وبلاگ

نحوه کندن چسب آکواریوم از شیشه چگونه است؟ + روش های کاربردی

نحوه کندن شیشه از چسب آکواریوم- چسب سنتر

چسب آکواریوم یکی از چسب‌های متداولی است که برای چسباندن شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب با ظاهر شفاف و قدرت چسبندگی بالا به راحتی می‌تواند قطعات شیشه را روی یکدیگر محکم کند و یک سازه مقاوم را به وجود آورد. با توجه به اینکه این چسب برای چسباندن قطعات مختلف شیشه بسیار پرکاربرد است، اما باید بدانید که اگر یک بخش از شیشه به چسب آکواریوم آغشته شد، به راحتی نمی‌توانید آن را جدا کنید. البته با توجه به اصول و نحوه کندن چسب آکواریوم از شیشه این امکان برای شما وجود دارد. فقط باید کمی صبور باشید و روش‌های مختلف را برای کندن چسب آکواریوم از روی شیشه امتحان کنید. در این مقاله قصد داریم روش‌های موثر برای کندن چسب‌های آکواریوم از روی شیشه را به شما توضیح دهیم.

روش کندن چسب آکواریوم از شیشه- چسب سنتر

روش کندن چسب آکواریوم از شیشه- چسب سنتر

نحوه کندن چسب آکواریوم از شیشه

اگر از چسب آکواریوم برای چسباندن شیشه استفاده کرده‌اید، باید تا حد ممکن است کار را تمیز انجام دهید. نصب شیشه با چسب آکواریوم یکی از اقدامات رایجی که توسط مهندسین خبره انجام می‌شود. اگرچه بسیاری از انواع چسب‌های آکواریوم مانند چسب آکواریوم ماهی سیستا sista، می‌توانند به خوبی روی شیشه قرار بگیرند و زیبایی آن را چندین برابر کنند، ولی حتی با وجود شفاف بودن آن باقی ماندنشان روی شیشه دردسرساز است.
بنابراین، فرقی نمی‌کند که از چسب آکواریوم مخصوص استفاده کرده‌اید یا از چسب‌های سیلیکونی شفاف مانند چسب سیلیکون اشنایدر Schneider. در هر صورت باقی ماندن جای لکه روی شیشه می‌تواند برای شما نگران کننده باشد. اگر با نحوه کندن چسب آکواریوم از شیشه آشنایی داشته باشید، می‌توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید. پس با ما همراه باشید تا روش‌های مختلف کندن چسب آکواریوم از روی شیشه را به شما آموزش دهیم.

1- استفاده از ترکیب آب و صابون داغ

یکی از بهترین روش‌ها برای کندن چسب آکواریوم از روی شیشه، استفاده از آب و صابون است. این روش ساده نه به شیشه آسیبی وارد می‌کند، نه می‌تواند باعث باقی ماندن اثر لک روی شیشه شود. پس توصیه می‌کنیم که قبل از رفتن به سراغ سایر روش‌های کندن چسب آکواریوم از روی شیشه، از ترکیب آب و صابون داغ استفاده کنید.

برای این کار مقداری صابون را در آب داغ بریزید و به طور کامل حل کنید. سپس به آرامی اسفنج را درون این ترکیب ببرید و روی جای چسب روی شیشه بزنید. به آرامی اسفنج را روی شیشه بکشید و چندین دقیق این کار را انجام دهید تا چسب خودش را ول کند و شل شود. اگر چندین بار این کار را انجام دهید، چسب آکواریوم جدا خواهد شد.

2- استفاده از سس مایونز و روغن نباتی

یکی دیگر از روش‌های کندن چسب آکواریوم از شیشه که معمولا جواب می‌دهد، ترکیب سس مایونز و روغن نباتی است. مقداری سس مایونز را با روغن نباتی ترکیب کنید تا یک ترکیب فوق چرب بدست بیاید. حالا یک پنبه یا اسفنج را درون این ترکیب فرو کنید و پس از آغشته شدن آن به روغن و سس مایونز، به آرامی آن را روی شیشه‌ای که چسب آکواریوم به آن چسبیده است، بزنید. با انجام این کار چسب شل شده و می‌توانید آن را جدا کنید. فقط فراموش نکنید که سس مایونز و روغن نباتی باید مدت زمان زیادی روی شیشه بمانند تا اثر خود را بگذارند.

3- استفاده از وازلین

وازلین یکی از ترکیبات چرب کننده است که روی چسب آکواریوم نیز تاثیر زیادی دارد. می‌توانید مقداری وازلین را به آرامی روی سطح شیشه بزنید و آنقدر با یک پنبه آن را روی چسب بکشید تا کل چسب به وازلین آغشته شود. حالا شیشه را طوری روی زمین یا هر جای دیگر قرار دهید که وازلین از آن نچکد. اجازه دهید وازلین به مدت 24 ساعت روی شیشه باقی بماند و سپس چسب را به آرامی از روی شیشه پاک کنید.

4- استفاده از پاک کننده لاک ناخن (استون)

استفاده از پاک کننده لاک ناخن برای کندن چسب آکواریوم نیز توصیه می‌شود. اگر می‌خواهید چسب آکواریوم خیلی خوب از روی شیشه پاک شود، کافیست که مقداری لاک ناخن را روی سطح شیشه بزنید تا اثربخشی آن را مشاهده کنید. البته روش دیگری نیز برای کندن چسب آکواریوم از روی شیشه وجود دارد که اثربخشی بهتری خواهد داشت. می‌توانید مقداری الکل را روی چسب آکواریوم بزنید و با یک پنبه چند بار روی چسب آکواریوم بکشید تا الکل اثر خود را بگذارد. سپس از استون برای پاک کردن چسب آکواریوم استفاده کنید. اگر چند بار این کار را انجام دهید، به احتمال زیاد چسب آکواریوم از روی سطح پاک می‌شود.

5- استفاده از روغن‌های گیاهی

روغن‌های گیاهی مانند وازلین و سس مایونز خاصیت چرب کنندگی دارند. با توجه به اینکه چسب آکواریوم به چرب شدن حساس است، می‌توانید از روغن‌های گیاهی برای کندن این چسب استفاده کنید. روغن‌های نارگیل و زیتون بهترین گزینه برای کندن چسب‌های آکواریوم هستند. مقداری از این روغن‌ها را روی پنبه بزنید و به آرامی روی سطح شیشه بکشید تا اثربخشی خود را بگذراند. در صورت لزوم چندین بار این کار را انجام دهید تا اثربخشی لازم را مشاهده کنید.

اگر جای چسب روی شیشه باقی مانده بود چه کنیم؟

اگر از روش‌های فوق برای کندن چسب آکواریوم از روی شیشه استفاده کنید، دیگر نیازی نیست که نگران باقی ماندن جای چسب از روی شیشه باشید. ولی گاهی اوقات جای چسب روی شیشه می‌ماند و می‌تواند زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد. در چنین شرایطی پیشنهاد ما استفاده از جرم گیری‌های آشپزخانه روی لکه است.

برای این کار مقداری جرم گیر آشپزخانه را روی یک دستمال بریزید و به آرامی روی لکه باقی مانده بزنید. اگر چند بار این کار را انجام دهید، به مرور زمان لکه باقی مانده از چسب آکواریوم از بین می‌رود. فراموش نکنید که در حین استفاده از روش‌های فوق هرگز نباید از اجسام نوک تیز برای کندن چسب آکواریوم استفاده کنید. در این صورت خط و خش روی شیشه ایجاد می‌شود و زیبایی شیشه تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با نحوه کندن چسب آکواریوم از شیشه آشنا کردیم. طبق توضیحات داده شده چسب‌های آکواریوم به راحتی می‌توانند از روی شیشه کنده شوند. به شرطی که به درستی از روش‌های ذکر شده کمک بگیرید. کیفیت چسب روی سهولت کندن آن نیز موثر است. بنابراین اگر نیاز به استفاده از چسب سیلیکون یا چسب آکواریوم دارید، می‌توانید به سایت چسب سنتر مراجعه کرده و بهترین این چسب‌ها را با قیمت مناسب سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *