وبلاگ

آیا می‌توان به جای چسب هبلکس از ملات ماسه سیمان استفاده کرد؟

استفاده از چسب هبلکس به جای ملات ماسه سیمان

تا به حال به فکر استفاده از چسب هبلکس به جای ملات ماسه سیمان افتاده‌اید؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در سازه‌های جدید عموما جهت اتصال، از محصولات هبلکس برای اتصال قطعات به یکدیگر استفاده می‌کنند. یکی از ساختارهای جدید صنعت ساختمان، بلوک‌های هبلکس است که برای اتصال به یکدیگر از چسب‌های هبلکس استفاده می‌شود. چسب هبلکس یک محصول با پایه سیمانی است که با دانه‌بندی خاصی جهت استفاده از آن طراحی شده است.

در کشورمان تاریخچه ساخت بلوک هبلکس و چسب هبلکس تقریبا هم زمانی نسبی دارد. اما به دلیل سبک سنتی اجرای دیوارچینی در برخی نقاط کشور به جای چسب هبلکس از همان ملات ماسه و سیمان استفاده می‌شود. همچنین در حالت پیشرفته‌تری به جای چسب هبلکس از مخلوط پودر سنگ، سیمان و چسب چوب جهت ساخت چسب هبلکس مورد استفاده قرار می‌گرفت.

با این حال با گذشت زمان، چسب هبلکس جای خود را به عنوان یک محصول خاص و استاندارد در عرصه صنعت ساختمان باز کرد. به طوری که امروزه در استفاده از بلوک هبلکس، محصولی جز چسب هبلکس مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در صورتی که این سوال در ذهن شما مطرح شده است که “آیا چسب هبلکس سفت شده قابل استفاده است؟” بهتر است به مقاله لینک شده مراجعه کنید تا به پاسخ این سوال برسید.

ویژگی چسب هبلکس

بلوک‌های هبلکس یک محصول نهایی هستند که از درصدهای مشخصی از سیلیس، آهک، سنگ گچ، آب و پودر آلومینیوم تشکیل شده است. از این رو چسب هبلکس طوری طراحی شده است که قابلیت اتصال دو قطعه را به راحتی امکان‌پذیر می نماید.

از جمله ویژگی‌های بارز چسب هبلکس زمان گیرش این محصول است که تقریبا مشابه با ملات ماسه سیمان عمل می‌کند. از این رو استادکاران به سرعت با نحوه استفاده از چسب هبلکس سازگاری پیدا کرده‌اند.

این نکته حائز اهمیت است که پیش از استفاده از این محصول، ابتدا باید بستر اجرایی را آماده سازی نمود. به این معنی که بهتر است سطح کار با قلمو خیس شود تا میزان رطوبت چسب هبلکس به سرعت کاهش پیدا نکند. این کار میزان کیفیت و قدرت اتصال چسب هبلکس را بالا می‌برد.

چسب هبلکس می‌تواند در انواع مدل‌ها طراحی  مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال می‌توان چسب‌های هبلکس را به صورت مقاوم در برابر رطوبت طراحی کرد. همچنین می‌توان دانه‌بندی چسب را افزایش و یا کاهش داد.

استفاده از چسب هبلکس به جای ملات ماسه سیمان

خصوصیات چسب هبلکس

میزان استفاده از چسب هبلکس

در نتیجه قیمت محصول چسب هبلکس می‌تواند تلورانس قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. نکته‌ای که در مورد میزان استفاده از چسب هبلکس حائز اهمیت است، این مسئله می‌باشد که این مدل چسب‌ها با میزان 1.5 تا 1.7 کیلوگرم قادر است سطحی در حدود 1 متر مربع را به طور کامل پوشش دهد.

این کار میزان مصرف شن و ماسه را به عنوان ملات، به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر چسب هبلکس می‌تواند اقتصادی‌ترین حالت اجرای دیوارهای پیرامونی و پارتیشن را ایجاد کند. باید دقت داشت که چسب هبلکس به دلیل داشتن مواد پلیمری، باید به دور از رطوبت و آفتاب مستقیم قرار داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است ویژگی‌های ساختاری چسب هبلکس شدیدا تحت تاثیر قرار گیرد.

طراحی چسب هبلکس

طراحی چسب هبلکس می‌تواند بر روی سرعت گیرش چسب‌ها نیز تاثیرگذار باشد. از این رو می‌توان ملاتی آماده کرد که بسته به موقعیت جغرافیایی، در بازه زمانی زودتر و حتی دیرتر به گیرش دست پیدا کند. همچنین پایه سیمانی چسب بلوک هبلکس این امکان را می‌دهد که بتوان چسب‌های هبلکس را در رنگ‌بندی‌های مختلف به بازار عرضه کرد. چسب هبلکس را می‌توان با تغییر ساختارهای پلیمری، جهت اتصال قطعات فلزی و یا حتی سنگی به بلوک هبلکس استفاده نمود.

استفاده از چسب هبلکس به جای ملات ماسه سیمان

با توجه به موارد فنی و میزان استفاده از چسب در اقتصاد بلوک‌های هبلکس، به نظر می‌رسد این محصول، کاملا از نظر اقتصادی به صرفه بوده و در ثانی با توجه به نوع ساختار فنی آن، نه تنها قابل رقابت با ملات سیمان است، بلکه قابلیت‌های مکانیکی خاصی نیز در سازه ایجاد می‌کند.

ایرادات و مشکلاتی که ناشی از اجرای سازه با ملات ماسه سیمان است، به طور کامل رفع می‌شود. از سوی دیگر با توجه به این که چسب هبلکس در فضای کاملا استاندارد تولید می‌شود، معیارهای فنی آن در طول اجرای پروژه ثابت و مشخص باقی می‌ماند.

این محصول بنابر رشد روزافزون، استفاده از بلوک‌های سبک در حال توسعه و تولید روزافزون شده است. از این رو مجموعه فروشگاهی چسب سنتر واقع در گیلان آمادگی دارد تا علاوه بر تهیه بلوک هبلکس، چسب‌های هبلکس را نیز به مشتریان ارائه نماید. جهت خرید بلوک هبلکس می‌توانید به سایت‌ chasbcentre.com  مراجعه فرمایید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره‌های فنی نیز می‌توانید با مجموعه هلدینگ چسب سنتر در ارتباط باشید.

2 دیدگاه در “آیا می‌توان به جای چسب هبلکس از ملات ماسه سیمان استفاده کرد؟

  1. بیتا جادایی گفت:

    تو مقاله فرمودید میشه به جای چسب هبلکس از ملات ماسه سیمان استفاده کرد این چسب هبلکسو از کجا میشه تهیه کرد؟

    1. هم میتونید از چسب سنتر تهیه کنید،و هم عمده چسب فروشی ها این چسبو دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *