وبلاگ

آیا چسب هبلکس سفت شده قابل استفاده است؟

چسب هبلکس سفت شده

به نظر شما چسب هبلکس سفت شده را می‌توان استفاده کرد؟ چسب و محصولات پلیمری، موادی با طول عمر محدود می‌باشند. به این معنی که چسب‌های هبلکس محصولاتی با ماندگاری چند ساله به شمار نمی‌آیند. با این حال در بسیاری از پروژه‌های اجرایی، ممکن است به دلیل نوع انبارداری نامناسب، کیفیت اجرایی چسب هبلکس دچار مشکل شود.

با توجه به نکته گفته شده این سوال مطرح است که آیا چسب هبلکس سفت شده قابلیت استفاده دارد یا خیر؟ در صورتی که این سوال را دارید که “آیا استفاده از چسب هبلکس به جای چسب کاشی صحیح است؟” حتما به مقاله مرتبط مراجعه کرده و مقاله لینک شده را مطالعه کنید.

جهت پاسخگویی به این سوال باید گفت که ابتدا لازم است تا کیفیت چسب مورد بررسی قرار گیرد. به این معنی که حدالامکان مقداری از نمونه چسب هبلکس را به صورت آزمایشی با آب مخلوط کنید. سپس آن را بر روی سطح مورد نظر جهت بررسی کیفیت میزان اتصال قرار دهید. در صورت مناسب بودن قابلیت چسبندگی می‌توان محصول مد نظر را مورد استفاده قرار داد. البته در صورتی که پروژه دارای ویژگی‌های خاص باشد، کیفیت فنی چسب باید توسط ناظرین مربوطه مورد تایید قرار گیرد.

چسب بلوک هبلکس موجود در فروشگاه چسب سنتر

کلوخه شدن چسب هبلکس

چسب هبلکس عموما در بازه زمانی دیرتری نسبت به چسب‌های مشابه همچون چسب کاشی و … کلوخه می‌گردد. علت این امر، میزان کمتر مواد پلیمری موجود در ترکیبات چسب‌های هبلکس است. در عمده موارد اجرایی عموما کلوخه‌های چسب هبلکس را در صورت کوچک بودن، مجددا خرد می‌کنند و سپس مورد استفاده قرار می‌دهند.

در برخی موارد نیز، کلوخه‌های بزرگ را از پاکت چسب هبلکس جدا می‌کنند. در اجراهای سنتی، در برخی موارد برای بهبود این مدل چسب‌ها، از چسب بتن و یا چسب چوب استفاده می‌شود. این کار سبب بهبود خواص مکانیکی چسب هبلکس می‌شود.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که میزان استفاده از چسب بتن همان گونه که قابلیت‌های خاصی در چسب هبلکس ایجاد می‌کند، به همان اندازه در میزان مقاومت فشاری چسب هبلکس نیز تاثیرگذار است. به این معنی که احتمال کاهش مقاومت در چسب هبلکس بعد از ترکیب شدن با چسب بتن وجود دارد. در واقع نوع دانه بندی (فیلر) چسب هبلکس به همراه ترکیب با چسب بتن می‌تواند تاثیرگذاری منفی ایجاد کند.

چسب هبلکس اصولی و روان

توجه به تاریخ تولید و انقضای چسب هبلکس سفت شده

توصیه می‌شود در هنگام استفاده از چسب هبلکس حتما تاریخ تولید و تاریخ انقضای محصول بررسی شود. در معدود مواردی احتمال کلوخه شدن، حتی در شرایط کاملا ایده‌آل و دور از رطوبت هم رخ می‌دهد. این حالت معمولا به دلیل نوع اختلاط مواد اولیه در داخل کارخانه تولیدی رخ داده است.

در صورت مواجه شدن با چنین حالتی در چسب هبلکس، موارد را حتما با شرکت سازنده در میان بگذارید. در غیر این صورت شرایط انبارداری و نگهداری چسب هبلکس را بررسی کنید. عمده موارد کلوخه شدن به واسطه انبارداری نامناسب رخ می‌دهد که در ادامه نحوه انبارداری چسب هبلکس را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شرایط استفاده از چسب هبلکس سفت شده

این مقاله به شرایطی از چسب بلوک هبلکس اشاره می‌کند که عموما در پروژه‌های خاص در صورت بروز چنین حالتی (چسب هبلکس سفت شده)، محصول دیگر قابل استفاده نخواهد بود. در باقی موارد بنا به شرایط و صلاحدید، تنها جهت بهبود وضعیت جسب هبلکس پیشنهادات ارائه شده قابل استفاده خواهد بود. با این حال در نظر داشته باشید که محصول بهبود یافته، قطعا ویژگی‌های چسب هبلکس اولیه را نخواهد داشت.

حال در صورت نیاز می‌توان چسب بتن استحکامی را با نسبت 1 پیمانه چسب به 4 پیمانه آب مخلوط کرد. سپس محصول بدست آمده را در هنگام ساخت ملات به محصول پودری اضافه کرد. البته توجه کنید که چسب بتن احتمال دیرگیر کردن ملات چسب هبلکس را بالا خواهد برد. این حالت معمولا زمانی خود را بیشتر نشان خواهد داد که چسب بتن مصرفی نیز چسب بتن آب بندی باشد.

انبارداری چسب هبلکس

شرایط انبارداری چسب هبلکس

همچنین استفاده از الک برای جدا کردن چسب‌ هبلکس سفت شده، کیفیت اجرایی را به تبع بالا خواهد برد. علت این امر آن است که عموما ضخامت ملات چسب هبلکس بسیار محدود است و در صورت کلوخه داشتن ملات، میزان مصرف آن افزایش می‌یابد.

همچنین بستر تراز بلوک در هنگام اجرا دچار مشکل خواهد شد. در پایان بهتر است کیسه‌های چسب برای جلوگیری از کلوخه شدن سریع چسب‌ها در مناطق مرطوب، این محصولات به هم متصل باشند. البته این نوع از انبارداری تنها در مناطق مرطوب مناسب است.

پیشنهاد می‌شود چسب هبلکس را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید تا معضلات انبارداری در آن‌ها به حداقل رسیده باشد. در این مورد مجموعه چسب سنتر به عنوان یک مرکز تخصصی در زمینه چسب و افزودنی‌های شیمیایی به همراه کادر مجرب و ماهر، آماده ارائه هرگونه خدمات فنی و مشاوره‌ای در زمینه چسب‌های هبلکس می‌باشد.

2 دیدگاه در “آیا چسب هبلکس سفت شده قابل استفاده است؟

  1. nima گفت:

    ببخشید یه سوال چسب هبلکس های من مدتی تو انباری موند سفت شده انگار رطوبت کشیده تو خودش. این چسب هبلکس سفت شده قابل استفاده است؟ میخرید اینو از من؟

    1. ما فقط خرید از کارخانه داریم واز واسطه و از بار برگشتی پروژه نمیتونیم خرید کنیم، و مورد دیگه اینکه چسب بلوک هم مثل چسب کاشی و سرامیک بر پایه سیمان هست و با جذب رطوبت دیکه کارایی خودشو از دست میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *