وبلاگ

نحوه نصب سنگ بر روی بلوک هبلکس + نکات کاربردی

نحوه نصب سنگ بر روی بلوک هبلکس- چسب سنتر

بلوک هبلکس از جمله محصولات نوین در صنعت ساختمان سازی به شمار می‌آید که علاوه برسرعت اجرایی بالا، دارای کیفیت بسیار بالایی نیز می‌باشد. بلوک هبلکس یک محصول صنعتی به شمار می‌آید. به طوری که تمام مراحل تولید بلوک هبلکس به صورت کاملا مکانیزه و دقیق انجام می‌پذیرد. با این حال بسیاری از استادکاران ویژگی‌های کیفی بارز در بلوک هبلکس را نوعی ایراد می‌دانند و موجب ایجاد شبهات برای کارفرمایان گرامی می‌شود. در این میان یکی از ایراداتی که در بلوک هبلکس گرفته می‌شود میزان چسبندگی بلوک هبلکس به ملات و گچ می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا نحوه نصب سنگ بر روی بلوک هبلکس را توضیح دهیم.خرید عمده چسب بلوک هبلکس- چسب سنتر

خرید عمده چسب بلوک هبلکس- چسب سنتر

نصب سنگ بر روی بلوک هبلکس

بلوک هبلکس یک حجم متخلخل به شمار می‌آید که حفرات ایجاد شده در آن به واسطه واکنش پودر آلومینیوم با سیلیس و آهک و سیمان ایجاد می‌شوند. توجه داشته باشید که محصول تولید شده دارای حفرات کروی است که در اثر فرآیند اتوکلاو میزان نفوذ پذیری آن در مقابل آب به شدت کاهش یافته است. از این رو بلوک هبلکس در صورت تماس با آب به میزان 2 الی 3 سانت نفوذ رطوبت جذب می‌کند و بعد از آن هیچ گونه رطوبت و یا آب به صورت موئینگی به سمت داخل نفوذ نخواهد نمود. همچنین رطوبت ایجاد شده نیز با تابش نور خورشید سریعا خشک می‌گردد.

از این رو داشتن این قابلیت در بلوک‌های هبلکس به عنوان یک حسن در دیوارهای پیرامونی مخصوصا در مناطق مرطوب همچون استان‌های شمالی خواهد بود. از طرفی میزان قابلیت جذب آب موجود در سطح بلوک هبلکس موجب جذب شیره سیمان حاصل از ملات ریزی نیز می‌شود. بنابراین می‌توان اطمینان حاصل کرد که ملات پشت سنگ که که برای نصب سنگ بر روی بلوک هبلکس مورد استفاده قرار می‌گیرد به راحتی خشک و مقاوم خواهد شد.

آیا ملات پشت سنگ بعد از خشک شدن امکان جدا شدن دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در گذشته برخی از کارگاه‌های تولیدی، بلوک هبلکس را به دلیل عدم در اختیار داشتن دستگاه اتوکلاو به صورت خام عمل آوری می‌کردند. این بلوک‌های هبلکس دارای نشانه‌هایی بودند که از جمله آن‌ها می‌توان به میزان گرد و خاک اشاره کرد که بعد از لمس کردن بر روی دست باقی می‌ماند. در واقع بلوک هبلکس اتوکلاو شده گرد و خاک نخواهد داشت.

این عامل موجب می‌شد که بلوک بعد از تماس با آب مقداری به حالت خمیری تبدیل شود که این امر میزان چسبندگی را کاهش می‌داد. اما با گذشت زمان و ورود کارخانه‌های تولیدی همچون شرکت خاک چینی محصول مورد نظر با کیفیت بالا به بازار مصرف عرضه شد. این امر موجب شد تا تمامی نواقص ناشی از چسبندگی بلوک هبلکس به ملات کاملا رفع شوند . به طوری که در حال حاضر هیچ گونه گزارشی در مورد این پدیده اعلام نشده است.

میزان چسبندگی سنگ به بلوک هبلکس

عوامل دیگری که می‌توانند در میزان چسبندگی بلوک هبلکس به ملات در هنگام نصب سنگ بر روی بلوک هبلکس تاثیرگذار باشند، میزان ناخالصی‌هایی است که در فرآیند تولید در مواد اولیه وجود دارد. مهم‌ترین عامل این ناخالصی خاک رس می‌باشد. برخی فروشندگان اطلاعاتی را به اشتباه در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهند که لازم است در این مقاله در مورد آن اشاره گردد.

اولا این که بهترین نوع سیلیس جهت ساخت بلوک هبلکس سنگ سیلیسی است که از تغلیض خاک رس بدست آید. این کار موجب می‌شود که خاک رس کاملا از سیلیس مورد نیاز در بلوک هبلکس جدا شود و در نتیجه خلوص سیلیس با کیفیت بالا حاصل خواهد شد. این در حالی است که برخی فروشندگان به غلط محصول حاصله را یک محصول ثانویه در نظر می‌گیرند که این حرف کاملا اشتباه است

بهترین حالت تغلیظ در کارخانه‌های تهیه‌ی کائولین انجام می‌پذیرد که شرکت خاک چینی یکی از شرکت‌های مادر در این زمینه می‌باشد. بنابراین سیلیس حاصله که در این کارخانه برای ساخت بلوک هبلکس استفاده می‌شود، از بهترین نوع در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که بلوک شرکت خاک چینی با نام تجاری بلوک تبلکس به بازار عرضه می‌گردد.

نشانه‌های بلوک هبلکس خوب

برای نصب سنگ بر روی بلوک هبلکس، باید بلوک هبلکس از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا چسبندگی ملات در این بلوک‌ها افزایش پیدا کند. با توجه به نکته‌ای که در بالا اشاره شد بلوک هبلکس باید خلوص مناسب را داشته باشد. این امر موجب می‌شود تا محصول نهایی رنگ کاملا سفید و یک دست داشته باشد. در واقع رنگ سفید در بلوک هبلکس نشان دهنده میزان بالای کیفیت مواد اولیه استفاده شده درآن می‌باشد همچنین سفیدی بلوک هبلکس نشان از عمل آوری مناسب آن خواهد بود.

بلوک هبلکس به چه موادی می‌چسبد؟

انواع ملات‌های موجود در بازار قابلیت اتصال به بلوک هبلکس را دارند. از این رو ملات گچ، ملات ماسه سیمان، انواع چسب‌های اپوکسی مانند چسب اسکوپ سنگ اپوفیکس ویستا شیمی EPOFIX و حتی چسب پلی اورتان همچون پلی اورتان سوسیسی لکسل 600 میلی لیتر LEXEL 600ml قابلیت چسبیدن به بلوک هبلکس را دارند.

خرید انواع چسب مناسب برای نصب سنگ بر روی بلوک هبلکس

در این مقاله شما را با نحوه نصب سنگ بر روی بلوک هبلکس آشنا کردیم. برای استفاده از چسب‌های مناسب برای نصب سنگ، می‌توانید اقدام به خرید چسب پلی اورتان یا چسب اپوکسی از طریق سایت چسب سنتر کنید. مجموعه فروشگاهی چسب سنتر ارائه دهنده انواع چسب‌ها در زمینه هبلکس و محصولات جانبی آن می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *