وبلاگ

حلال فوم چیست؟

حلال فوم

آیا می‌دانید حلال فوم چیست و چه کاربردی دارد؟ پاک کردن فوم پلی اورتان از سطوح مختلف به آسانی انجام نمی‌شود! با اینکه پاک کننده های بسیاری نظیر الکل، تینر و حلال های نفتی در بازار موجود است، اما فوم را باید با حلال آن تمیز نماییم‌. این ماده به شکل یک اسپری مایع وجود دارد. به کمک حلال فوم می توانیم به راحتی سطوح آغشته به فوم را تمیز نماییم.

فوم پلی اورتان چیست؟

فوم پلی اورتان پس از خشک شدن سطحی عایق را به وجود می آورد. این فوم مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما دارد. چسبندگی بسیار قدرتمند و استفاده ی آسان از دیگر ویژگی های مهم این فوم می باشد. مناسب ترین دما برای نگهداری و استفاده از فوم پلی اورتان ۲۵ درجه می باشد. بهتر است در زمان استفاده از این فوم زیر نور خورشید قرار نگیرید. اگر در استفاده از فوم مقدار اضافی آن از سطح مورد نظر خارج شود می توان آن را برش داد و یا از اسپری حلال فوم استفاده نمود.
فوم پلی اورتان برای ایجاد عایق در برابر هدر رفتن انرژی مورد استفاده قرار میگیرد. از این فوم در ساختمان ها و همچنین مخازن گازی برای جلوگیری از اتلاف انرژی کمک میگیرند.فوم پلی اورتان پس از مجاورت در برابر هوای آزاد با ترکیب با اکسیژن و رطوبت موجود در هوا شروع به واکنش کرده و افزایش حجم پیدا می کند. این خاصیت فوم پلی یورتان موجب شده است که از آن برای درزگیری منافذی که دسترسی ممکن نیست استفاده شود. این فوم پس از اسپری در مکان مورد نظر ظرف چند دقیقه به شکل جامد در می آید. تزریق فوم را می توان به شکل دستی و یا با کمک دستگاه های مخصوص انجام داد.

 

حلال فوم پلی اورتان :

فوم پلی اورتان زمان گیرش مشخصی دارد. بین 8 الی 12 ساعت زمان رشد کامل آن است. در زمان 1 الی 8 ساعت فرصت مناسبی برای استفاده از حلال فوم پلی اورتان است. از حلال های قدرتمند این ماده می توان به انواع تینر، استون، نفت، بنزین، تلوئن و زایلین اشاره کرد. در دسترس ترین حلال فوم پلی اورتان بنزین، استون، تینر و نفت می باشد.

در روشی که باید از تفنگی های مخصوص تزریق پلی اورتان یا اسپری فوم پلی اورتان گان خور استفاده کرد، ناگزیر باید از گان کلینر یا پاک کننده گان تزریق فوم پلی اورتان استفاده کرد. این پاک کننده، حلال فوم پلی اورتان را با فشار وارد نازل گان تزریق پلی اورتان می کند، به این شکل گان پلی اورتان کاملا تمیز شده و مجددا قابل استفاده می باشد.

توجه داشته باشید که حلال فوم پلی اورتان فقط در زمان و پیش از گیرش فوم کارایی دارد و پس از گیرش نهایی و خشک شدن فوم دیگر کاربرد ندارد و پاک کردن آن فقط به صورت فیزیکی و با تراشیدن ممکن می شود. لذا در صورتی که هنگام تزریق فوم پلی اورتان، مایع فوم به سطح دیگر سرایط کرد، سریعا آن را با حلال فوم پلی اورتان پاک کنید.

نکات مهم در استفاده از حلال فوم

حال که دانستیم حلال فوم چیست نکته ی مهمی که در استفاده از حلال فوم باید در نظر بگیریم این است که هر چه سریع تر از آن بر روی فوم استفاده نماییم کارایی بیشتری دارد. البته حتی اگر فوم خشک شده باشد میتوان آن را به وسیله حلال فوم نرم تر نمود و تمیز کردن آن راحت تر انجام می شود.
بهتر است در هنگام استفاده از حلال فوم نکات ایمنی را رعایت کنید زیرا ممکن است این ماده برای پوست شما مضر باشد. حلال فوم ماده ای شیمیایی است که ممکن است در تماس با سطوح دیگر موجب آسیب به آن ها گردد. در نتیجه سعی کنید از تماس این ماده با چوب، فلز، فرش و سایر وسایل خودداری نمایید. توصیه می شود در هنگام کار با این ماده از دستکش و ماسک استفاده شود.

پاک کننده فوم پلی یورتان

پاک کننده فوم پلی یورتان

بهترین زمان برای استفاده از حلال فوم

تا زمانی که سطح مورد نظر کاملا خشک نشده باشد حلال فوم بسیار عالی عمل می کند. تزریق اسپری فوم با استفاده از وسایل خاصی انجام می شود که برای تمیز کردن آن وسایل نیز می توان از حلال فوم استفاده نمود. حال که متوجه شدیم حلال فوم چیست و چه کاربردی دارد بهتر است برای بالا بردن طول عمر وسایلی که به فوم آغشته شده اند از آن استفاده نماییم. تاریخ انقضای حلال فوم حدودا ۲۴ ماه پس از تولید می باشد. بهتر است از این محصول بر روی سطح های حساس استفاده نشود زیرا ممکن است به آن ها آسیب برساند. برخی از این حلال ها بر پایه استون ساخته می شود و بهتر است بر روی فومی که هنوز خشک نشده اعمال شود.

 

7 دیدگاه در “حلال فوم چیست؟

 1. قطاری گفت:

  حلال فوم پلی یورتان چیه؟

  1. اول از همه بگم حلال فوم پلی اورتان فقط قبل از گیرش نهایی پلی اورتان عمل میکنه. بعد از خشک شد فقط حذف فیزیکی و تراشیدن و کندن کارساز هست. برای پال کردن پلی اورتان میتونید از حلال پلی اورتان سوما فیکس استفاده کنید

 2. شیرین مستشاری گفت:

  حلال فوم درزگیر به چه دردی میخوره؟

  1. وقتی درزگیری با فوم پلی ورتان انجام میشه، ممکن اسب بر اثر انساط، فوم به نقاط دیگه هم راه پیدا کنه و نیاز به تمیز کاری داره که با مواد محمولی این تمیزکاری امکان پذیر نیست.

 3. کرامتی گفت:

  لطفا یک حلال اسپری فوم با کیفیت و خوب معرفی کنید

  1. کلینر اسپری فوم سوما SOMAFIX

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *