب اپوکسی را با یکدیگر ترکیب کنید. این زمان هم در حدود 2 الی 3 دقیقه انجام گیرد. توجه کنید چسب اپوکسی آلومینیومی حتما باید کاملا عمل آوری و آماده شود. در غیر این صورت عمل آوری نهایی آن دچار مشکل خواهد شد و ممکن است چسب سفت نشود. این حالت در صورتی رخ می‌دهد که دو حجم چسب اپوکسی آلومینیوم درست ترکیب و یا به طور مساوی تقسیم نشوند.

توجه داشته باشید که تایم پات لایف چسب ترک آلومینیوم (زمانی است که چسب هنوز شروع به گیرش نکرده است) در حدود 30 دقیقه است و بعد از این تایم، مرحله دوم یعنی گیرش چسب اپوکسی آلومینیومی شروع خواهد شد.

چسب اپوکسی آلومینیومی در مصارف مختلف

به طور کل در هر شرایطی که نیاز به پیوند دو قطعه آلومینیومی باشد می‌توان از چسب اپوکسی استفاده کرد. حذف و یا ترمیم ترک آلومینیومی بر روی سیلندر خودرو، رفع مشکل قطعات خاص صنعتی و … از جمله موارد پر مصرف این چسب به شمار می‌رود. این نوع از چسب‌های اپوکسی حتی در صنایع غذایی نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.
این نکته در مورد چسب اپوکسی آلومینیوم حائز اهمیت است که حتی سطوح غیر هم جنس هم می‌توانند با کمک اپوکسی آلومینیوم متصل شوند. به طور مثال اتصال آلومینیوم به آلومینیوم، اتصال آلومینیوم به فلز و… . ولی بهترین مکانیزم چسب زمانی رخ می‌دهد که هر دو قطعه از نوع آلومینیوم باش که دلیل این موضوع یکسان بودن ضریب حرارتی آن می‌باشد.

بهترین زمان مصرف چسب اپوکسی جهت رفع ترک آلومینیوم

در صورتی که چسب اپوکسی آلومینیوم دور از نور و نوسانات حرارتی قرار گیرد تا 12 ماه قابل مصرف می‌باشد. البته این امر بدین معنی نیست که بعد از این زمان کیفیت آن دچار مشکل خواهد شد. ولی مقاومت چسب می‌تواند تا حدودی تحت تاثیر قرار گیرد.

خرید چسب اپوکسی از چسب سنتر

در این مقاله شما را با نحوه رفع ترک آلومینیوم با چسب اپوکسی آشنا کردیم. در صورت نیاز به خرید انواع چسب اپوکسی می‌توانید از طریق فروشگاه چسب چسب سنتر با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *