وبلاگ

نحوه ترمیم ترک خودرو با چسب اپوکسی

ترک خودرو- چسب سنتر

ترک خودرو می‌تواند در قسمت‌های مختلف اعم از بدنه یا موتور خودرو رخ دهد. در واقع هرگونه تنش ناشی از دما یا رطوبت محیط می‌تواند عامل بروز ترک در اتومبیل شود. عامل تنش در خودرو عموما ترک سیلندر می‌باشد و برخی از پوسیدگی‌ها می‌توانند به دلیل رطوبت در بدنه خودرو اتفاق بیفتند. بسیاری از تعمیرکاران به واسطه‌ی تجارب خود جهت ترمیم ترک خودرو از جوش‌کاری یا بتونه کاری و نقاشی استفاده می‌کنند.

این فرآیند مستلزم زمان و هزینه بسیار زیادی خواهد بود. در برخی موارد مخصوصا در صورتی که ترک خودرو مربوط به قسمت موتوری باشد، نیاز به تعویض قطعه مورد نظر خواهد بود. به طور کلی راهکارهای گفته شده همگی به عنوان یک راه حل مناسب برای رفع ترک در خودرو محسوب می‌شوند، اما روش جدیدی برای ترمیم ترک خودرو وجود دارد که عموما به واسطه نوع ذهنیت نادرست استادکاران کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد آن صحبت کنیم.

چسب اپوکسی برای تعمیر ترک سیلندر خودرو- چسب سنتر

چسب اپوکسی برای تعمیر ترک سیلندر خودرو- چسب سنتر

استفاده از چسب‌های اپوکسی در رفع ترک و پوسیدگی خودرو

چسب‌های اپوکسی از جمله محصولاتی هستند که امروزه در صنایع مختلف کاربردهای وسیعی پیدا کرده‌اند. یک سری از این محصولات حتی در صنایع نظامی نیز به عنوان یک راهکار جدید در حل برخی مشکلات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع به جرات می‌توان گفت در صورت نبود تجهیزات جوشکاری و… مناسب‌ترین راه حل برای رفع ترک خودرو، استفاده از چسب اپوکسی است. نحوه‌ استفاده آسان و در دسترس بودن چسب‌های اپوکسی موجب شده تا میزان تقاضای هر یک از افراد به استفاده از این چسب‌ها افزایش پیدا کند. از طرف دیگر چسب‌های اپوکسی می‌توانند بدون نیاز به نیروی متخصص مورد استفاده قرار گیرند.

ویژگی‌های بارز در چسب‌های اپوکسی جهت ترمیم ترک خودرو

چسب‌های اپوکسی با پایه معدنی به عنوان یک محصول مناسب جهت پیوند محصولات مختلف شناخته می‌شوند. این چسب در دمای 28 درجه سانتی گراد عمل می‌آید. بازه زمانی عمل‌آوری چسب‌های اپوکسی جهت رسیدن به مقاومت نهایی در حدود 72 ساعت می‌باشد. بعد از گذشت این زمان چسب اپوکسی به بالاترین قدرت خود دست پیدا می‌کند و ترک‌های خودرو را با هر تلرانس دمایی قابل تحمل می‌نماید.

قدرت چسب‌های اپوکسی در برابر حلال‌هایی همچون تینر، روغن و بنزین بسیار بالا می‌باشد. به این معنی که تقریبا تمامی اپوکسی‌های صنعتی به راحتی در مقابل این گونه حلال‌ها مقاومت دارند. بنابراین نه تنها چسب اپوکسی می‌تواند در برابر رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان دهد، بلکه مجرای ترک در قسمت روغن نیز به واسطه چسب اپوکسی در ترک‌های خودرو قابل پوشش می‌باشد.

ویژگی چسب اپوکسی

نکته دیگری که در مورد چسب‌های اپوکسی وجود دارد عدم کاهش حجم در اثر عمل‌آوری آن می‌باشد. عموما اکثر چسب‌های زودگیر که در بازار موجود می‌باشد به واسطه کاهش حجم بعد از گذر زمان نوعی ناپایداری بر روی ساختار ترک ایجاد می‌کنند. از این رو امکان استفاده از این گونه چسب‌ها در ترک‌های همچون ترک سیلندر که در معرض تنش سرما و گرما قرار دارند، وجود ندارد.

در واقع تنها چسبی که می‌تواند ساختار ترک سیلندر را پوشش دهد چسب اپوکسی به شمار می‌آید. چسب اپوکسی نوسانات دمایی را از 50- درجه سانتی گراد تا 220+ درجه سانتی گراد تحمل می‌کند. از سوی دیگر قدرت آب‌بندی این محصول به حدی بالاست که در برابر فشار آب نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

نکته دیگری که در ارتباط با چسب‌های اپوکسی مناسب ترک خودرو وجود دارد، مدت زمان ماندگاری این چسب‌ها است. به عبارت دیگر چسب اپوکسی را می‌توان بیشتر از 12 ماه نیز مورد استفاده قرار داد. البته توجه داشته باشید که بعد از گذشت این زمان میزان مقاومت آن تا حدودی کاهش می‌یابد؛ ولی با این حال امکان استفاده از آن وجود دارد.

کرختی چسب اپوکسی مناسب ترک خودرو و نحوه رفع آن

برخی از چسب‌های اپوکسی به واسطه نوع ساختار فرموله شده می‌توانند حتی قبل از استفاده بدون کمترین میزان سفت شدن در اثر سرما باقی بمانند. در واقع این مدل از چسب‌های اپوکسی در صورتی که ظروف بسته بندی آنها در تماس با سرما نیز قرار بگیرند، با مشکل سفت شدن مواجه نمی‌شوند.

نکته اشاره شده در فوق در مورد چسب‌های اپوکسی به عنوان یک امتیاز به شمار می‌آید. به عبارتی در صورت کرخت شدن اپوکسی پیش از استفاده می‌توان با قرار دادن آن در یک فضای گرم کرختی آن را کاهش داد. ولی این نکته حائز اهمیت است که گرمادهی مستقیم به چسب اپوکسی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. البته پیش گرمایش نمودن سطح ترک خورده خودرو جهت عمل آوری چسب بسیار حائز اهمیت است. بهتر است که قبل از چسباندن ترک خودرو، محل مورد نظر با دمای 40 الی 50 درجه سانتی گراد گرم شود.

نحوه اجرای چسب اپوکسی بر روی سطوح ترک خودرو

  1. ابتدا سطح را کاملا تمیز کنید. به طوری که هیچ گونه چربی بر روی سطح باقی نماند. برای این کار استفاده از استون یا الکل‌های طبی پیشنهاد می‌شود.
  2. در مرحله بعد به کمک سنباده سطح را کاملا زبر نمایید. این کار بر روی قابلیت اتصال تاثیر مثبت و مستقیم خواهد داشت.
  3. توجه کنید هر دو جزء چسب باید به طور دقیق به نسبت مساوی ترکیب شوند؛ در غیر این صورت چسب بعد از عمل آوری به صورت نرم باقی خواهد ماند.
  4. بعد از ترکیب دو جز چسب اپوکسی، آن را بر روی ترک خودرو قرار دهید.
  5. توجه داشته باشید که پیش گرم کردن سطح فلز ایده مناسبی جهت بالا بردن چسبندگی چسب خواهد بود.
  6. بعد از آغشته شدن سطح به چسب اپوکسی گرمای محیط را حتما کنترل کنید.
  7. تقریبا بعد از گذشت حداکثر 45 دقیقه حجم چسب را بر روی ترک فشار دهید تا شکل پذیری مناسب بر روی چسب اپوکسی رخ دهد.
  8. عملیات پرداخت را می‌توانید بعد از بازه زمانی 12 ساعت انجام دهید. این نکته حائز اهمیت است که مناسب ترین زمان برای استفاده از قطعه خودرو بعد از 72 ساعت در دمای گفته شده می‌باشد.چسب اپوکسی ضد اسید آلومینیوم صنعتی مخصوص ترمیم فلزات industrial aluminium epoxy- چسب سنتر

چسب اپوکسی ضد اسید آلومینیوم صنعتی مخصوص ترمیم فلزات industrial aluminium epoxy- چسب سنتر

راهنمای خرید چسب اپوکسی ترک خودرو

در این مقاله شما را با نحوه استفاده از چسب اپوکسی برای رفع ترک خودرو آشنا کردیم. توجه داشته باشید که طیف چسب‌های اپوکسی برای ترمیم ترک خودرو، متنوع هستند. از این رو حتما قبل از خرید انواع چسب اپوکسی، از طریق راه‌های ارتباطی اعلام شده در فروشگاه چسب چسب سنتر، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *