وبلاگ

طریقه نصب سنگ روی دیوار گچی چگونه است؟

نصب سنگ روی دیوار گچی

طریقه نصب سنگ روی دیوار گچی چگونه است؟ آیا می توان سنگ را روی دیوار گچی نصب کرد؟ سنگ یکی از مصالح ساختمانی پرطرفداری برای دکوارسیون داخلی و خارجی خانه به حساب می آید. سنگ ها انواع مختلف و قیمت های متفاوتی دارند و تقریباً می‌توانند پاسخگوی هرگونه نیاز و سلیقه ای باشند.

گاهی اوقات افراد برای بازسازی دکوراسیون داخلی منزل خود تصمیم به نصب سنگ یا کاشی روی دیوارهای قبلی می گیرند. اگر سطح دیوار قبلی شما کاشی باشد و تصمیم به نصب کاشی روی کاشی گرفته اید بهتر است مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

اما اگر دیوارهای قبلی شما گچی است، در همین مقاله به نحوه نصب سنگ روی دیوار گچی خواهیم پرداخت.

انواع روش نصب سنگ روی دیوار گچی

نصب سنگ روی دیوار گچی

برای نصب سنگ روی دیوار گچی روش های زیادی وجود دارد، اما نکته ای که حائز اهمیت است، اجرای درست و بی نقص نصب سنگ است.

استفاده از ملات سیمان

قدیمی ترین و متداول ترین روش نصب سنگ روی دیوار سیمان است! اما آیا متدوال بودن روشی به معنای بهترین و مناسب ترین است؟ خیر! قطعا روش های مدرن جایگزین مناسبی برای استفاده از ملات سیمان است.

دراین روش ابتدا ملات سیمان که ملاتی سنگین است را آماده کرده و سپس سنگ ها را به صورت ردیفی به طوری که 2 الی 3 سانت از دیوار فاصله دارند (زیرا پشت آنها ملات ریخته می شود) می چینند.

وقتی ردیف اول خشک شد ردیف های بعدی را نیز به همین منوال نصب می کنند.

متاسفانه ملات سیمان به خوبی جذب سنگ نمی شود و استفاده از این روش ریسک زیادی دارد زیرا ممکن است با یک ضربه، سنگ ها بریزند و افتادن یک سنگ باعث افتادن بقیه سنگ ها نیز می شود.

استفاده از مفتول

این روش کمی تخصصی تر از روش قبلی است. به این صورت که سیمی اهنی به قطر دو میلی متر از بین شیاری که در دو سر سنگ ایجاد کرده اید رد می شود و دو سر آزاد سیم آهنی را به هم گره می زنیم.

سپس سنگ را روی دیوار نصب کرده و با دوغاب سیمان، مفتول آهنی را می پوشانیم تا اتصال محکمی ایجاد شود.

این نوع اتصال برای سنگ هایی کاربرد دارد که بتوان روی آنها چنین شیاری را ایجاد کرد.

استفاده از پیچ رول پلاک

با استفاده از دریل های محکم در چند نقطه مختلف روی دیوار و سنگ ها سوراخ ایجاد می شود و سنگ ها با پیچ و رول پلاک به دیوار ثابت می شوند.

در این روش پیچ ها و واشرها باید در برابر زنگ مقاوم باشند و لبه بزرگتری نسبت به سایر پیچ ها داشته باشند. پس از تثبیت سنگ ها روی دیوار به کمک پیچ و رولپلاک، برای حفظ زیبایی نمای ساختمان، می توان قسمت هایی که سوراخ شده یا لبه پیچ رول پلاک را با رنگ سنگ هماهنگ کرد.

استفاده از چسب اپوکسی

این روش یکی از روش های مدرن نصب سنگ روی دیوار گچی یا هر نوع دیوار دیگری است.

در این روش از 24 ساعت قبل دیوار را با پرایمر بپوشانید و سپس پشت سنگ و قسمت مورد نظر دیوار را به چسب آغشته کنید.

حالا فقط کافیست سنگ را روی دیوار بچسبانید و برای محکم تر شدن آن، با پتک روی سنگ ضربه بزنید.

استفاده از چسب اپوکسی بهترین روش نصب سنگ روی دیوار گچی است زیرا هرکسی از عهده آن بر میاید، هزینه های کمتری نسبت به موارد دیگر دارد، حطراتی مانند سقوط یا شکستن سنگ در این روش وجود ندارد و همانطور که می دانید چسب ها وزن زیادی ندارند درنتیجه به سازه فشار وارد نمی کنند.

این روش را برای انواع سنگ در محیط های مختلف می توان استفاده کرد. برای خرید چسب سنگ اپوکسی از فروشگاه چسب سنتر اقدام کنید.

استفاده از اسکوپ سنگ

روش اسکوپ کردن تنها برای سنگ هایی با قطر بیشتر از 3 سانت کاربرد دارد زیرا ممکن است لبه سنگ هایی کوچکتر در هنگام اسکوپ بشکند.

از سمت ضخامت سنگ دو سوراخ ایجاد کنید و یک سر اسکوپ را روی سنگ و سر دیگر را روی دیوار قرار دهید.

در این حالت، دو سوراخ باید در امتداد یکدیگر قرار گیرند. سپس به وسیله اشپیل، اسکوپ را به سنگ ثابت کنید. هر سنگ با دو اسکوپ به دیوار متصل می شود، سنگ باید 2 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد و از شن و ماسه و سیمان در پشت آن استفاده شود. در این روش آجرکاری و نصب سنگ به صورت همزمان انجام می شود.

کلام آخر

این پنج روش بسته به شرایط و منطقه شما و همچنین نوع سنگی که انتخاب کرده اید برای نصب سنگ روی دیمار گچی استفاده خواهند شد. اما اگر بخواهیم یک روش را به عنوان بهترین روش در نظر بگیریم استفاده از چسب اپوکسی است.

یکی از موارد مهم در مورد نمای ساختمان اجرای نمای سنگی آن می باشد که اجرای صحیح و اصولی آن نیز سیار حائز اهمیت است. در صورت عدم اجرای صحیح و اصولی سنگ دیوار به مرور زمان بر اثر عوامل جوی، سرما، گرما، باد و باران سنگ ها از نما جدا شده و سقوط می کنند. سقوط سنگ ها می تواند خطرات جانی و مالی را به همراه داشته باشد.

به همین منظور استفاده از بهترین و با کیفیت ترین مواد و مصالح در ساختمان سازی یا ترمیم و بازسازی ساختمان همواره توصیه می شود.

2 دیدگاه در “طریقه نصب سنگ روی دیوار گچی چگونه است؟

  1. کامران سیرجانی گفت:

    سلام برای نصب سنگ روی دیوار گچی فرمودین رول پلاکم خوبه. به نظرتون در دراز مدت به سنگ اسیبی نمیزنه سنگ ترک برنمیداره؟

    1. قطعا رول پلاک آخرین گزینه هست و در درازمدت آسیب هایی به سنگ وارد میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *