وبلاگ

پودر بندکشی آجرنما

یکی از  مواد اولیه ای که در ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، پودر بندکشی است. پودر بندکشی چیست و چه انواعی دارد؟ در جواب می توان گفت که برای بندکشی کاشی و سرامیک از دوغاب سیمان یا خمیر بندکشی استفاده می شود. پودر بندکشی با توجه به رنگ و کاربردهای آن به انواع مختلفی تقسیم می شود. هر کدام از آن ها خواص و کیفیت متفاوتی دارند. به همین ترتیب؛ از هر پودر برای مصارف گوناگونی استفاده می شود. پودرهایی که برای اتصال آجر نمای ساختمان به کار می روند، پودر بندکشی آجرنما نامیده می شوند. این ترکیب موجب مقاومت و استحکام آجرها بر روی یکدیگر می شود.

اهمیت استفاده از پودر بندکشی آجر

نصب آجرنما باید با بهترین مواد بندکشی انجام شود. به همین دلیل؛ ضروری است که از پودر بندکشی آجرنما برای این کار استفاده شود. انواع مختلف آجر مثل آجرهای نسور و قزاقی با پودر بندکشی رنگی مخصوص آجر ظاهر بسیار زیباتری پیدا می کنند. اگر از پودر بندکشی نامناسب استفاده شود، آجرنما زیبایی لازم را پیدا نمی کند. پودر بندکشی آجر دارای خواصی مانند چسب درزگیر است.

این ترکیب موثر برای پر کردن درزهای بین کاشی ها به کار می رود‌. با توجه به خاصیت آب بندی منحصربفرد آن، مقاومت و استحکان بالایی در برابر آب دارد. پودر بندکشی آجرنما دارای سنگدانه، سیمان، پلیمر و مواد افزودنی است که خواص ویژه ای را به آن می افزایند. علاوه براین؛ ترکیب رنگی مناسبی در آن به کار می رود که بندکشی آجرها را زیباتر می کند. این پودر بندکشی در ترکیب با آب به عنوان چسبی بسیار قوی عمل می کند.

ویژگی های لازم پودر بندکشی آجرنما

 • این پودر باید کمترین میزان آلودگی را به خود جذب کند.
 • پودر بندکشی آجر نما از دانه های ریزی تشکیل شده است.
 • داشتن مواد پلیمری مقاوم در برابر اشعه UV
 • مقاوم در برابر بازارن های اسیدی و عوامل خطرساز شیمیایی
 • ساخته شده براساس سیمان و سنگ های ریز
 • دارای افزودنی های مجاز و رنگ

پودر بندکشی آجرنماچه کاری انجام می دهد؟

در این ترکیب پلیمرهایی وجود دارد که برای آب بندی مناسب هستند. پودر بندکشی آجر همینطور به عنوان چسب بسیار قوی موثر عمل می کند. برای محیط های مرطوب باید از مخلوط های قوی برای بهتر چسبیدن آجرها استفاده کرد. محصولاتی به نام پودر بندکشی آجر  مطرح هستند که با ساختار پلیمری و ظاهری جذاب موجب تقویت سازه و زیبایی بیشتر نما می شوند.

 

این پودر بسیار کمتر از ترکیب های دیگر به آب نیاز دارد. در نهایت؛ پس از ترکیب آب و پودر بندکشی، ترکیب مستحکم و ماندگاری بدست می آید. برای آشنایی با طرز تهیه ملات بندکشی کاشی، به صفحه مورد نظر مراجعه کنید. پس از خشک شدن مخلوط بندکشی کاشی و سرامیک، بندها دوام طولانی مدتی خواهند داشت. پودر بندکشی نانو، پلیمری، ضدآب و آنتی باکتریال از انواع رایج پودر در بازار هستند که در رنگ های مختلفی عرضه می شوند.

نحوه استفاده از پودر بندکشی آجر

برای استفاده از پودر بندکشی باید آن را با مقدار کافی آب ترکیب کرد تا خمیری بدست آید. پس از اینکه خمیر آماده شد، باید حداقل ۱۵ دقیقه به آن زمان داده شود تا قوام لازم را پیدا کند. بعد از آماده شدن خمیر باید با کمک کاردک آن را بر روی لابلای آجرها ریخت. این کار باید با دقت کافی انجام شود تا خمیر اضافی به بیرون بندها ریخته نشود. پودر بندکشی در تهیه دوغاب کاشی هم به کار می رود اما در ابتدا باید بدانیم که دوغاب چیست و چگونه باید آن را تهیه کرد.

برای نتیجه بهتر باید درزها با کمی فشار پر شوند. اضافه خمیر با کمک لسفنج خیس و یا کاردک باید به خوبی پاک شوند. به نظر می رسد که یک کیلوگرم پودر بندکشی آجرنما برای ۴ متر آجر نما کافی باشد. البته ابعاد آجرها هم در اندازه ها بسیار تاثیرگذار است.

پودر بندکشی آجر

پودر بندکشی آجر

شیوه نگهداری از پودر بندکشی آجرنما

بسته بندی های پودر بندکشی متفاوت هستند. علاوه براین؛ پودر بندکشی آجر نما در بسته های ۲۵ کیلویی هم قابل عرضه است. بهتر است که آنها را در جای خشک و با دمای معتدل نگهداری کرد. پودر بندکشب با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و همچنین سرمای زیاد دچار خرابی می شود. اگر بسته بندی و همچنین نحوه نگهداری از پودر بندکشی درست باشد، حداقل ۹ ماه می توان بدون خرابی آن را نگهداری کرد.

اقدامات لازم استفاده از پودر بندکشی آجرنما

 1. اگر پودر بندکشی که حاوی مواد شیمیایی است با پوست برخورد کند، باید آن را فورا با آب بسیار زیاد شست.
 2. در صورت خوردن آن، فرد باید فورا تحت درمان پزشکی قرار بگیرد.
 3. ورود ذرات پودر بندکشی و سیمان موجود در آن مشکلات زیادی را در تنفس افراد به وجود می آورد.
 4. با کمک کاردک باید محل بندکشی در سطح آجرها کاملا صاف شود.
 5. استفاده از دستکش، ماسک و حتی عینک برای جلوگیری از ورود خاک به چشم ضروری است.
 6. کار بندکشی آجرها باید با دقت و ظرافت بسیاری انجام شود تا کاملا تمیز باشد.

نتیجه

برای بندکشی باید از لوازم مخصوص استفاده کرد. یکی از اصلی ترین مواد برای بندکشی آجرها، پودر بندکشی آجرنما است. اگر از سیمان یا پودر بندکشی معمولی برای نمای ساختمان ها استفاده شود، نتیجه نهایی زیبایی کافی را نخواهد داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *