وبلاگ

چسب اپوکسی و کاربردهای آن

Epoxy glue

چسب اپوکسی چیست؟

چسب اپوکسیمار می‌آییک محصول نوین و مقاوم به شمار می‌رود که به دلیل قدرت بالای آن امروزه جزء پرمصرف‌ترین نوع چسب‌ها به شمار می‌روند. کاربرد چسب اپوکسی در صنایع مختلفی است از این مدل چسب برای اتصال دو قطعه هم جنس و نیز رفع ترک خوردگی، تعمیر و بازسازی سطوح نیاز به تعمیر استفاده می‌شود.

نکته‌حایز اهمیت دوام و ماندگاری آن است می‌توان گفت تا زمانی که سازه وجود دارد، چسب اپوکسی نیز می‌تواند وجود داشته باشد.

از کاربردهای مهم چسب اپوکسی، استفاده از آن برای ترمیم ترک‌های خودرویی می‌باشد. شاید عمده کاربرد در صنعت خودرو ترمیم ترک‌های ایجاد شده بر روی بستر سیلندر یا هر قطعه فلزی دیگر بر روی خودرو باشد. امروزه به دلیل برخی شرایط ویژه که به واسطه اجرای جوش بر روی سطوح ایجاد می‌شود ماهیت استفاده از رسمیت بیشتری پیدا کرده است.

چسب‌های اپوکسی ظرفیت کششی و خمشی بالایی می‌تواند ایجاد کند و در مقایسه با جوش کاری بر روی سطوح فلزی موجب خشک شدن رطوبت فلز نخواهند شد. با این حال به واسطه کاربرد کمتر چسب اپوکسی در مقایسه با جوش‌کاری از آن کمتر استقبال شده است.

عمدتا چسب اپوکسی را به دو گروه می‌توان تقسیم نمود، دسته‌ای در صنایع و دسته‌ی دیگر در ساختمان سازی. هر دو نوع چسب اپوکسی قدرت پیوند مولکولی مطلوبی دارند و به راحتی دو سطح را به یکدیگر متصل می‌کنند. عمدتا در صنایع دو قطعه هم جنس می‌باشد. این در حالی است که در ساختمان چسب اپوکسی بیشتر برای اتصال سنگ به فلز و یا سنگ به سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خصوصیات چسب اپوکسی در صنعت

چسب اپوکسی می‌تواند قدرت اتصال خود را به واسطه شرایط فرموله خاص تغییر دهد به طوری که این نوسانات می تواند از حداقل 220+ درجه سانتیگراد تا 520+ درجه سانتیگراد تغییر یابد. از مهمترین ویژگی های آن مداومت دمای آنها می‌باشد. به این معنی که چسب‌های اپوکسی نه به صورت تنش بلکه به صورت مداومت دمایی دماهای ذکر شده را می تواند تحمل نماید.

از سوی دیگر بسیاری از چسب‌های اپوکسی باید در برابر انواع حلال‌های در مجاورت فلز مقاومت داشته باشند به طوری که این مقاومت نباید موجب کاهش طول عمر اتصال با چسب گردد.  همچنین مقاومت به سایش یکی دیگر از شاخصه‌های مهم محسوب می‌شود.

یکی دیگر از خصوصیات چسب اپوکسی امکان اتصال به برخی قطعات پلاستیکی خشک می‌باشد، به طوری که امروزه بسیاری از تعمیرکنندگان لوازم ماشین لباس شویی جهت رفع ترک‌های لگن ماشین لباس‌شویی از چسب اپوکسی استفاده می‌کنند.

تمام شرایط گفته شده در چسب‌های اپوکسی می‌تواند به صورت سفارشی توسط فروشگاه چسب سنتر تهیه گردد. این مجموعه تخصصی به عنوان یک مجموعه تامین کننده انواع چسب در داخل کشور فعالیت می‌نماید و به واسطه در اختیار داشتن گروه‌ متخصص و مجرب، نیز آمادگی تهیه این مدل از چسب بنا به نیاز و درخواست مشتری می‌باشد.

 

کاربرد چسب اپوکسی در ساختمان

قدمت چسب اپوکسی در صنعت به مراتب بسیار قدیمی‌تر از صنعت ساختمان به شمار می‌آید. این محصول امروزه به دلیل سبک خاص معماری جای خود را در صنعت ساختمان سازی باز کرده است.

به عبارت دیگر با توجه به مصرف قطعات اسلب و نیز ابزارهای سنگین در ساختمان‌سازی و از سوی دیگر بلند مرتبه‌سازی‌ها موجب شده که میزان استفاده از این محصول ساختمانی افزایش یابد. امروزه بسیاری از روشویی‌های سنگی به کمک چسب‌های اپوکسی ساخته و نیز آب‌بندی می‌شود. بسیاری از بندکشی‌های خاص و حساس به کمک چسب اپوکسی امکان پذیر خواهد بود.

اتصال بسیاری از قطات فلزی به سطوح سنگی و سرامیکی عمدتا به واسطه چسب اپوکسی انجام می‌گیرد. در این بین با توجه به مصرف روز افزون چسب اپوکسی موجب شده که تنوع استفاده از آن نیز افزایش یابد. عمده پارامتری که در چسب اپوکسی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد قدرت چسبندگی، زمان آن و قابلیت رنگ‌پذیری چسب اپوکسی ساختمانی مشهود است .

توجه کنید که چسب‌های اپوکسی ساختمانی می‌تواند از لحاظ ظرافت و ابعاد در اندازه‌های متفاوتی تولید گردد که بنا به نیاز مصرف کنندگان تهیه گردد. با توجه به نکات اشاره شده، صنعت و ساختمان به طور گسترده به چسب اپوکسی نیاز دارند و با این حال به نظر می رسد که با وجود امتیازات و مزایای ویژه این محصول هنوز جای چسب اپوکسی جای خود را در این دو صنعت به طور خاص باز نکرده است. در ادامه دلیل استقبال کمتر به چسب اپوکسی را بررسی خواهیم کرد.

استقبال کم نسبت به چسب های اپوکسی

چسب‌های ترکیبی در کشور، طی سالیان متمادی و طولانی در حال عرضه می‌باشد با این حال به دلیل عدم توجه استادکاران به معقوله چسب‌کاری موجب شده تا ساز و کار تعمیر قطعه جای خود را به ساز و کار تعویض قطعه بدهد. عمدتا کمتر استادکاری کار خود را با چسب اپوکسی تضمین می‌کند. از طرفی شرایط اجرایی آن طبق قواعد گفته شده توسط شرکت‌های تولیدی انجام نمی‌گردد. از این رو بسیاری از استادکاران در حین اجرا دچار مشکل خواهند شد.

قیمت این نوع از چسب در مقایسه با محصولات دیگر چسبی بالاتر است. این شرایط در صورت خاص بودن چسب نیز دو چندان خواهد شد. به عبارت دیگر در صورت قیاس قیمت و ضمانت استاد کار عمدتا گزینهای به نام استفاده از چسب اپوکسی وجود ندارد. همچنین عمل آوری کند به نحوی است که عمدتا استادکاران برای این مهم زمان زیادی نخواهند گذاشت.

از سوی دیگر در استفاده از نوع چسب اپوکسی عمدتا نیاز به دانش فنی است که این دانش فنی در اکثر استادکاران به صورت تجربی می‌باشد. با توجه به نکات اشاره شده به نظر می‌رسد که برای دریافت اطلاعات جامع‌تر نیاز به یک مرجع فنی و تخصصی است که در این ارتباط می‌توانید با مجموعه تخصصی چسب سنتر  ارتباط برقرار نمایید تا مشاوران این مجموعه، مشاوره مناسبی جهت یک انتخاب صحیح را ارائه دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *