وبلاگ

نحوه اجرای سنگ راه پله در ساختمان

سنگ راه پله- چسب سنتر

راه پله یکی از مکان‌های پررفت و آمد در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری است. اگرچه بسیاری از ساختمان‌های امروزی دارای آسانسور هستند، اما اجرای راه پله در هر ساختمانی ضروری است. ایمنی راه پله‌ها و زیبایی آن‌ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و توصیه می‌شود که برای جلوگیری از هر گونه خطر تهدیدکننده جان مردم، مراحل اجرا و نصب سنگ راه پله را به درستی انجام دهید. شکستن سنگ‌های راه پله و پایین آمدن کیفیت آن‌ها می‌تواند تاثیر زیادی روی افت عملکرد راه پله‌ها داشته باشد و باعث ایجاد خطرات زیادی شود. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نصب و اجرای سنگ‌های راه پله و تعمیر و نوسازی آن‌ها آشنا کنیم.

اجرای سنگ راه پله- چسب سنتر

اجرای سنگ راه پله- چسب سنتر

نحوه نصب و اجرای سنگ راه پله

برای نصب و اجرای سنگ راه پله در ابتدا می‌بایست مراحل اجرای راه پله به درستی انجام شده باشد و فقط برای تکمیل راه پله نیاز به نصب سنگ‌های مخصوص باشد. سنگ‌های راه پله باید مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی، ضربه و فشار داشته باشند. زیبایی این سنگ‌ها نیز حائز اهمیت است. برای اجرا و نصب سنگ‌های راه پله می‌توانید مطابق با دستور العمل خاصی پیش بروید که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

مراحل اجرای نصب سنگ راه پله

  1. در ابتدا لازم است که برای اجرای سنگ راه پله، سنگ‌های بغل پله اجرا شوند. پس از اجرای این سنگ‌ها لازم است که سنگ‌های پله که شامل دو سنگ پیشانی و یک سنگ کف می‌باشند، اجرا گردند.
  2. ضخامت سنگ کف پله باید حدود 4 سانتی متر و ضخامت سنگ پیشانی حدود 2 سانتی متر در نظر گرفته شود. زیرا فشار زیادی به سنگ کف پله نسبت به سنگ پیشانی وارد می‌شود و باید مقاومت آن از سنگ پیشانی بیشتر باشد.
  3. برای اجرای سنگ پله لازم است که ملات مورد نیاز سیمانی را پشت پله و محلی که قرار است اولین سنگ پیشانی را نصب کنید، بزنید. سپس اولین سنگ پله را با کمک آجر به صورت قائم نگه دارید تا کاملا سفت و محکم شود.
  4. در صورتی که فضای خالی بین سنگ و پشت پله وجود دارد، لازم است که از مصالح پرتی مانند خرده آجر، سفال و… استفاده کرد تا هم در مصالح صرفه جویی شود، هم بتوان ایمنی لازم را برای راه پله به ارمغان آورد.
  5. پس از اینکه هر قطعه از سنگ راه پله را روی محل مورد نظر نصب کردید، باید از چکش لاستیکی روی آن را بکوبید تا هوا از زیر آن خارج شود و سنگ به ملات بچسبد. در این صورت مانند ویبره کردن بتن ریزی، مراحل اجرای سنگ راه پله به صورت اصولی انجام خواهد شد.
  6. پس از اینکه اول پله را اجرا کردید، نوبت به اجرای سنگ پیشانی دوم می‌رسد و بدین ترتیب مراحل نصب سنگ کف و پیشانی سوم و… انجام خواهد شد.
چسب برای اجرای سنگ پله- فروشگاه تخصصی چسب سنتر

چسب برای اجرای سنگ پله- فروشگاه تخصصی چسب سنتر

آیا می‌توان از چسب برای اجرای سنگ پله استفاده کرد؟

اجرای سنگ‌های راه پله به صورت اصولی تاثیر روی زیبایی راه پله‌ها دارد. از طرفی ایمنی افرادی که از راه پله‌ها عبور می‌کنند، بسیار تحت تاثیر نحوه اجرای سنگ‌ها روی پله است. اگرچه هنوز هم برای اجرای سنگ‌های پله از ملات استفاده می‌کنند، اما با توجه به اینکه چسب 123 می‌تواند عملکرد بهتری نسبت به ملات داشته باشد، از آن برای چسباندن سنگ پله به ویژه سنگ پیشانی استفاده می‌کنند.

برای تعمیر و نوسازی سنگ‌های راه پله چه کنیم؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده که به سنگ‌های راه پله ساختمان‌های مسکونی و تجاری نگاه کنید و متوجه تغییر رنگ آن‌ها شوید. راه پله‌ها محلی برای رفت و آمد هستند و قطعا این موضوع دلیلی برای فرسودگی آن‌ها محسوب می‌شود. به همین خاطر تغییر رنگ سنگ‌های راه پله در اثر گذر زمان طبیعی بوده و باید به دنبال راهی برای رفع این مشکل باشید.

بهترین راه برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها جهت تعویض سنگ‌های راه پله این است که برای تعمیر و نوسازی سنگ‌های راه پله اقدام کنید. برای این کار نیاز به واکس سنگ دارید تا سطح سنگ راه پله براق و جذاب شود. واکس‌های سنگ تنوع بالایی دارند که شما می‌توانید بر اساس بودجه و نیاز خود، هر یک از این واکس‌ها را انتخاب کنید. واکس سنگ صیقل دهنده و آبگریز کننده پاراواکس شفاف PARRAWAX 75gr یکی از بهترین انواع واکس‌های سنگ برای راه پله است که می‌توانید آن را با قیمت مناسب از طریق سایت چسب سنتر خریداری کنید. برای استفاده از این واکس سنگ‌ها جهت نوسازی سنگ‌های راه پله می‌توانید مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید.

نحوه نوسازی سنگ‌های راه پله با استفاده از واکس سنگ

  • در ابتدا باید سنگ راه پله به طور کامل تمیز شود. برای این کار می‌توانید از روش‌های متداول تمیز کردن سنگ‌های راه پله استفاده کنید. هر چقدر سنگ‌ها تمیزتر و عاری از گرد و غبار باشند، نوسازی آن‌ها بهتر انجام می‌شود.
  • مرحله بعدی برای تعمیر و نوسازی سنگ راه پله، استفاده از واکس سنگ است. واکس سنگ می‌تواند در دستگاه‌های مخصوص و در مخزن آن قرار بگیرد و به راحتی روی سنگ‌ها زده شود. اما در صورتی که قرار است به صورتی دستی مراحل نوسازی سنگ‌های راه پله را انجام دهید، کافیست که مقداری واکس سنگ را روی محل سنگ بریزید و با یک تی حوله‌ای پخش کنید. سپس با دستگاه پولیش دستی مراحل پولیش کردن را انجام دهید.
  • در مرحله بعدی لازم است که اجازه دهید کل واکس زده شده روی راه پله خشک شود. این مرحله بسیار مهم است و اگر اجازه ندهید که واکس روی سنگ خشک شود، احتمال اینکه واکس به بخش‌های عمیق سنگ نفوذ نکند، وجود دارد.
  • در مرحله نهایی برای زیباسازی سطح سنگ راه پله باید مراحل کفسابی انجام شود که با کمک دستگاه‌های مخصوص کفسابی قابل انجام است. این مرحله بسیار حائز اهمیت بوده و روی زیبایی و درخشش سنگ‌های راه پله موثر است.

خرید انواع واکس سنگ و چسب پله از چسب سنتر

در این مقاله شما را با نحوه استفاده از سنگ راه پله آشنا کردیم. برای چسباندن سنگ راه پله می‌توان از چسب 123 استفاده کرد که در فروشگاه تخصصی چسب چسب سنتر، این محصول با کیفیت بالا وجود دارد. همچنین در این سایت امکان خرید انواع واکس سنگ برای شما فراهم شده است. می‌توانید برای خرید سایر محصولات مناسب ساختمان سازی به سایت چسب سنتر مراجعه کرده و سفارش خودتان را در این سایت ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *