وبلاگ

نسبت سیمان به پودر سنگ در دوغاب

نسبت سیمان به پودر سنگ در دوغاب

دوغاب یکی از مهم ترین مصالحی است که در ساختمان سازی استفاده می شود. نسبت سیمان به پودر سنگ در دوغاب تاثیر مستقیم بر روی کیفیت آن دارد. تهیه دوغاب مناسب نقش مهمی در مقاوم سازی نمای سازه ایفا می کنند. برای ساخت نمای ساختمان ها از سنگ و کاشی های تزئینی استفاده می شود. در فرآیند بندکشی و پرکردن فواصل بین آن ها، نیاز به ملات و دوغاب با کیفیت است. برای آشنایی با ملات کاشی، طرز تهیه ملات بندکشی کاشی را مطالعه کنید. دوغاب از ترکیب سیمان سفید، پودر سنگ و آب ساخته می شود. دوغاب باید غلظت مناسبی داشته باشد. با توجه به اینکه بندکشی فرایند مهمی برای ایجاد مقاوم در برابر آب  و آلودگی ها است، باید نسبت های دقیقی از هر ماده ترکیب شود.

دوغاب سیمان و پودر سنگ

ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ، روشی قدیمی برای بندکشی کاشی ها محسوب می شود. امروزه پودر بندکشی یا ترکیب آماده آ« برای بندکشی کاشی و سرامیک  استفادده می شود. پودر بندکشی به رنگ های مختلفی در بازار موجود است. ترکیب پودر سنگ و سیمان به عنوان چسب کاشی و سرامیک هم استفاده می شود. این ترکیب به عنوان چسب ضعییف کاربرد دارد اما به طور کلی روشی منسوخ شده است.

چرا نسبت سیمان به پودر سنگ در دوغاب مهم است؟

استفاده از دوغاب برای کاشی و سرامیک، یکی از مراحل بندکشی است. اگر نسبت سیمان سفید به پودر سنگ کم یا زیاد باشد، مخلوط از غظت مناسبی برخوردار نخواهد بود، بندکشی ساختمان ها خیلی زودتر از بین می رود. برای مقاوم تر شدن نمای ساختمان ها، روش هایی مثل پیچ و رول پلاک یا حتی اسکوپ کردن به کار می رود. علاوه بر این مراحل، دوغاب هم یکی از مصالح مناسبب بندکشی است.

تهیه دوغاب چگونه است؟

در وهله اول؛ باید ظرف مناسبی برای دوغاب انتخاب کرد. اندازه ظرف باید به گونه ای باشد که مواد به راحتی در آن ترکیب شوند. در تهیه دوغاب سه ماده آب، سیمان و پودر سنگ با هم مخلوط می شوند. این ترکیب باید منجر به دوغاب رقیق شود. اگر ترکیب شبیه ملات اصلی بندکشی شود، یعنی میزان درستی از مواد استفاده نشده است. علاوه براین؛ برای هر نوع کاشی یا سنگ، باید رنگ های سازگار و مناسب را به کار برد. سیمان باعث سفت تر شدن مخلوط می شود، بنابراین؛ باید به میزان کمتری استفاده شود. مخلوط کردن دوغاب هم به صورت دستی و هم با وسایل برقی انجام می شود.

نسبت سیمان به پودر سنگ

نسبت سیمان به پودر سنگ

نسبت سیمان به پودر سنگ در دوغاب چگونه است؟

 • میزان نسبت سیمان به پودر سنگ، یک به دو است.
 • به این ترتیب؛ به ازای یک واحد سیمان باید دو واحد پودر سنگ به ترکیب اضافه شود.
 • اگر اندازه ها کاملا دقیق باشند، ترکیب به میزان غلظت مطلوب می رسد.
 • با توجه مساحت سطح مورد نظر، باید میزان مصالح را چندین برابر کرد.
 • اضافه کردن آب مسئله دیگری است که در کیفیت دوغاب مهم است.

نکات مهم تهیه دوغاب سیمان

 • سیمان سفید را فقط باید با پودر سنگ سفید ترکیب کرد.
 • نسبت میزان هر کدام از مصالح باید رعایت شود.
 • با توجه به بزرگی پروژه، باید به میزان مصالح افزود.
 • اگر آب بیش از اندازه اضافه شود، به همان نسب یک به دو باید از سیمان و پودر سنگ به آن اضافه شود.
 • برای اینکه دوغاب بهتر بر روی کاشی و سرامیک پخش شود، از کاردک یا ماله استفاده کرد.
 • به هنگام تهیه مصالح برای دوغاب باید به رنگ سنگ و کاشی ها توجه کرد.
سیمان و پودر سنگ

سیمان و پودر سنگ

نتیجه 

در فرآیند ساختمان سازی، بندکشی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای آشنایی بیشتر، به صفحه بندکشی چیست مراجعه کنید. از مصالح مختلفی مثل سیمان رنگی، سیاه و سفید برای ترکیب دوغاب استفاده می شود. این مواد باید در اندازه های دقیقی با پودر سنگ مخلوط شوند تا دوغاب غلظت مناسبی داشته باشد. در نظر داشتن اینکه نسبت سیمان به پودر سنگ در دوغاب چقدر است، کمک می کند تا بتوان از میزان صحیح مواد ترکیب شده اطمینان پیدا کرد. بندکشی و تهیه ملات با کیفیت برای مقاوم سازی ساختمان باید کاملا رعایت شود. دوغاب موجب سفت شدن سرامیک و سنگ می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *