وبلاگ

نحوه ترمیم ترک سیلندر خودرو با چسب اپوکسی

ترک سیلندر- چسب سنتر

سیاری از خودروها در گذر زمان دچار فرسودگی در ساختار خود می‌شوند. این فرسودگی می‌تواند در قسمت‌های موتوری خودرو باعث خسارت‌های جبران ناپذیری شود. عموما برای ترمیم ترک سیلندر راهی به غیر از جوش دادن آن وجود ندارد. اما با توجه به تولیدات خاص شرکت‌های تولید کننده چسب، به جرات می‌توان گفت که بسیاری از ترک‌های سیلندر را می‌توان به واسطه‌ی چسب‌های اپوکسی برطرف کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد نحوه رفع ترک سیلندر با چسب اپوکسی صحبت کنیم.

دلایل ترک سیلندر

نوسانات ناشی از گرما، سرما یا بحرانی شدن ساختار بدنه‌ی موتور در قسمت‌های تحت تاثیر تنش همچون دور پیچ‌ها، پولی‌ها یا فرسودگی و زنگ زدگی ناشی از گذر زمان موجب کاهش سطح مقطع فلز و در نهایت نفوذ آب و یا روغن می‌شود. در برخی از موارد نیز در اثر برخوردهای خاص، ساختار موتور دچار ترک خوردگی می‌شود که این نوع ترک‌ خوردگی‌ها را می‌توان به کمک چسب‌های اپوکسی پوشش داد.

نحوه‌ ترمیم ترک سیلندر خودرو

همانطور که اشاره شد بسیاری از ترک خوردگی سیلندرهای خودرو با جوشکاری ترمیم می‌شوند. نقطه ضعف جوشکاری، حرارت بیش از اندازه‌ای است که به مجاورت ترک اعمال می‌شود. به عبارت دیگر از آنجایی که در هنگام جوشکاری ناحیه ترک خورده‌ روی سیلندر در مجاورت درجه حرارت شدید قرار می‌گیرد، این میزان حرارت می‌تواند موجب تنش مازاد یا خشک شدن سطح فلز در قسمت پیرامونی ترک خودرو شود.

به عبارت دیگر در هنگام جوشکاری، در کنار رفع ترک سیلندر نقاط ضعفی در قسمت جوش کاری نیز ایجاد می‌شود. این امر تحت تاثیر تنش‌های ثانویه را در کنار سیلندر افزایش می‌دهد. از این رو توصیه می‌شود که به جای استفاده از جوش از چسب‌های اپوکسی جهت ترمیم سطوح ترک خورده‌ سیلندر استفاده شود.

استفاده از چسب اپوکسی در ترمیم ترک سیلندر

چسب‌های اپوکسی عموما به واسطه‌ی نوع ساختاری که دارند قابلیت پیوند مولکولی بین دو سطح فلزی را برقرار می‌کنند. توصیه می‌شود برای هر فلزی از چسب اپوکسی مخصوص همان جنس استفاده شود. از آنجایی که از فیلرهای مرتبط با فلزهای خاص در ترکیب چسب‌های اپوکسی استفاده می‌شوند، از این رو کیفیت پیوند در صورتی که هر مدل چسب اپوکسی بر روی فلز مناسب استفاده شود، افزایش پیدا خواهد کرد و ضریب انبساط حرارتی و قابلیت پیوند مولکولی بین چسب اپوکسی و فلز مورد نظر بهتر صورت خواهد پذیرفت. از طرفی دیگر در بعضی از انواع ترک سیلندر، اپوکسی باید به عنوان یک درزگیر و یا یک پرکننده ترک نقش آفرینی کند. بنابراین با توجه به موارد گفته شده توصیه می‌کنیم که حتما از چسب اپوکسی مخصوص همان فلز در ترک‌های موتور خودرو استفاده کنید.

نکته‌ حائز اهمیت در ارتباط با چسب اپوکسی این است که این چسب‌ها در نوسانات دمایی مکانیزم بسیار خوبی را از خود نشان می‌دهند. به طوری که بسیاری از چسب‌های اپوکسی تحمل تلرانس دمایی 50- تا 220+ درجه سانتی گراد را از خود نشان می‌دهند.

نکته حائز اهمیت دیگر در ارتباط با چسب‌های اپوکسی این است که چسب‌های اپوکسی عموما در دمای 25+ درجه سانتی گراد شروع به گیرش می‌کنند و زمان عمل‌آوری آن‌ها تا 12 ساعت در دما 25 درجه سانتی گراد ادامه پیدا می‌کند. در غیر این صورت بازدهی و عمل آوری چسب اپوکسی افزایش خواهد یافت. توجه کنید که ترک سیلندر عموما یک نوع ترک رونده به شمار می‌آید. و به جرات می‌توان گفت برای مواردی که امکان جوشکاری یا خارج کردن قطعه را ندارید، چسب اپوکسی به عنوان یک گزینه مادام برای ترک سیلندر خواهد بود.

فروش چسب اپوکسی خنثی فولاد صنعتی مخصوص ترمیم فلزات Industrial plastic steel epoxy 45gr- چسب سنتر

فروش چسب اپوکسی خنثی فولاد صنعتی مخصوص ترمیم فلزات Industrial plastic steel epoxy 45gr- چسب سنتر

نحوه استفاده از چسب اپوکسی در ترک‌ سیلندر

ابتدا ترک سیلندر را کاملا زبر می‌کنیم. این کار در میزان گیرش مکانیکی چسب اپوکسی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در مرحله بعد در صورت نیاز یا بالا بودن پوسیدگی، روی ترک را باز می‌کنیم. این کار موجب می‌شود نه تنها چسب اپوکسی در داخل ترک نفوذ نماید، بلکه قدرت اتصال آن نیز افزایش پیدا کند. پیش از اعمال چسب بر روی ترک سیلندر حتما چربی و ناخالصی‌ها را حذف کنید. برای این کار بهترین گزینه الکل‌های طبی هستند که تقریبا اثری از چربی بر روی سطح باقی نمی‌گذارند. پس از تمیزکاری چسب اپوکسی را به نسبت مساوی با هم مخلوط نمایید.

توصیه می‌کنیم قبل از آغشته کردن سطح ترک به چسب، سطح مورد نظر را را گرم نمایید. این کار با حرارت بالا نباید انجام شود. 45 دقیقه بعد از اتصال بهتر است مجددا با دست روی اپوکسی را فشار دهید. این کار میزان درگیری و شکل پذیری چسب اپوکسی را بر روی ترک سیلندر افزایش خواهد داد. توجه کنید که دمای محیط حتما باید کنترل شود تا سرما یا حتی رطوبت عمل‌آوری چسب اپوکسی را دچار مشکل نکند. بعد از زمان عمل آوری کامل حتی امکان سنباده زدن یا تراش نیز می‌باشد.

نکته حائز اهمیت در ارتباط با چسب‌های اپوکسی این است که این چسب تا دمای 220+ درجه سانتی گراد تحمل حرارت دارد ولی شعله مستقیم بر روی آن اثر منفی ایجاد می‌کند. در واقع رویه چسب اپوکسی به واسطه حرارت می‌سوزد.

نحوه ترمیم ترک سیلندر با چسب اپوکسی- چسب سنتر

نحوه ترمیم ترک سیلندر با چسب اپوکسی- چسب سنتر

خرید چسب مناسب ترک سیلندر از چسب سنتر

از آنجایی که چسب‌های اپوکسی دارای تنوع گسترده‌ای از نظر جنس، تحمل دمایی، مقاومت در برابر حلال‌های مختلف دارند، توصیه می‌کنیم که برای خرید آن‌ها با کارشناسان مجموعه فروشگاه چسب سنتر در ارتباط باشید. فروشگاه چسب سنتر امکان خرید انواع چسب ترک سیلندر را برای مشتریان فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *