وبلاگ

طرز تهیه چسب هبلکس و اجرای چسب هبلکس به چه نحوی است؟

تهیه چسب هبلکس چگونه است؟ اجرای چسب هبلکس به چه صورت انجام می‌شود؟ چسب هبلکس یک محصول کاملا مناسب و با دوام در چسباندن بلوک‌های هبلکس به شمار می‌آید. از این رو توجه به نحوه عمل آوری چسب هبلکس می‌تواند قدرت چسبندگی بین دو بلوک را به مراتب افزایش دهد. چسب هبلکس یک محصول با پایه سیمانی محسوب می‌شود که می‌تواند در رنگ‌های سفید و طوسی در بازار عرضه گردد. چسب‌های هبلکس به نوعی طراحی شده است که بعد از ترکیب با آب، یک مخلوطی یکدست را ایجاد می‌نماید.

توجه داشته باشید که چسب هبلکس باید دارای یکنواختی و روانی مناسبی باشد و در هنگام اجرای چسب هبلکس به کمک ابزارهای شانه‌ای که جهت پخش کردن این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد، به راحتی بر روی سطح حرکت نماید. از این رو معمولا استادکاران برای تهیه چسب هبلکس، میزان 5 الی 7 لیتر آب را به مخلوط 25 کیلوگرمی چسب هبلکس اضافه می‌کنند.

این گونه چسب‌ها الیاف ندارند. از این رو می‌توان چسب هبلکس را به راحتی با استفاده از همزن برقی مخلوط کرد. جهت بدست آوردن یک ملات یکدست، ابتدا پودر و آب را با هم مخلوط نمایید. بعضا به دلیل ترکیب یکباره تمام محصولات، مخلوط مورد نظر دارای گلوله‌های خشک می‌شود.

از این رو جهت جلوگیری از این کار، پیشنهاد می‌شود که در هنگام ساخت ملات، چسب هبلکس و اختلاط پودر با آب در چند مرحله انجام گیرد. تجربه کارگاهی معمولا اختلاط چسب هبلکس را با آب پیشنهاد می‌کند. این کار موجب کمتر شدن گلوله‌های خشک در ملات می‌شود. برای دیدن نمونه محصولات چسب ساختمانی موجود در فروشگاه آنلاین چسب سنتر به آدرس لینک شده مراجعه کنید.

طرز تهیه چسب هبلکس و اجرای آن

نکته مهم در اجرای چسب هبلکس

در هنگام اجرای چسب هبلکس و استفاده از چسب‌های پودری توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که چسب هبلکس حتما به کمک ماله‌های دندانه‌ای بر روی سطح کشیده شود. بهترین حالت ماله‌ها در این حالت، ماله‌های دندانه‌ای ریز و یا ماله‌های v شکل هستند که نمونه‌های فروشگاهی آن در مجموعه چسب سنتر  موجود می‌باشد.

به عبارتی دیگر ملاتی که به کمک ماله‌های دندانه‌ای روی سطح اجرا می‌شوند، امکان محبوس شدن هوا در بین ملات کاملا از بین خواهد رفت. از این رو اتصال دو بلوک هبلکس به بهترین نحو اتفاق خواهد افتاد. از سوی دیگر در صورتی که چسب هبلکس به کمک ماله‌های دندانه‌ای یکنواخت گردد، موجب ایجاد حجمی از ملات بر روی بلوک می‌گردد که امکان تراز کردن بلوک‌ها را در یک امتداد، آسان‌تر می‌نماید. همچنین در این حالت امکان بیرون زدگی چسب هبلکس از اطراف بلوک به حداقل ممکن خواهد رسید که این حالت کیفیت اجرای بلوک هبلکس را بالا خواهد برد.

نکات لازم در هنگام تهیه چسب هبلکس

در هنگام اجرای چسب هبلکس، طرز هم زدن چسب اهمیت زیادی دارد و باید به صورت دورانی و از مرکز ظرف به سمت بیرون و بعد به صورت بالعکس انجام شود. این کار حتما باید به مدت دو الی سه دقیقه ادامه پیدا کند. پیشنهاد می‌شود مرحله ذکر شده در دو بازه زمانی آماده سازی و نیز در هنگام مصرف انجام گیرد.

این روش مخلوط لوزدار بهتری را ایجاد می‌کند. این نکته در هنگام استفاده از همزن‌های صنعتی باید مورد توجه قرار گیرد که در صورت حرکت راستگرد همزن، عملیات اختلاط با همین حرکت دورانی ادامه پیدا کند و از حرکت چپ گرد خودداری شود. این حالت ساختار ایجاد شده در حالت راستگرد را در چسب هبلکس دچار مخاطره خواهد کرد.

بعد از طی این مرحله، چسب بلوک هبلکس به صورت یک بلوک آماده (مشابه خمیر نانوایی) تبدیل خواهد شد. توجه داشته باشید نهایت زمان استفاده از چسب هبلکس در بازه زمانی 30 الی 45 دقیقه خواهد بود. بعد از این مدت مخلوط آماده شده از چسب هبلکس شروع به از دست دادن آب و سفت شدن خواهد کرد. اگر این سوال در ذهن شما مطرح است که “آیا چسب هبلکس سفت شده قابل استفاده است؟” می‌توانید به مقاله مورد نظر مراجعه کرده و آن را به طور کامل مطالعه کنید.

سیلیس موجود در چسب هبلکس

سیلیس موجود در چسب هبلکس طوری است که بعد از اجرا، حالت ناهم ترازی را بر روی سطح ایجاد نمی‌کند. از این رو ماله‌های دندانه‌ای در صورتی که برای پرداخت چسب هبلکس مورد استفاده قرار گیرد، این میزان یکنواختی را حفظ خواهد نمود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که چسب هبلکس را باید در امتداد خود هبلکس موج‌دار کرد، نه به صورت موج‌های عمود بر امتداد بلوک هبلکس. توجه به این نکته مهم نیز در هنگام اجرای هم ترازی بلوک هبلکس تاثیرگذار خواهد بود.

نم‌دار کردن سطح بلوک هبلکس

با توجه به بازه محدود زمانی استفاده از چسب هبلکس پیشنهاد می‌شود ملات را به صورت سرتاسری بر روی سطح بلوک هبلکس قرار ندهید. این کار رطوبت چسب بلوک هبلکس را به شدت کاهش می‌دهد. از این رو میزان چسبندگی چسب هبلکس نیز تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. پیشنهاد می‌شود که در هنگام اجرای چسب هبلکس، ملات را به فاصله یک متری بر روی بلوک هبلکس قرار دهید. سپس بعد از پرداخت کشی ملات و قرار دادن بلوک هبلکس بر روی آن مرحله بعد را آغاز کنید.

همچنین نم دار کردن رویه بلوک هبلکس قبل از اجرای ملات چسب هبلکس، سبب عمل آوری بهتر ملات خواهد شد. این کار قدرت چسبندگی ملات بلوک هبلکس را افزایش می‌دهد. به دلیل یکنواختی بالای ملات، نا همترازی در سطح ایجاد نمی‌شود. بر خلاف اجرای سفال (که در ارتفاع خاصی محدود می‌گردد و اجرای کار در ارتفاع، منوط به رسیدن مقاومت ملات است)، چسب هبلکس محدودیتی برای بلوک ایجاد نمی‌کند. از طرفی سرعت گیرش آن‌ها به نحوی است که نیاز به بازه زمانی زیادی برای سفت شدن ندارد.

چسب پودری هبلکس

یکی از دلایل این سرعت گیرش بعد از اجرا، ضخامت کم ملات بر روی بلوک‌های هبلکس می‌باشد. یکی از محصولات معروف و پر طرفدار موجود در فروشگاه چسب سنتر، چسب هبلکس پودری پارسیکا است. برای خرید این محصول بر روی عبارت ذکر شده کلیک کنید تا مستقیما وارد صفحه خرید چسب هبلکس پارسیکا شوید.

مجموعه فروشگاه چسب سنتر به آدرس chasbcentre.com آماده ارائه خدمات و محصولات جانبی تهیه بلوک هبلکس و یا اجرای بلوک هبلکس در سراسر نقاط کشور می‌باشد. این مجموعه امیدوار است بتواند در زمینه فروش و مشاوره به استادکاران بهترین راهنمایی‌ها و خدمات را ارائه دهد.

2 دیدگاه در “طرز تهیه چسب هبلکس و اجرای چسب هبلکس به چه نحوی است؟

  1. مینا آسیابان گفت:

    سلام داداش در طرز تهیه چسب هبلکس برای هم زدن چسب نیاز به دستگاه مخصوصی هست؟

    1. کار راه انداز گفت:

      نه با دست و یا با یک همزن برقی خانگی هم میشه این کار رو کرد. اما برای راحتی کارتان و هم با توجه به مقدار چسب هبلکس مورد نظر بهتر است از یک همزن صنعتی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *