وبلاگ

چگونه چسب بلوک هبلکس را نگهداری کنیم؟

چگونه چسب بلوک هبلکس را نگهداری کنیم؟ - چسب سنتر

آیا می دانید نگهداری چسب هبلکس به چه عواملی بستگی دارد؟ چگونه چسب هبلکس را نگه داری کنیم؟ چسب های هبلکس با پایه سیمان، از جمله محصولات پر کاربرد جهت اجرای بلوک های هبلکس هستند. این چسب ها، به نوعی ساخته شدند، که با خود محصول یعنی بلوک هم پایه می‌باشند. به همین دلیل خواص مشابهی بین چسب هبلکس و بلوک هبلکس وجود دارد.

به همین دلیل در صورتی که در پروژه ای که بازه ای از زمان اجرای آن گذشته، ترک های موربی بین چسب هبلکس وجود داشته باشد، می تواند به دلیل عدم همخوانی پایه محصول، یعنی چسب هبلکس و خود بلوک هبلکس باشد ( عدم تقارن بین ضرایب انبساط حرارتی). از این رو بررسی و نگهداری چسب هبلکس، در کیفیت اجرایی آن تاثیر گذار است. در ادامه به بررسی و نگهداری چسب هبلکس و نکاتی در مورد انبارداری آن می‌پردازیم.

انبار داری چسب هبلکس

با توجه به مشابهت زیاد بین چسب هبلکس و سیمان، بهتر است تا تمام نکات اشاره شده در مورد سیمان را در ارتباط با چسب هبلکس رعایت کنیم. نکته ای که در ارتباط با سیمان در بحث انبار داری  وجود دارد، میزان ارتفاع کیسه های سیمان است که بر روی یک دیگر قرار دارند.

بنابراین بهتر است ارتفاع چسب هبلکس در مناطق مرطوب، 1.20 و در مناطق خشک و گرم، 1.80 در نظر گرفته شود. این نکته حائز اهمیت است که ارتفاع گفته شده برای سیمان های پاکتی به وزن 50 کیلو گرم است.

در واقع این سوال مطرح می‌گردد که آیا ضوابط اجرایی و آیین نامه ای این امکان را به چسب هبلکس خواهد داد که ارتفاع مورد نظر را با توجه به وزن 25 کیلوگرم چسب هبلکس افزایش داد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که ارتفاع مورد نظر در صورتی که در چسب هبلکس به مقدار دو برابر افزایش پیدا کند، ممکن است کیفیت چسب هبلکس را دچار مشکل نماید.

همچنین از آن جایی که وزن مورد نظر در سطح کم تری از بسته های چسب هبلکس اعمال می‌گردد، احتمال کرخت شدن بسته های پایینی چسب هبلکس بیشتر خواهد بود. همچنین همان طور که بسته های سیمان باید 10 سانتی متر بالاتر از کف انبار باشد، بهتر است بسته های چسب هبلکس هم به این ارتفاع انبار داری گردد.

فاصله دیوار از سیمان در هیچ حالتی نباید کمتر از 30 سانتی متر گردد. این فاصله برای بسته های چسب هبلکس نیز صدق می‌کند. سقف انبار از آخرین بسته سیمان باید حداقل 60 سانتی متر بالاتر قرار گیرد. این در حالی است که همین ضابطه در مورد چسب بسته های چسب هبلکس نیز انجام پذیرد.

نگهداری چسب هبلکس - چسب سنتر

نگهداری چسب هبلکس

تاثیر بسته های چسب هبلکس در نگهداری آن

چسب های هبلکس معمولا در بسته های برزنتی یا کیسه ای جانمایی می‌گردند. از این رو میزان تاثیر گذاری رطوبت بر روی چسب هبلکس افزایش خواهد یافت. همچنین در صورت کلوخه شدن یا سفت شدن چسب هبلکس کافی است آن را بر روی زمین غلت دهند، حال در صورت نرم شدن قابل اجرا می‌باشد.

در غیر این صورت حتما باید چسب هبلکس مورد نظر، بررسی و آزمایش گردد. پوشش های برزنتی یا پلاستیکی، بهترین نوع پوشش برای کیسه های سیمان و کیسه های چسب هبلکس می‌باشد. باتوجه به این که در داخل چسب هبلکس مقداری مواد پلیمری نیز اضافه می‌شود، نگهداری آن در برابر رطوبت باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد. همین عامل در چسب هبلکس باید در مورد نور خورشید هم مورد توجه زیادی قرار گیرد.

به عبارت دیگر تماس مستقیم نور خورشید به چسب هبلکس کیفیت چسبندگی و دوام آن را تحت شعاع قرار خواهد داد. بازه زمانی مصرف چسب هبلکس در مناطق مرطوب همچون استان های شمالی باید در بازه زمانی 90 روزه مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی کیسه های چسب هبلکس به حالت پهنا بر روی یک دیگر قرار داده شود.

چسب هبلکس عموما به روش کیسه ای در وزن 25 کیلوگرم  در رنگ های سفید و طوسی عرضه می‌گردد. که قابلیت تغییر رنگ به آنها  به کمک پیگمنت های معدنی نیز امکان پذیر می‌باشد. البته درصد این گونه رنگ دانه ها، به حدی که تاثیر منفی بر روی چسب هبلکس نداشته باشد، مجاز است.

سخن آخر

مجموعه فروشگاهی چسب سنتر، فروشگاهی با کادری مجرب و متخصص است که فعالیت خود را زمینه چسب هبلکس و نیز خرید بلوک هبلکس با نام تجاری تبلکس (مربوط به شرکت خاک چینی) انجام می‌دهد. در صورت مشاوره بیشتر، علاقه مندان می‌توانند با شماره های درج شده در سایت فروشگاه ارتباط حاصل فرمایند.  پرسنل مجموعه، آماده ارائه خدمات فنی در زمینه فروش محصولات چسب هبلکس و نیز خود بلوک هبلکس می‌باشد.

1 دیدگاه در “چگونه چسب بلوک هبلکس را نگهداری کنیم؟

  1. یاشار گفت:

    نگهداری چسب بلوک هبلکس با این مقاله شما اسون تر شد ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *