وبلاگ

برای یک متر کاشی چقدر چسب لازم است؟ – میزان مصرف چسب کاشی در هر متر مربع

میزان مصرف چسب کاشی

سوالی که امروز در این مقاله به آن پاسخ می‌دهیم این است که: برای یک متر کاشی چقدر چسب لازم است؟ آیا اصلاً شما با محاسبه میزان مصرف چسب کاشی آشنایی دارید؟

شما ممکن است در حین استفاده یا قبل از استفاده از چسب کاشی به چنین سوالاتی برخورده باشید و به دنبال پاسخ دقیقی برای ان بگردید اما برای اینکه بتوانیم به این سوالات پاسخ دهیم بهتر است ابتدا با مفهوم دقیق چسب کاشی آشنایی پیدا کرده و سپس محاسبه مقدار مصرفی آن را به شما آمورش میدهیم.

پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و اگر سوال یا نظری در خصوص نحوه محاسبه مقدار چسب کاشی داشتید حتما از طریق کامنت‌ها با ما در ارتباط باشید.

چسب کاشی چیست؟

چسب کاشی ماده‌ای است که امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده و برای ایجاد استحکام و چسبندگی کاشی و سرامیک به کار میرود. این چسب به دلیل ترکیبات و فرمول قوی که دارد، نسبت به ملات کارآمدتر است و افراد ترجیح میدهند تا از این ماده بجای ملات استفاده کنند.

ترکیبات چسب کاشی، مواد شیمیایی و معدنی مانند ماسه ریز، سیمان پرتلند غیرآلی و دیگر ترکیبات است. فرمول این چسب به گونه‌ای است که بیشترین استحکام و چسبندگی را در کوتاهترین زمان ممکن داشته باشد.

نحوه محاسبه میزان مصرف چسب کاشی

معمولاً میزان مصرف چسب کاشی به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد. پس برای اینکه بتوانید مقدار چسب کاشی که برای هر متر نیاز دارید را محاسبه کنید باید ابتدا این فاکتورها را در نظر بگیرید و نسبت به آنها، میزان چسب مصرفی خود را تخمین بزنید.

این عوامل عبارتند از:

 • متراژ سطح موردنظر
 • نوع کاشی مورد استفاده
 • نحوه تراز سطح موردنظر
 • اندازه کاشی مورد نظر

به عنوان مثال اگر شما کاشی بزرگتری نسبت به همکار خود انتخاب می‌کئید، یا متراژ بیشتری را می‌خواهید کاشی کنید، طبیعتاً به چسب کاشی بیشتری هم نیاز دارید. به همین منظور باید تمامی این عوامل را در نظر بگیرید و سپس مقدار چسب لازم را محاسبه کنید.

برای اینکه کار شما راحت شود این مقدار را معیار خود قرار دهید:

به طور متوسط هر پاکت 20 کیلوگرمی چسب کاشی پودری به طور متوسط برای 3 الی 5 متر مربع قابل استفاده است. هر سطل 12 کیلوگرمی چسب کاشی و سرامیک خمیری برای حداکثر 3/5 متر مربع قابل استفاده است.

انواع چسب کاشی را بشناسید

برای اینکه بتوانید از بهترین چسب کاشی و میزان درست آن استفاده کنید بهتر است تا با انواع چسب کاشی نیز آشنا شوید:

 • چسب کاشی از پیش ترکیب شده: این نوع چسب از یک چسب ارگانیک به نام بنه ساخته می‌شود و فقط برای دیوارهای خشک قابل استفاده است.
  این ماده آلی یعنی بنه، یک ماده شیمیایی است که با استفاده از لاتکس و نفت خام تولید خواهد شد و کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارد.
  تنها نکته منفی در مورد این نوع چسب این است که در محیط مرطوب نمی‌توان از آن استفاده کرد و در صورت قرار گرفتن ناحیه مورد نظر در معرض رطوبت، چسب قابلیت چسبندگی خود را از دست می‌دهد که همین موضوع محبوبیت این نوع چسب را به شدت کاهش میدهد
 • چسب کاشی ملات نازک: این نوع چسب برپایه ملات سیمانی درست شده و به صورت یک چسب پودری در بازار فروخته میشود؛ پس برای استفاده باید با آب ترکیب شود. البته در مواردی ممکن است این نوع چسب از قبل با بتن ترکیب شده باشد، در هرصورت برای ما فرقی ندارد، قبل از استفاده این چسب با آب ترکیب میشود.
  چسب کاشی ملات نازک در دو رنگ سفید و خاکستری در بازار عرضه شده و بسته به محل و کاشی مورد نظر میتوانید رنگ مناسب‌تر را استفاده کنید. همچنین همانطور که از ترکیبات این نوع چسب مشخص است، قدرت استحکام و چسبندگی فوق العاده‌ و وزن سبکی دارد و ایراد چسب قبلی، یعنی غیرقابل استفاده بودن در محیط‌های مرطوب و همچنین دمای بالا را ندارد. پس با خیال راحت می‌شود این نوع چسب را در شرایط مختلف استفاده کرد.
 • چسب کاشی خمیری: چسب خمیری از این جهت محبوب است که وزن بسیار کمی دارد و خیلی سریع و راحت باعث چسبیدن کاشی و سرامیک به سزح میشود. ترکیبات این نوع جسب برپایه مواد معدنی، رزین‌های اکریلیکی و ترکیبات شیمیایی دیگری است که باعث شده چسب خمیری بر روی سطوح مختلف داخلی و خارجی قابل استفاده باشد.

میزان مصرف چسب کاشی خمیری چقدر است؟

میزان مصرف چسب کاشی خمیری نیز به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد برای مثال تخلل و ناهمواری‌های سطح زیرین کار!

اما به طور کلی برای یک متر مربع بین 3 الی 4 کیلوگرم چسب کاشی کفایت میکند.

مسائل ایمنی مهم که باید درباره چسب کاشی خمیری رعایت کنید:

 1. استفاده از عینک و دستکش هنگام کار با چسب حتما توصیه می‌شود.
 2. در صورت تماس چسب کاشی خمیری با چشم، فوراً چشم را شستشو دهید.
 3. در صورت تماس چسب کاشی خمیری با پوست، سریعاً آنرا با آب گرم و صابون بشویید.

نحوه نگهداری از چسب کاشی خمیری:

ماندگاری چسب کاشی خمیری در صورتی که در بسته بندی اصلی و در شرایط مناسب یعنی در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید باشد، بیشتر از یکسال است.

میزان مصرف چسب کاشی پودری چقدر است؟

میزان مصرف چسب کاشی پودری یا همان چسب کاشی ملات نازک مانند دیگر چسب ها به عوامل مختلفی ازجمله وضعیت سطح زیر کار دارد. اما به طور میانگین میزان مصرف این نوع چسب نیز برای هر متر مربع 4 الی 5 کیلوگرم است.

مسائل ایمنی مهم که باید درباره چسب کاشی پودری رعایت کنید:

 1. به دلیل قلیایی بودن چسب کاشی پودری، استفاده از عینک و دستکش هنگام کار با آن توصیه می‌شود.
 2. در صورت تماس چسب کاشی پودری با چشم، فوراً چشم را شستشو دهید.
 3. در صورت تماس چسب کاشی پودری با پوست، سریعاً آنرا با آب گرم و صابون بشویید.

نحوه نگهداری از چسب کاشی پودری:

 1. ماندگاری این جسب در صورتی که در بسته بندی اصلی و در شرایط مناسب باشد، بیشتر از یکسال است.
 2. شرایط مناسب عبارتند از: جای خشک و خنک، به دور از نور مستقیم خورشید و در دمایی بین 10 تا 30 درجه سانتیگراد است.

در این مقاله سعی کردیم به یک سوال اساسی یعنی میزان مصرف چسب کاشی پاسخ دهیم. پس اگر شما هنوز هم در این مورد شک و تردیدی دارید بهتر است آنرا با کارشناسان وبسایت چسب سنتر به اشتراک گذارید تا در اسرع وقت پاسخ سوال خود و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

11 دیدگاه در “برای یک متر کاشی چقدر چسب لازم است؟ – میزان مصرف چسب کاشی در هر متر مربع

 1. رضا سپید گفت:

  مقدار مصرف بتن در هر متر مربع بستگی به نوع سازه و نیازهای طراحی دارد. برای مثال، در بناهای مسکونی معمولاً بین 150-200 کیلوگرم بتن در هر متر مربع استفاده می‌شود. اما در ساختمان‌های بلند، این مقدار ممکن است به 300-400 کیلوگرم افزایش یابد. بنابراین، در هر پروژه باید نیازهای خاص آن در نظر گرفته شود.چند محصول خوب دیگر هم معرفی میکنم:
  محصولات پر فروش

 2. مقدار مصرف بتن در هر متر مربع به وسعت پروژه و نیازهای ساختمانی بستگی دارد. با انتخاب متخصصین مجرب و استفاده از فرمول‌های محاسباتی صحیح می‌توان دقیقاً مقدار بتن را در هر مترمربع تعیین کرد. این میزان براساس استانداردهای ساخت و ساز متولیان صنعت بتن‌سازی تعیین می‌شود.چند محصول خوب دیگر هم معرفی میکنم:
  محصولات پر فروش

 3. دهقان گفت:

  سلام شب بخیر
  چون سرامیک سالن جالب نیست اگر بخواهیم دوباره سرامیک با چسب انجام دهم قطر سرامیک و چسب تقریبا چقدر است لطفاً راهنمایی کنید

  1. عرض سلام
   قطر سرامیک اصلا مطرح نیست و چیزی که خیلی اهمیت داره جنس سرامیک هست که پرسلان یا اسلب باشه.
   برای اجرای کاشیکاری شما مجاز هستید که از 3 میلی متر تا 7 میلی متر ضخامت چسب رو رعایت کنید و کمتر از اون موجب کاهش چسبندگی و بیشتر از اون موجب بهم ریختن توازن وزن کاشی و سرامیک بر مقدار چسب میشه

   1. دهقان گفت:

    سلام وعرض ادب
    ممنون از راهنمایی شما

 4. نسرین آقایی گفت:

  سلام روز بخیر .من میخوام روی سرامیک آشپزخونه دوباره سرامیک بچسبونم کلا ۲۵ تا ۳۰ متر سرامیک هستش .چ چسبی بخرم و چند کیلو نیاز دارم لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  1. ابعد کاشی و سرامیکتون خیلی مهمه، اگر حد اکثر 20 در 30 سانتی متر هست میتونید از چسب کاشی و سرامیک خمیری استفاده کنید مثل چسب خمیری آکام، یا چسب کاشی خمیری پارسیکا. ولی اگر ابعاد بزرگتر هست یا محیط خیلی مرطوب هست بهتر هست از چسب های پودری استفاده کنید مثل چسب کاشی پرسلان غفاری، چسب کاشی پودری تاوکس ، چسب کاشی و سرامیک پارسیکا.
   مصرف چسب هم به سطح زیر کار خیلی بستگی داره، در بهترین حالت هر متر مربع حدود 4 کیلوگرم چسب خمیری و 5 کیلوگرم چسب پودی استفاده میشه.

   1. جعفر گفت:

    سلام خسته نباشید وقتتون بخیر ببخشید برای پنجاه متر پذیرایی با کف سیمانی چقدر چسب لازمه؟

    1. سلام، به طور متوسط 10 کیسه چسب پودری برای این کار استفاده میشه، اگر ناهمواری زیر کارتون زیاد باشه تا 15 کیسه هم ممکن هست مصرف بشه

 5. نصرت گفت:

  اقا من یه حوض 3 متری دارم با کاشی های در ابعاد یک در سه. هر متر مربع کاشی چقدر چسب لازم داره؟

  1. اگر سطح زیر کارون کاملا صاف باشه، هر متر مربع 5 الی 6 کیلوگرم چسب پودری لازم داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *