وبلاگ

دستور و مراحل نصب شیشه با گچ

نصب شیشه با گچ- چسب سنتر

شیشه به عنوان یکی از رایج‌ترین مصالح ساختمانی شناخته می‌شود که کاربردهای بسیار متنوعی را از آن خود کرده و برای زیباسازی، تکمیل دکوراسیون و ساخت بخش‌های مختلف ساختمان استفاده می‌شود. نصب شیشه با متریال‌های مختلفی امکان پذیر است. می‌توان از چسب‌های سیلیکونی مانند چسب سیلیکون شفاف مگاسیل غفاری ghaffari برای چسباندن شیشه در قاب خود استفاده کرد. ولی در شرایطی که به هر دلیلی امکان استفاده از چسب یا سایر متریال‌ها برای نصب شیشه وجود نداشته باشد، می‌توان از گچ نیز استفاده کرد. نصب شیشه با گچ امکان پذیر است، ولی برای انجام آن باید اصول نصب انواع شیشه با گچ را بدانید و مطابق با آن‌ها پیش بروید.

نصب شیشه با گچ امکان پذیر است؟

یکی از روش‌های نصب شیشه که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی امکان انجام آن وجود دارد، نصب شیشه با گچ است. گچ یکی از متریال‌های پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است که می‌تواند برای ساخت بخش‌های مختلف ساختمان و تزئینات مورد استفاده قرار گیرد. این مواد دارای رنگ‌بندی سفید بوده و به همین دلیل بیشتر کاربرد تزئینی دارد.

گچ به سرعت روی محل مورد نظر سفت می‌شود. به همین خاطر می‌توان گچ را به عنوان یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد که به عنوان چسب ساختمانی عرضه می‌شود، می‌تواند به راحتی روی دیوار، سقف و هر جای دیگری نصب شود، شناخت. برای نصب شیشه نیز می‌توان از گچ استفاده کرد. بدین صورت که گچ در میان قاب و شیشه قرار می‌گیرد و پس از خشک شدن اجازه می‌دهد تا شیشه در جای خود ثابت بماند.

چگونه نصب شیشه با گچ را انجام دهیم؟

اگرچه نصب شیشه با گچ چندان متداول نیست و توصیه نیز نمی‌شود، ولی اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید در ابتدا باید ماده گچ را با ترکیب با آب آماده کنید. گچ سفید که همخوانی رنگ با قاب و پروفیل‌های شیشه دارد، بهترین گزینه برای نصب شیشه است. بنابراین، نیازی به اضافه کردن رنگ به گچ نیست. پس از آماده کردن گچ باید شیشه با ابعاد مورد نظر برش داده شود. دقت کنید که یک فاصله 2 تا 3 میلی متری باید بین قاب و شیشه فاصله وجود داشته باشد تا بتوان مراحل نصب شیشه با گچ را انجام داد. بنابراین، شیشه‌ای که برای نصب انتخاب می‌شود، باید کمی نسبت به سایز مورد نظر کوچک‌تر باشد.

سپس نوبت به فیکس کردن شیشه با گچ می‌رسد. برای این کار باید شیشه را به طور کامل روی قاب ثابت نگه دارید. در برخی از مواقع نیاز به کمک گرفتن از فرد دوم نیز هست. چون گچ خیلی زود سفت می‌شود، باید به طور دقیق شیشه را در جای مناسب نگه دارید و سپس گچ کاری را انجام دهید. برای این کار کافیست که مقداری گچ سفید را در فاصله بین قاب و شیشه قرار دهید.

برای تمیز کردن سطح می‌توانید از ابزارهای مختلف استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که گچ باید کل سطح و لبه شیشه را بپوشاند. در غیر این صورت شیشه به طور کامل در جای خودش فیکس نمی‌شود و احتمال افتادن و شکستن شیشه وجود دارد. تمامی 4 گوشه و لبه‌های شیشه را باید با گچ پر کنید. در این صورت شیشه در محل خود فیکس شده و دیگر امکان جابجایی آن وجود ندارد.

نصب شیشه با کمک گچ- چسب سنتر

نصب شیشه با کمک گچ- چسب سنتر

بتونه کاری با گچ در دور شیشه

یکی دیگر از اقداماتی که معمولا با گچ (بتونه گچی) برای درزگیری دور شیشه انجام می‌شود، بتونه کاری است. بتونه‌ها ماده‌های خمیری شکلی هستند که برای پر کردن درزها و جاهای خالی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بتونه‌ها در دو مدل روغنی و معمولی موجودند که بسته به نیاز می‌توان از هر کدام از آن‌ها استفاده کرد.

بتونه روغنی روی دیوارها استفاده می‌شود که رنگ روغنی دارند و بتونه‌های معمولی روی دیوارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که رنگ پلاستیکی دارند. با این حال شما می‌توانید از ترکیب بتونه برای پر کردن جای خالی میان شیشه و گچ نصب شده استفاده کنید. در این صورت شیشه خیلی تمیز در قاب خود نصب شده و زیبایی فوق العاده‌ای نیز خواهد داشت. هر دوی این بتونه‌ها می‌توانند با ابزارهای مناسب برای دور شیشه و قاب شیشه مورد استفاده قرار گیرند. در حین نصب شیشه با گچ حتما به تمیزی کار توجه داشته باشید تا سطح کار زیبایی فوق العاده‌ای داشته باشد.

جایگزین روش نصب شیشه با گچ

به طور کلی شیشه‌های امروزی به گونه‌ای طراحی می‌شوند تا بتوانند درون قاب پنجره یا درب به صورت محکم قرار گیرند. به همین خاطر در اکثر مواقع به غیر از درزگیری نیازی به نصب شیشه با متریال‌های خاصی نیست. برای درزگیری شیشه‌های نصب شده در قاب، بهترین راه استفاده از متریال‌هایی است که بتوانند در برابر مواد اسیدی، قلیایی، نور خورشید و… مقاومت خوبی از خود نشان دهند. از همه مهم‌تر شفاف باشند و روی زیبایی شیشه تاثیر بدی نگذارند.

چسب‌های سیلیکونی در سال‌های اخیر به یکی از بهترین چسب‌های شیشه تبدیل شده‌اند. این چسب‌ها دارای بافت شفافی هستند و به راحتی می‌توانند دور شیشه‌ها را پر کنند تا هوا یا رطوبت وارد و خارج نشود. شفاف بودن این چسب‌ها باعث شده تا بتوانیم آن‌ها را به عنوان بهترین جایگزین برای گچ بشناسیم. به ویژه اینکه گچ‌ها حساسیت بالایی به مواد شیمیایی دارند و نمی‌توانند به خوبی در برابر رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان دهند. درزگیر اکرلیک سیستا sista یکی از بهترین محصولاتی است که برای درزگیری شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توانید آن را از طریق سایت چسب سنتر تهیه کنید.

سخن پایانی

با توجه به اینکه برخی از کارگران و کارفرماها ترجیح می‌دهند هزینه‌های پروژه را کاهش دهند، به دنبال روش‌های جدید برای نصب شیشه هستند. نصب شیشه با گچ می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد که مهم‌ترین آن کاهش هزینه‌های نصب شیشه‌های ساختمانی است. با این حال این روش چندان متداول نیست و شاید بهتر باشد از چسب شیشه یا سیلیکون برای چسباندن شیشه استفاده کنید. در صورت نیاز به خرید چسب شیشه و آکواریوم می‌توانید به سایت چسب سنتر مراجعه کرده و در این سایت سفارش خودتان را ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از چسب‌ها نیز می‌توانید توضیحات آن‌ها را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *