وبلاگ

چسب هبلکس را با چه موادی می‌توان ترکیب کرد؟

چسب بلوک - چسب سنتر

ترکیب مواد با چسب هبلکس چگونه است؟ چسب هبلکس را با چه موادی می‌توان ترکیب کرد؟ چسب هبلکس، محصولی است تک جزئی که برای اتصال دو قطعه بلوک ازجنس سیلیس مورد استفاده قرار می گیرد. میزان چسبندگی این چسب به حدی است که نه تنها  قدرت اتصال دو قطعه را به هم فراهم می کند، بلکه مقاومت فشاری قابل ملاحظه ای نیز دارد. چسب هبلکس بر پایه مواد سیمانی می باشد. بنابراین در صورت نیاز به تغییرات خاص می توان این کار را با مواد اکریلیکی بهبود بخشید. در ادامه به بررسی ترکیب مواد  با چسب هبلکس میپردازیم، پس با ما همراه باشید.

مواد ترکیبی با چسب هبلکس

نکته ای در ترکیب مواد با چسب هبلکس وجود دارد و آن هم این که درصد وزنی آن بسیار حائز اهمیت می‌باشد. شاید این نکته جالب به نظر برسد که میزان مصرف آب به عنوان یک ماده خارجی که به چسب هبلکس اضافه می گردد، نیز می تواند کیفیت چسب هبلکس را شدیدا تحت تاثیر خود قرار دهد.

زمانی که از خمیر چسب هبلکس صحبت می گردد، عموما محصولی لوز دار با روانی زیاد است که به راحتی چسب هبلکس را بر روی قسمت عمودی و افقی بلوک می چسبانند. مقدار مصرف آب در برابر مواد سیمانی در صورتی که به حالت وزنی بررسی گردد، حدودا 1 به 0.4 تا 0.5 وزن سیمان می‌باشد. به این معنی که برای هر واحد از سیمان مصرفی باید بین 0.4 الی 0.5 واحد وزنی از آب  استفاده گردد. البته این میزان و معیار برای چسب های پودری با گرید های متفاوت مختلف است.

چسب هبلکس نیز در  گروه چسب های پودری با معیار متفاوتی از میزان مصرف آب همراه است. به این معنی که حدود مصرفی آب در چسب هبلکس در حدود 5 الی 7 لیتر برای هر 25 کیلوگرم می باشد. حال در صورت نیاز می توان این مقدار را در چسب هبلکس  تغییر داد. ولی  ایده آل ترین حالت میزان آب در چسب هبلکس در محدوده اشاره شده  می‌باشد.

چسب هبلکس با چه موادی ترکیب می شود - چسب سنتر

چسب هبلکس با چه موادی ترکیب می شود

روش بالا بردن مقاومت و چسبندگی چسب هبلکس

برای بررسی آزمایشگاهی میزان آب و یا هر ماده دیگر در چسب هبلکس را  می توان از آزمایش بافت و نیز آزمایش ویسکوزیته چسب های پودری استفاده کرد. در این دو نوع آزمایش می توان میزان ویسکوزیته مورد نیاز در چسب هبلکس را بدست آورد. عموما در چسب های پودری مانند چسب هبلکس می توان جهت بالا بردن قابلیت مقاومت و چسبندگی چسب هبلکس  از مواد امولسیونی همچون پلی وینیل استات و پلی اکریلات استفاده شود.

این میزان از مواد بهتر است در کارخانه و در هنگام تولید چسب هبلکس اضافه گردد. در غیر این صورت درصد اضافه کردن آن در فضای اجرایی معمولا به صورت تجربی امکان پذیر می‌باشد. اضافه کردن سیلیکات سدیم به چسب هبلکس عمومیت ندارد و این کار در صورت انجام در افزایش مقاومت چسب هبلکس در برابر رطوبت تاثیر گذار خواهد بود.

البته درصد اضافه کردن این ماده در حالت عادی به ازای یک کیسه سیمان 50 کیلوگرمی بین 1 الی 2 کیلو گرم است. حال با توجه به ماهیت چسب هبلکس این میزان به طور قطع حداقل به نیم کیلو و حتی کمتر باید برسد. (توجه کنید استفاده از مواد پودری مضاعف در چسب هبلکس عمومیت ندارد، مگر در شرایط خاص و با صلاح دید واحد فنی)

در صورت نیاز به افزایش حجم، چسب هبلکس را می توان از موادی همچون تالک، پودر سیلیس بادانه بندی های ریز و شکری و… و نیز کربنات کلسیم بهبود بخشید. تمامی موارد اشاره شده به عنوان موادی هستند که در فاز تولید بهترین بازخورد را دارند.

سخن آخر

بنابراین در صورتی که پروژه در شرایط خاصی است، پیشنهاد می گردد ویژگی های مورد نیاز در چسب هبلکس را با کارخانه تولیدی  هماهنگ کنید. این کار کیفیت اجرایی محصول را دوچندان خواهد نمود. مجموعه فروشگاهی چسب سنتر  با کادری مجرب، آماده ارائه خدمات در  زمینه چسب هبلکس و بلوک هبلکس می باشد. این مجموعه به عنوان نماینده شرکت خاک چینی در استان گیلان آماده است که باتوجه به نیاز مشتریان چسب هبلکس را طراحی و عرضه نماید. همچنین می‌توانید نظرات خود را با ما  در مورد کیفیت محصولات به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه در “چسب هبلکس را با چه موادی می‌توان ترکیب کرد؟

  1. شمس الله گفت:

    سلام وقت بخیر چسب هبلکس را با کربنات کلسیم ترکیب کردم ولی میشه چسب هبلکس رو با دوتا مواد یعنی هم پودر سیلیس هم کربنات کلسیم قاطی بشه؟

    1. معمولا چسب بلوک فرموله شده هست و دستکاری به ساختارش ممکنه باعث ضعیف شدن چسب بشه و زیاد چنین کاری پیشنهاد نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *