وبلاگ

مش فایبرگلاس چیست؟

مش فایبرگلاس چیست؟

مش فایبرگلاس محصولی است که در صنعت ساخت و ساز به صورت گسترده از آن استفاده می شود. قبل از آشنایی با کاربردهای فایبرگلاس باید بدانیم که مش فایبرگلاس چیست و چه ویژگی هایی دارد. خواص منحصر به فرد فایبرگلاس موجب شده است تا نتوان آن را از فرآیند عمرانی حذف کرد. فایبرگلاس ماده ای کاملاً طبیعی است و کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. استفاده از مش فایبرگلاس افزایش قابل توجهی را بر روی کیفیت فعالیت های عمرانی خواهد داشت.

مش فایبرگلاس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مش فایبرگلاس محصولی است که از نخ فایبرگلاس تشکیل شده است. نخ فایبرگلاس انواع مختلفی دارد و از جنس غیر فلز ساخته شده است. این محصول برای بسیاری از فعالیت های ساختمانی مناسب است و مقاومت بیشتری را ایجاد می کند.

مش فایبرگلاس نقش تقویت کننده ای را برای بخش های مختلف سازه ها ایفا می کند. فایبرگلاس ماده ای است که از نفت و پلیمر ساخته شده است. با توجه به اینکه از مواد اولیه مختلف ساخته شده، خواص متفاوتی هم دارد.

ویژگی های مش فایبرگلاس

 • مقاوم در برابر آب و عوامل خطرساز محیطی
 • کاملا نرم و دارای انعطاف پذیری بسیار بالا
 • دارای خواص غیرفلزی و قلیایی
 • استقامت بالا در مقابل گرمای شدید

مهمترین کاربرد های مش فایبرگلاس

با توجه به مقاومت بالای فایبرگلاس، از آن برای مقاوم سازی ساختمان ها استفاده می‌شود‌. دیوارها با استفاده از فایبرگلاس تا چندین برابر مستحکم تر می شوند. گچ و ملات مورد نیاز برای ساخت و ساز با استفاده از فایبرگلاس به کیفیت بالایی می رسند. فایبرگلاس برای هر کاری استفاده شود، مزایای زیادی را به دنبال خواهد داشت. مش فایبر گلاس به صورت گسترده برای سیستم های عایق تقویت کننده گچ استفاده می شود. این کار به منظور جلوگیری از ایجاد ترک در دیوارها و سازه های مختلف انجام می شود.

 • مش باید از با کیفیت ترین الیاف شیشه ساخته شده باشد تا مقاومت لازم را ایجاد کند.
 • مش فایبرگلاس بهترین گزینه برای تقویت انواع گچ، مواد معدنی و مصنوعی تلقی می شود‌.
 • طیف گسترده ای از انواع مش فایبرگلاس با وزن ها و کاربردهای مختلف ارائه می شوند.
 • در تقویت گچ داخلی از مش های با وزن کمتر استفاده می شود.
 • فایبرگلاس برای نماهای پیچیده تر مانند ساختمان های تاریخی نیز مناسب است.

انواع فایبرگلاس از چه چیزی ساخته می شود؟

مش فایبرگلاس از ترکیب مواد مختلفی ساخته می شود و مواد اولیه آن شامل رزین اپوکسی، تیتان، رزین های پلی استری و غیره است. با توجه به ترکیب مواد اولیه استفاده شده در فایبرگلاس، انواع آن طبقه بندی می شود. مش فایبرگلاس تقویت شده با وزن های بالاتر برای تقویت کف، پایه ها و مکان هایی که در معرض آسیب های مکانیکی بسیار هستند، استفاده می شود.

برای تولید فایبرگلاس باید از مواد اولیه با کیفیت استفاده شود. این کار موجب می شود تا محصول قوام لازم را داشته باشد. مش ها با موادی ترکیب می شوند که خاصیت قلیایی خاصی به آنها می دهد. این ویژگی باعث می‌شود که آنها کیفیت خود را در مقابل عوامل محرک از جمله مواد شیمیایی به خوبی حفظ کنند.

مش فایبرگلاس

مش فایبرگلاس

انواع فایبرگلاس

 • مش فایبرگلاس AE یکی از انواع مقاوم در برابر سطوح قلیایی است.
 • فایبرگلاس الکتریکی برق را به خوبی محافظت می کند
 • شیشه A مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی ایجاد می کند.
 • فایبرگلاس C استحکام بسیار بالایی در برابر ضربات دارد.
 • شیشه S از نظر ساختاری بسیار محکم است و ویژگی های مکانیکی مناسبی دارد.
 • مش فایبرگلاس پارچه ای در مصارف زیادی استفاده می شود.

خواص مهم مش فایبرگلاس

فایبرگلاس در تقویت دیوارها نقش موثری دارد. همچنین؛ در سنگ مرمر و سیستم های عایق سازه از آن استفاده می شود. شیشه فایبرگلاس یکی از محصولاتی است که استفاده کردن از آن فواید زیادی برای هر بخش از سازه ها دارد. مقاومت توری فایبرگلاس در برابر آب، از جذب شدن باکتری ها و عوامل مضر دیگر جلوگیری می کند. قیمت آن در مقایسه با سایر محصولات بسیار مقرون به صرفه است. فایبرگلاس به همراه انواع زیادی از محصولات ساختمانی قابل استفاده است.

انواع مش فایبرگلاس

انواع مش فایبرگلاس

 • پایداری و مقاومت زیاد
 • استقامت در برابر گرما و مواد غیر قلیایی
 • انعطاف پذیری و کشش بالا
 • قابلیت سازگاری با تغییرات دما
 • عدم از دست دادن کیفیت در مواجهه با عوامل محرک
 • مقاوم در برابر زنگ زدگی
 • عدم فرسودگی در طول زمان

مزایای مش فایبرگلاس چیست؟

 • فایبرگلاس نسبت به سایر محصولات بسیار ارزان تر است.
 • این محصول دارای وزن بسیار کم است.
 • مش فایبرگلاس به راحتی قابل نصب و اجرا خواهد بود.
 • فایبرگلاس با قابلیت کششی بالایی که دارد در هر سطحی قابل استفاده خواهد بود.
 • با توجه به این که نصب آن به راحتی انجام می شود، هزینه زیادی برای آن صرف نمی شود.
 • الیاف مش فایبرگلاس به صورت توری تهیه شده اند و از استحکام بالایی برخوردار هستند.
 • آن ها انواع مقاومت کششی ساختمان را افزایش می دهند.
 • صرفه جویی در زمان و هزینه برای مقاوم سازی سازه ها
توری فایبرگلاس

توری فایبرگلاس

روش های تولید مش فایبرگلاس

شیشه فایبرگلاس به دو روش موجود است. به طور معمول، فایبرگلاس به دو صورت ساده و پارچه ای تولید می شود. روکش آن از سیلیکون سیاه است. با توجه به اینکه اندازه ها و رنگ های زیادی از آن تولید می شود، در مصارف زیادی کاربرد دارد. هر دو بافت ارائه شده در بازار، به عنوان مصالح ساختمانی در ساخت و تعمیر سازه های مختلف استفاده می شوند. سبک های معماری مختلفی با استفاده از این محصول قابل اجرا هستند.

اهمیت مش فایبرگلاس چیست؟

کسانی که در صنعت ساختمان سازی فعالیت می کنند، همیشه به دنبال مصالح با کیفیت و ارزان هستند. مش فایبرگلاس یکی از گزینه هایی است که همه ویژگی هایی که افراد به دنبال آن هستند را دارد. از مش فایبرگلاس در فعالیت های مختلفی مثل ساختمان سازی و غیره استفاده می شود. فایبرگلاس به عنوان فاکتور مهمی در مقاوم سازی شمرده می شود.

مواد پلیمری که در آن به کار رفته است، به عنوان زمینه ای برای تقویت سازه های مختلف به کار می روند. مواد اولیه دیگری مثل رنگ، چسب یا محصولات دیگر باید به درستی همراه با مش فایبرگلاس استفاده شوند. در غیر این صورت، استفاده از توری فایبر گلاس تاثیرگذار نخواهد بود.

اهمیت مش فایبرگلاس

اهمیت مش فایبرگلاس

مصارف مختلف فایبرگلاس

فایبرگلاس از محصولاتی است که به عنوان تکمیل کننده مصالح ساختمانی از آن استفاده می شود. برای بهره مند شدن از حداکثر مزایای آن، باید آگاهی لازم در مورد نحوه استفاده از آن کسب شود.

دیوارهای گچی

برای سطح دیوارهای گچی بهتر است که از مش فایبرگلاس استفاده شود. این محصول برای دیوارهای گچی هم به عنوان اقدام پیشگیرانه هم قابل استفاده است. به این صورت که از بروز ترک بر روی آن جلوگیری می کند. با استفاده از آن می توان ترک هایی که از قبل روی دیوار به وجود آمده اند را هم برطرف کرد.

مش فایبرگلاس برای گچ

مش فایبرگلاس برای گچ

مصالح بتن و سیمان

توری فایبر گلاس از جنس پارچه ساخته شده است و سطح صاف و یکدستی را برای سازه ها ایجاد می کند. در اماکنی که از بتن و سیمان برای ساخت آنها استفاده می شود، به همراه این مصالح بهتر است که از فایبرگلاس هم استفاده شود. استخرها، بالکن و موارد مشابه نمونه هایی از این کاربرد هستند.

رفع ترک ایزوگام، بتن و غیره

یکی از کاربردهای مهم مش فایبرگلاس، برطرف کردن ترک دیوارهای سیمانی و بتن است. آنها هرگونه مشکل و ایراداتی که بر روی سازه ها به وجود آمده است را برطرف می کنند. فرقی ندارد که بر روی چه موادی از آن استفاده شود، در هر صورت خاصیت مکانیکی بالایی به محیط می افزاید.

سنگ های ساختمانی

برای اضافه کردن سنگ های ساختمانی به سازه ها، بهتر است که از مصالحی مثل فایبرگلاس استفاده شود. این کار موجب می‌شود تا مقاومت سنگ ها و چسبندگی آنها چندین برابر شود. برای اجرای فایبرگلاس از ابزارهای مختلفی مثل کاردک هم استفاده می شود.

مصارف فایبرگلاس

مصارف فایبرگلاس

نقش تاثیرگذار مش فایبرگلاس چیست؟

بدون شک، کیفیت بالا ویژگی منحصر به فرد مش فایبرگلاس است‌. در صورت استفاده از آن در یک ساختمان، ماندگاری سازه تا چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد. پارچه های فایبرگلاس تاثیر قابل توجهی در استحکام بخشی به سازه ها ایفا می کنند. آنها میزان حرکت و تنش موجود در دیوارها را کنترل کرده و مانع از ترک خوردگی سازه می شوند.

نکات مهم استفاده از مش فایبرگلاس

 • شیشه فایبرگلاس به صورت توری ساخته شده است.
 • ملات و مصالح مورد نظر با استفاده از کاردک و ابزار های دیگر در سطح لایه های مختلف آن قرار می گیرند.
 • این پوشش لایه مستحکمی را برای افزایش مقاومت سازه ایجاد می کند.
 • در واقع، فایبرگلاس در ترکیب با محصولات دیگر خاصیت خود را بیشتر نشان می دهد.
استفاده از مش فایبرگلاس

استفاده از مش فایبرگلاس

 خرید و سفارش مش فایبرگلاس

کسانی که فعالیت های گسترده ای در ساخت و ساز دارند، با دغدغه همیشگی تهیه مصالح مرغوب مواجه هستند. آنها باید تمهیدات لازم برای مقاوم سازی ساختمان ها را فراهم کنند. استفاده از انواع عایق برای ایجاد مقاومت در برابر عوامل محیطی مثل آب، گرما، صدا و موارد دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است. خرید مش فایبرگلاس و استفاده از آن در ساختمان ها، مزایای بسیار زیادی برای افراد مشغول در این زمینه دارد.

 • محصولات فایبرگلاس بصورت عمده و محدود در دسترس هستند.
 • آن ها با توجه به این که عمر بالایی دارند، به عنوان شیوه های جدید قاب سازی شناخته می شوند.
 • آنها به عنوان سیستم های عایقی ساده و ارزان قیمت بسیار کاربردی هستند.
 • به هنگام خرید محصول مورد نظر، اندازه ها باید به صورت دقیق انتخاب شوند.

دسته بندی متفاوت مش فایبرگلاس

این محصول در صنایع به تازگی شناخته شده است و به عنوان بروزترین محصولات مقاوم سازی سازه ها شناخته می شود. فایبرگلاس در دسته بندی دیگر به دو صورت چسبناک و غیر چسبناک تقسیم می شود. هر کدام از این محصولات برای شرایط خاصی قابل استفاده هستند. به همین دلیل؛ به هنگام خرید آنها باید نیاز سازه ها به طور کامل در نظر گرفته شود.

دسته بندی فایبرگلاس

دسته بندی فایبرگلاس

مش فایبرگلاس غیر چسبناک

این نوع از فایبرگلاس برای ایجاد استحکام در نصب و اجرای سنگ ساختمان ها استفاده می شود. برای استفاده از آن ابتدا چسب لاستر بر روی مکان مورد نظر که معمولاً دیوار است، استفاده می شود. سپس؛ فایبرگلاس به صورت یک لایه بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرد. پس از آن، مجدداً از چسب بر روی آن استفاده می شود.

مش فایبرگلاس چسبناک

کسانی که با هدف برطرف کردن ترک های دیوار یا جلوگیری از ایجاد درزها اقدام به خرید فایبرگلاس می کنند، باید فایبرگلاس چسبناک را انتخاب کنند. در ساختمان و عمدتا در بین کناف کر ی به این نوع مش اصطلاحا نوار تیپ گفته می شود.این نوع از مش فایبرگلاس صرفاً برای این کار تهیه شده است.
با توجه به اینکه کیفیت تولید این محصول بسیار حائز اهمیت است، به هنگام خرید آن هم باید توجه داشت که چه نوع محصولی برای چه کاری خریداری می شود.

نتیجه

فعالیت های ساختمانی افراد را وادار می کند تا اطلاعات کافی در مورد اینکه مش فایبرگلاس چیست و چه مزایایی دارد، کسب کنند. این اطلاعات به افراد کمک می کند تا با هزینه کم و صرف زمان کمتر سازه های بهتری را تولید کنند. کاربردهای مختلف فایبرگلاس باعث می شود تا یکی از بهترین مصالح برای فعالیت های مختلف باشد.

6 دیدگاه در “مش فایبرگلاس چیست؟

 1. امیر زمانی گفت:

  مش های فایبر گلاس خوب و بد دارند؟ چطوری مش خوب رو از بد تشخیص بدیم ؟

  1. بله، مش فایبرگلاس بدلی تنوع در مصرف ، انواع گوناگون با قیمت های مختلفی دارند، دانه بندی ها، رنگ، ضخامن، انعطاف پذیری و خلوص مش های فایبر گلاس از موارد مهم تفاوت هاشون هست

 2. کرمانی گفت:

  عالی

  1. خوشحالیم که پسندیدید قربان

 3. مرتضی رحمانی گفت:

  عالی اطلاعات خیلی خوبی دادید

  1. ممنون از حسن توجهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *