وبلاگ

طرز تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ

یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی، سیمان است. این ماده که در مخلوط های مختلفی استفاده می شود، نقش بسیار مهمی در سازه ها ایفا می کند. در طرز تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ باید نسبت سیمان به پودر سنگ در دوغاب کاملا رعایت شود. ترکیب پودر سنگ و سیمان یکی از مصالحی است که امروزه کمتر استفاده می شود اما در برخی موارد هم کاربرد دارد. ترکیب این دو ماده تحت عنوان ملات برای ساختمان سازی استفاده می شود.

تهیه ملات سیمان و  پودر سنگ

ملات سیمان سفید و پودر سنگ برای بندکشی بین سرامیک ها استفاده می شد اما امروزه پودر بندکشی برای این کار گزینه بهتری است. برای آشنایی با این محصول، به مطلب پودر بندکشی چیست مراجعه کنید. اینن ملات با ترکیب پودر سنگ و سیمان بدست می آید. معمولا از سیمان سفید، سیاه و پرتلند برای این کار استفاده می شود. سیمان برای اینکه قدرت چسبندگی بیشتری داشته باشد، باید با مقداری خاک یا پودر سنگ مخلوط شود. مهم ترین علت استفاده از ملات سیمان و پودر سنگ، پیشگیری از ایجاد ترک و همچنین ایجاد تغییراتی در رنگ درزها است. این ملات کاربردهای زیادی دارد اما مصالح جایگزین زیادی هم برای آن وجود دارد. در ساخت و سازهای امروزی، پودر بندکشی جایگزین اصلی این ملات شده است.

کاربردهای اصلی ملات سیمان و پودر سنگ

 1. ساخت نمای اصلی سازه ها
 2. ایجاد اتصال قوی بین سرامیک و کاشی
 3. ترکیب مناسب برای بتن
 4. بندکشی کاشی و سرامیک قسمت های مختلف
 5. درزگیری و بازسازی بندکشی ها
 6. ساخت دیوار و یتن ریزی اصولی
 7. چیدن و اتصال آجرها

ترکیبات سیمان سفید چگونه است؟

در ساخت ملات سیمان سفید مانند سیمان سیاه از ترکیبات مشابهی استفاده می شود. البته؛ سیمان سفید در اثر تغییراتی به رنگ سفید درمی آید. نکته بسیار مهم در طرز تهیه ملات سیمان و پودر سنگ، توجه به نوع مصالح است. بیشترین کاربرد ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ، چیدن آجر است.

این ترکیب با خاصیت چسبندگی بالا به خوبی موجب اتصال قطعات مختلف می شود. در واقع؛ این ملات مانند چسب عمل می کند. ملات پودر سنگ و سیمان بعد از خسک شدن موجب استحکام و چسبندگی بسیاری می شود. علاوه براین؛ از نفوذ آب به درون سازه جلوگیری می شود. افزایش مقاومت، چسبندگی و پایداری، سطح صاف و بدون مشکلی را ایجاد می کند.

نکات مهم ساخت ملات سیمان و پودر سنگ

 1. در ابتدا، باید ظرف گود و مناسبی را انتخاب کرد.
 2. ظرف باید کاملا تمیز و عاری از آلودگی باشد.
 3. نسبت سیمان به پودر سنگ باید رعایت شود.
 4. در برخی موارد یک به دو یا نصف در نظر گرفته می شود.
 5. در طرز تهیه ملات سیمان و پودر سنگ، اندازه سیمان بسیار مهم است.
 6. سیمان به سرعت سفت می شود و باید آن را کم کم اضافه کرد.
 7. دقت در اندازه مصالح مواد اولیه نقش مهمی در کیفیت ملات ایفا می کند.

روش صحیح تهیه ملات سیمان

 • اولین نکته مهم در تهیه ملات سیمان و پودر سنگ، استفاده از سیمان است. این کار باعث تقویت اثربخشی ملات می شود.
 • همه مواد که شامل پودر سنگ، سیمان و ماسه می شود را با یکدیگر مخلوط کنید.
 • ملات را به صورت کوه دربیاورید و پس از آن با کمک بیل چاله عمیقی در آن ایجاد کنید.
 • مقداری آب در داخل چاله بریزید تا مواد شکل خمیری پیدا کند.
 • اگر دوغاب خیلی شل باشد، باید مقداری پودر سنگ به آن اضافه کرد.
 • در صورت سفتی بیش از حد، باید به آن مقداری آب اضافه شود.
 • با استفاده از کاردک، ملات را بر روی سطوح بریزید.

 

 • تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ

  تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ

نتیجه

یکی از مصالحی که در گذشته کاربرد بیشتری داشته است، ملات پودر سنگ و سیمان است. البته؛ این به معنی ناکارآمدی این ترکیب نیست. در موارد بسیاری امکان استفاده از آن بر کیفیت سازه می افزاید. ملات سیمان با قدرت استحکام بالا به عنوان چسب درزگیر برای قسمت های مختلف سازه عمل می کند. امروزه بندکشی سازه ها با محصولی جایگزین به نام پودر بندکشی انجام می شود. در طرز تهیه ملات بندکشی کاشی، کیفیت پودر بندکشی و رنگ آن بسیار مهم است.

 

15 دیدگاه در “طرز تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ

 1. مرتضی گفت:

  سلام روشویی سنگی دارم ترکهای ریزی دور آب ریز داره و نشتی میده هر چقدر واشر رو سفت کردم هم باز نتونست پر کنه . بهترین ملات برای اینکه ترکهای ریزو پر کنم چیه ؟ سفید باید باشه
  ممنون

  1. نوعی عایق شفاف داریم که میتونید روی کل کارتون بکشید و با شست و شو و مواد شوینده هم پاک و کنده نمیشه

 2. فرهاد فرید احمدی نیا گفت:

  منظورم ملات سیمان با خرده آجر بشکل ماسه است.

  1. Nikan گفت:

   سلام،چطور میشه ترکیب پودر سنگ و سیمان سفید رو برای نما کاری صافه صاف بدون موج و دون دون و خیلی تمیز در بیاد؟
   زیر کار سیمان کاری شده

 3. فرهاد فرید احمدی نیا گفت:

  کاربرد سیمان و خرئه آجر بشکل ماسه چیست؟

  1. این برای مواردی هست که پودر سنگ و سیلیس در دسترس نیست و به صورت اورژانسی قرار هست مشکل حل بشه و ما نیاز به فیلر خوب برای ساخت ملات بندکشی با سیمان سفید هستیم

 4. یعقوبیان گفت:

  میشه خواهش کنم طرز تهیه سیمان سفید برای درزگیری رو بهم آموزش بدید ؟

  1. کار زیاد درستی نیست و بهتر هست از درزگیر هایی مثل درزگیر اکریلیک، پلی اورتان و یا پودر های بندکشی استفاده کنید ولی اگر تمایل دارید به این کار میتونید ابتدا پودر سنگ رو با الک زیر، الک کنید و دانه های درش رو حذف کنید و به اصطلاح پود سنگ نرم دست بدست بیارید، اونوقت هر 4 پیمانه سیمان سفید رو با 8 پیمانه پودر سنگ مخلوط کنید، میتونید برای چسبندگی بهتر 1 پیمانه چسب بتن رو با 4 پیمانه آب مخلوط کنید و بجای آب به ملاتتون اضافه کنید.

 5. سام. گفت:

  شاید کمی عجیب باشد ولی قطعا پس از پایان کار لذت خواهید برد،
  برای زیبا سازی بخشهای کوچک‌ نمای ساختمان مثل دیواره باغچه و راه پله بیرونی در حیاط منزل، مخلوط خاکستر عود و سیمان سفید و کمی خاکستر سفید و الک شده چوب و خاک سنگ نرم را با آب امتحان کنید، ( دقت کنید خاکستر چوب باید کاملا سوخته و سفید شده باشد ) این خمیر روی دیوار بسیار روان و نرم کشیده میشود و پس از خشک شدن شبیه یک تابلوی مدرن نقاشی با خطوطی زیبا و کم رنگ در عمق کار میشود و بسیار محکم و با دوام است. البته بهتر است از عودهای مختلف استفاده کرد تا تنوع ملایم رنگ ایجاد شود .جمع کردن این مقدار خاکستر عود کمی زمان بر است و نیاز به حوصله دارد و به همین خاطر اینکار در مقایسه با سیمان کاری سفید روی دیوار بسیار گرانتر است.

 6. صمدی گفت:

  میشه خواهش کنم طرز تهیه سیمان سفید برای درزگیری رو هم توضیح بدید

  1. بهتر هست که سیمان سفید با ترکیب پودر خاک سنگ نرم دست و پودر آب بند به نسب 1 پیمانه پودر آب بند، 4 پیمانه پودر خاک سنگ و 2 پیمانه سیمان سفید ترکیب بشه. البته پیشنهاد می کنم بجای این همه زحمت از پودر بندکشی استفاده کنید.

 7. برجی گفت:

  میشه یه کارشناس طرز تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ رو بهم یاد بده؟

  1. این کار منسوخ شده ولی اگر میخوای استفاده کنید اول از همه پودر سنگ رو باید با الک دانه ریز کاملا به حالت آردی و پودر ریز نزدیک کنید و به ازای هر 4 پیمانه پودر سنگ الک شده، 2 پیمانه سیمان سفید اضافه کنید. اگر میخواید ترکیب چسبنده تر و آب بند بشه میتونید از چسب بتن آب بند استفاده کنید.

   1. رحیمیان گفت:

    آقای تجلی بسیار سپاسگزارم . پاینده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *